Recenzja książki: Czas Wagi

Recenzuje: Sławomir Krempa

Czas Wagi Aleksandra Sowy to bardzo sprawnie napisana powieść kryminalna, znakomicie oddająca atmosferę i charakter schyłku lat dziewięćdziesiątych w Polsce.

Jest rok 1997, gdy porwana zostaje córka znanego biznesmena działającego w branży mięsnej. Śledztwo idzie jak po grudzie. Gdy przedsiębiorca oskarża policję o nieudolność, jedni tracą posady, inni trafiają zaś do specjalnego zespołu, mającego doprowadzić tę sprawę do końca. Do grupy tej dołącza także Emil Stompor, znany czytelnikom z powieści Gwiazdy Oriona. Ale czy, mimo upływu czasu, Sarę Wagniewską można jeszcze uratować?

Atutów powieści Aleksandra Sowy jest wiele. Przede wszystkim – intrygująca sprawa kryminalna, poprowadzona w naprawdę ciekawy sposób. Sowa pokazuje żmudny przebieg śledztwa, odsiewanie faktów i mitów, kolejne przesłuchania i „czynności operacyjne". Jest policjantem – i wie, jak w takich sytuacjach działa policja. Ale wie też, że w policji raczej nie pracują ludzie pokroju Stephena Hawkinga. Że ważniejsze niż błysk geniuszu bywają profesjonalizm i znajomość fachu. Przydają się też pewne szczególne zdolności i instynkt, niekoniecznie wynikające z lektury Horacego w oryginale. Sowa wie też, że reprezentanci niektórych grup zawodowych posługują się specyficznym językiem i nie świadczy to o nich źle. Po prostu jeśli człowiek styka się z przestępcami, musi być odpowiednio twardy i musi posługiwać się w takich sytuacjach mocnym językiem. Bohaterowie powieści nie stroną więc od wulgaryzmów. Zdarza im się naginać prawo, jeśli wymaga tego dobro śledztwa. Przestępcy używają grypsery. Portrety poszczególnych postaci Sowa kreśli w sposób wiarygodny.

I tak też ukazuje czasy, w których przyszło im żyć. Czasy przemian ustrojowych, gdy stare układy zmieniły się w nowe, niekoniecznie lepsze. Gdy wielu niekoniecznie uczciwych ludzi zdobyło wysokie stanowiska w państwie. Gdy walczono o wielką władzę i jeszcze większe pieniądze. I bez oporów pozbywano się przeciwników politycznych lub ludzi niewygodnych.

Sowa nawiązuje w swojej powieści – nie po raz pierwszy zresztą – do bardzo głośnej sprawy, którą długo żyła cała Polska. Nie sądzę, by zdradzał w powieści jakiekolwiek tajemnice. Po prostu przetwarza literacko autentyczne wydarzenia, odpowiednio „podkręca" pewne wątki, by całość stała się bardziej interesująca dla czytelników.

I udaje mu się znakomicie. Wydaje się, że Czas Wagi to powieść jeszcze bardziej dopracowana i interesująca niż udane przecież Gwiazdy Oriona. Obie te powieści stanowią początek cyklu, który zapowiada się naprawdę obiecująco. Powinni po nie sięgnąć nie tylko miłośnicy gatunku.

Tagi: kryminał sensacja

Kup książkę Czas Wagi

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Czas Wagi
Książka
Czas Wagi
Aleksander Sowa
Inne książki autora
Umrzeć w deszczu
Aleksander Sowa0
Okładka ksiązki - Umrzeć w deszczu

Umrzeć w deszczu to osadzona w pięknych plenerach Bośni oraz w mrocznych zaułkach Pragi i Amsterdamu poruszająca historia życia urodzonego w Czechach fotoreportera...

Jeszcze jeden dzień w raju
Aleksander Sowa0
Okładka ksiązki - Jeszcze jeden dzień w raju

[...] Beatka weszła do biura. Natychmiast włączyła komputer. Odkąd pojawił się w jej życiu Bruno, pierwszą czynnością po wejściu do biura nie było, jak...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy