reklama

Recenzja książki: Chłopiec, który latał

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Wielkie wynalazki i odkrycia zawsze zaczynały się od marzeń. Od przebłysku, wizji i pragnienia, by polepszyć życie człowieka albo po prostu sprawić, że będzie ono wygodniejsze, bardziej komfortowe czy po prostu szczęśliwsze. O takiej właśnie pogoni za marzeniami opowiada, okraszona wątkiem detektywistycznym i przyprószona sporą ilością śniegu, książka Fleur Hitchcock Chłopiec, który latał.

Athan Wilde to nastolatek mieszkający w Anglii na początku XIX wieku. Czasy, w których przyszło chłopcu żyć, nie są łatwe. To era wielkich marzeń, gwałtownego rozwoju przemysłu, ale też biedy, głodu i analfabetyzmu. Athana poznajemy zimą, gdy wraz ze swoim chińskim nauczycielem-pracodawcą pracuje nad kolejnym wynalazkiem. Nowy dzień przynosi jednak bardzo złe wieści. Mistrz Chen został zamordowany, a ktoś wyraźnie czyha na jego plany i prototyp latającej maszyny. Zaczyna się walka z czasem i z przestępcą. Złoczyńcą, którego personaliów możemy się tylko domyślać. Nic bowiem nie jest w powieści tak oczywiste, jak pierwotnie może się wydawać.

Chłopiec, który latał to historia, która niczym Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa zabiera czytelnika w świat wąskich, mroźnych, angielskich uliczek. Świat, który dawno już odszedł do historii, a przez to staje się idealną scenerią dla niebanalnych, baśniowych opowieści. Świat, w którym szczera radość odmalowuje się na twarzy dziecka na widok cukrowych myszy i obtoczonych w cukrze pudrze galaretek. Smaczku całej historii dodaje wątek związany z fascynacją lataniem. I chociaż maszyna latająca pozostaje w powieści w sferze marzeń, to Athan wraz ze swoim przyjacielem Toddem przemieszczają się po mieście, skacząc z dachu na dach. Ta niebezpieczna zabawa jest dla chłopców namiastką wolności, ale też potwierdzeniem, że kiedyś ktoś naprawdę wzbije się w powietrze.

Wątek detektywistyczny dominuje w książce i nadaje rytm całej opowieści. W mieście niewątpliwie ktoś chce wykraść sekrety pana Chena i – jak przekonuje się Athan – gotowy jest skorzystać ze wszystkich form szantażu i manipulacji, by osiągnąć swój cel. Powieść kierowana jest do uczniów szkół podstawowych, ale intryga skonstruowana przez Fleur Hitchcock powinna zaskoczyć również nieco starszych czytelników.

Ogromne znaczenie mają w powieści relacje w domu rodzinnym Athana. Chłopak, jego starsza siostra Polly i mama swoją pracą odpowiedzialni są za utrzymanie domu. Opiekują się też najmłodszą z trójki rodzeństwa, Beatty, niepełnosprawną dziewczynką. Zakład krawiecki przynosi jako takie dochody, jednak rodzina ledwo wiąże koniec z końcem. Problemem jest jednak zabobonna, szalona babcia, która uprzykrza wszystkim życie i niszczy relacje rodzinne.

Chłopiec, który latał to znakomita powieść o marzeniach, o poświęceniu i bohaterstwie oraz o tym, że czasy w ogromnym stopniu definiowały – i wciąż definiują – jakość naszego życia. Książka Fleur Hitchcock to zachęta do tego, by nigdy się nie poddawać. By dążyć do upragnionego celu, pamiętając jednak o tym, by czynić to w zgodzie z własnym sumieniem. By nigdy nie „iść po trupach”, ale zawsze pamiętać o potrzebach i uczuciach bliskich sobie osób.

Tagi:

Kup książkę Chłopiec, który latał

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Chłopiec, który latał
Książka
Chłopiec, który latał
Fleur Hitchcock
Inne książki autora
Morderstwo w środku zimy
Fleur Hitchcock0
Okładka ksiązki - Morderstwo w środku zimy

Gdy jadąca autobusem Maya robi zdjęcie, nie ma zielonego pojęcia, w jakie to ją wpakuje tarapaty. Oświetlona sklepowa witryna wygląda wspaniale, kłócąca...

Tajemnica Scarlett
Fleur Hitchcock0
Okładka ksiązki - Tajemnica Scarlett

Scarlett myślała, że jej tata jest złodziejem, ale kilka lat po jego śmierci nieznajomy mężczyzna zjawia się w drzwiach i podaje jej tajemnicze pudełko...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Każde twoje słowo
Marta Reich
Każde twoje słowo
Pocztówki z Portugalii
Jolanta Kosowska
Pocztówki z Portugalii
Pani Cisza
Arkady Saulski
Pani Cisza
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy