Recenzja książki: Czterdzieści minus

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Cztery przyjaciółki – Anita, Magda, Karolina i Aśka – a w tle Wrocław, czyli urocza opowieść o przyjaźni w chwili, gdy życie zaczyna podstawiać bohaterkom nogę. Miało być pięknie – niestety, nie jest. Anita założyła luksusową czekoladziarnię, która za chwilę zbankrutuje, Magda spodziewa się synka, ale ojciec dziecka postanawia odżeglować na bardzo wzburzone wody, pozostawiając po sobie szok i niedowierzanie, Karolina w swoim trzydziestometrowym mieszkaniu na ulicy świętego Antoniego przeżywa załamanie, gdy cudowny kochanek okazuje się dramatycznie niedojrzały do każdego, proponowanego przez Karolę związku. I Aśka, świetna stylistka, która wie, jaki płaszcz komu pasuje, nie pasująca do swego idealnego męża. Idealny czworobok przyjaźni, wsparcia i gotowości do walki o lepsze jutro.

Czterdzieści minus to zabawna, momentami wzruszająca opowieść z gatunku girl power (nurtu dotyczacego bohaterech kobiecych, spopularyzowanego przez zespół Spice Girls, znanego w latach 90-tych XX wieku), opowiadająca o tym, że nigdy nie wiemy, co nas w życiu spotka. Powinnyśmy się spodziewać fajerwerków, ale zwykle trafiają nam się przeterminowane świeczki, z których ognia nie ma i być nie może. Ale nie należy się poddawać, bo choć czasami stać nas tylko na podrabiane szpilki z czerwoną podeszwą, mogą nas zaprowadzić znacznie dalej niż oryginalne, najdroższe Loubutiny.

Czterdzieści minus to polski odpowiednik trochę serialu „Przyjaciele”, a trochę „Seksu w wielkim mieście”. Sięga pod podszewkę łatwych rozwiązań, pokazuje drugie i trzecie dno trudnych wyborów, każe odnajdować zagubione skarby, z których najważniejsze zawsze są na wyciągnięcie ręki.

Książka kusi nie tylko prostym schematem fabularnym i oswojoną konwencją. Ma wyjątkowo piękną okładkę, jakby wyszła spod ręki projektanta mody. Od razu odsyła nas w uroczy – owszem, nieco cukierkowy, ale jakże miły – świat, w którym czary zdarzają się codziennie.

Polecam. Czterdzieści minus to odprężająca, sympatyczna lektura. O każdej z nas.

Tagi: literatura rumuńska Wrocław czterdzieści minus

Kup książkę Czterdzieści minus

Zobacz opinie o książce Czterdzieści minus
Czterdzieści minus
Katarzyna Kostołowska
Czterdzieści 4ever
Katarzyna Kostołowska0
Okładka ksiązki - Czterdzieści 4ever

Piąty tom serii uwielbianej przez tysiące kobiet w każdym wieku! Po czterdziestce życie nie tylko nie zwalnia, ale wręcz nabiera rozpędu. Cztery przyjaciółki...

Nadal czterdzieści
Katarzyna Kostołowska0
Okładka ksiązki - Nadal czterdzieści

Mieć czterdzieści lat to nie grzech! Jak zmierzyć szczęście? Liczbą dzieci? Machnięciami ogona ukochanego psa? Ilością piasku na kuźnickiej plaży? A może...