Recenzja książki: Bułgaria. Złoto i Rakija

Recenzuje: Katarzyna Kurowska

Co właściwie wiemy o Bułgarii? Polacy postrzegają ten kraj jako jedno z miejsc spędzania urlopu, zwłaszcza starsi, którzy pamiętają, że dawniej kwitła tam turystyka handlowa.  Wiemy, że w Bułgarii posługuje się cyrylicą, a jej kultura ma trochę wspólnego z kulturą turecką, co jest następstwem ekspansji Imperium Osmańskiego.

Magdalena Genow, aby zaprezentować Bułgarię na arenie międzynarodowej, przywołuje kilka wybitnych postaci zarówno ze świata literatury, jak i nauki, ale też odnotować należy brak ważnego nazwiska dla nauk humanistycznych: Julii Kristevy, która ukuła pojęcie intertekstualności. To jednak drobna uwaga na marginesie – wszak teoretyczka jest bardziej kojarzona z francuską akademią.

Autorka książki Bułgaria. Złoto i Rakija pochodzi – podobnie jak Krzysztof Varga – z rodziny mieszanej: ich matki są Polkami, ojcowie pochodzą zaś z krajów, o których piszą. Różna jest za to perspektywa, bo o ile Varga ciągle próbuje poznać Węgry, uchwycić ich kwintesencję, o tyle Genow stawia się w pozycji przewodniczki, która w pigułce opowiada na pytanie: „co to za kraj, ta Bułgaria?" Poniekąd ma do tego podwójne uprawnienia – nie tylko jako pół-Bułgarka, ale też bułgarystka.

Cenne w tym reportażu jest to, że prywatna, rodzinna narracja nie dominuje nad faktami historyczno-kulturowymi. Nie brakuje tu, oczywiście, osobistych anegdot i doświadczeń, występują one jednak w stopniu optymalnie zaspokajającym ciekawość czytelnika dotyczącą życia autorki w dwóch przestrzeniach geograficzno-kulturowych. Aby swoje zadanie wykonać rzetelnie, Genow nie ograniczała się tylko do wiedzy o Bułgarii zdobytej drogą rodzinnych przeżyć, wywiadów z najbliższymi oraz studiów, ale też wzbogacała ją najnowszą literaturą o Bałkanach czy pochodzącą z tego kręgu. Głównym literackim przewodnikiem po mentalności Bułgarów dla autorki okazała się głośna u nas i nominowana w tym roku do Angelusa powieść Gospodinowa Fizyka smutku – cytaty z niej, zdaniem Genow, trafnie ilustrują melancholijność narodu.

-> Przeczytajcie też nasz wywiad z Ałbeną Grabowską, w którym popularna pisarka opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w Bułgarii!

Lektura publikacji Bułgaria. Złoto i Rakija zapewnia też krótki kurs językowy, gdyż każdy podrozdział zatytułowany jest bułgarskim słowem, oczywiście przetłumaczonym. Poza lekcją historii, naznaczoną, jak wyżej wspomniałam, turecką ekspansją, co przejawia się w języku i gestach Bułgarów, dostajemy sporą dawkę wiedzy antropologiczno-kulturowej. Nie tylko poznamy potrawy i zwyczaje żywieniowe tego narodu, ale też dość ciekawe obrzędy weselne i pogrzebowe – w nich przejawia się jedna z pierwszych różnic kulturowych między Polską a Bułgarią, dotycząca tego, jak jest postrzegana religijność. Okazuje, że osoba uważana za mocno wierzącą wcale nie musi być co niedzielę na mszy oraz brać udział w innych nabożeństwach – przy tym rytuały pogrzebowe są tam znacznie bardziej rozbudowane, a modlitwy odprawiane wiele dni po śmierci zdają się ważniejsze od samego pochówku. Inna różnica kulturowa, której autorka doświadczyła, dotyczyła sposobu postrzegania matki karmiącej. W Bułgarii nie jest nadzwyczajnym zachowaniem to, że karmiąca kobieta wyciśnie z piersi mleko bezpośrednio do oka dorosłego mężczyzny, aby wyleczyć jego jęczmień, gdy tymczasem w Polsce nadal problemem dla wielu jest karmienie piersią w miejscach publicznych…

Bez wątpienia po tej lekturze Bułgaria wyda nam się znacznie ciekawszym krajem, niż dotąd sądziliśmy. Tym bardziej szkoda, że – jak pisze Genow – kraj dokonuje autorozbioru, sprawiając, że poza Sofią, do której wszyscy młodzi się przenoszą (o ile nie wyjeżdżają za granicę), życie w Bułgarii zamiera. Jestem przekonana, że książka ta zachęci czytelników, by podczas wakacyjnych urlopów spędzanych nad Słonecznym Brzegiem wyskoczyć w głąb kraju, podziwiać jego architekturę i rozsmakować się w jego regionalnych przysmakach.

Tagi: seryjni mordercy kuchnia tradycje Bułgaria obyczajowość

Kup książkę Bułgaria. Złoto i Rakija

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bułgaria. Złoto i Rakija
Książka
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy