Czterdzieści minus

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2019-04-03
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788324583614
Liczba stron: 304

Ocena: 5.5 (6 głosów)

Ta książka została dodana do bazy serwisu Granice.pl przez jednego z użytkowników i oczekuje na moderację

Pełna ciepła i humoru opowieść o czterech przyjaciółkach mieszkających we Wrocławiu. Przyjaźń, miłość, zdrada, romans, macierzyństwo, praca, kariera, rozczarowania, nadzieja... To wszystko znajdziesz w tej książce!

Tagi: przyjaźń życie Wrocław czterdzieści minus

Kup książkę Czterdzieści minus

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Czterdzieści minus

Każda z opisanych czterech historii z życia wrocławskich przyjaciółek: Anity, Magdy, Aśki, Karoli w najnowszej powieści debiutującej pisarki Pani Katarzyny Kostołowskiej w książce pt. ''Czterdzieści minus'' ilustruje, w niej jak ważne jest uzyskanie wsparcia od najbliższych sercu przyjaciół, rodziny oraz poznawanie na nowo nawzajem siebie w trudnych codziennych sytuacjach.

Właściwie powieść ta zrobiła na mnie osobiście pozytywne wrażenie, gdyż mogłam na chwilę oderwać się od rzeczywistości, gdyż mogłam na chwilę oderwać od otaczającego mnie świata współczesnego i związanego z nimi problemami.

Autorka skupiła swoją osobistą uwagę na poszukiwanie tego, co będzie dla Czytelniczek największą inspiracją do dalszego działania, jeśli obecny sposób na życie nie funkcjonuje tak, jak powinien, to uruchamia się wspólna burza mózgów i pomoc ze strony przyjaciółek, które uwielbiają własne towarzystwo.

Zamiast występujących w książce rozdziałów mamy zamieszczone pory roku prezentujące jak toczy się obecne życie czterech głównych bohaterek wraz z ich pozostałymi drugoplanowymi bohaterami towarzyszami ich życia.

Nie zabraknie zabawnych chwil, które mają swój aromatyczny smaczek dający wiele do myślenia na pewnym etapie życia, który wywołuje mieszane uczucia u jednych, a u drugich daje szansę na lepsze życie, które właściwie się zaczyna.

Oczywiście jak to przyjaciółki mają swoje chwile słabości. Za to mają w sobie dużo siły w dążeniu do realizacji własnych marzeń.

Dodatkowymi elementami występującymi w tej książce są odpowiednio zaprojektowana okładka nawiązująca do jej tytułu oraz dobrze dobrana czcionka ułatwiająca jej przeczytanie.

To przykład powieści, która sprawi wiele radości w trakcie czytania Czytelnikom, gdy poobserwują, jak wygląda prawdziwe życie codzienne wrocławskich przyjaciółek, które poszukują stale swoich dróg do szczęścia wśród wrocławskich ulic, czekolady, smaku wina i miłości.

Wydawnictwu Książnica dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania najnowszej książki debiutującej pisarki Pani Katarzyny Kostołowskiej pt. ''Czterdzieści minus''.

Polecam przeczytać tę książkę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - red_sonia
red_sonia
Przeczytane:2019-04-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Czterdzieści minus” to książka, która idealnie sprawdzi się w ciepły dzień, na kocyk, na huśtawkę. Ciepła i pokrzepiająca historia czterech przyjaciółek. Pełna humoru, ale i niepozbawiona kilku gorzkich scen. Jak w życiu, prawda? To, co miłe i to, co cieszy, przeplata się z cięższymi chwilami.

 Największym atutem tej książki jest przyjaźń. Często słyszymy, że kobiety nie potrafią się przyjaźnić, że w ich relacjach zawsze chodzi o drugie dno. Anita, Magda, Karola i Aśka udowadniają, że można, że trzeba i że takie wsparcie jest bezcenne. Czasem wręcz przesadzały, dzwoniąc do siebie nawet z największą błahostką, ale może właśnie to jest receptą na sukces? Żeby dzielić się wszystkim, a wsparcia szukać nawet w tych zdaje się najbardziej przyziemnych rzeczach?

 Autorka bardzo dobrze pokazała rolę matek tytułowych kobiet czterdzieści minus, ponieważ z chwilą, kiedy nasza rodzicielka zostaje babcią, nie oznacza, że musi swoje życie podporządkować wnukowi czy wnuczce. Ma prawo cieszyć się życiem i planować dzień niekoniecznie uwzględniając w nim resztę rodziny. Wiele młodych matek o tym zapomina, a autorka nienachalnie zwraca uwagę, że nasze matki już wychowały dzieci. Mogą pomóc, ale na własnych zasadach i powinniśmy to szanować.

Polecam „Czterdzieści minus” nie tylko kobietom w wieku zbliżonym do głównych bohaterek (sama mam 34, więc lada chwila będę na półmetku czterdziestki), ale każdej czy każdemu, jeżeli mężczyzna nie boi się babskich książek 🙂

Link do opinii
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2019-05-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019, Mam,

Poznajemy cztery bohaterki tak różne, a jednak łączy je przyjaźń i fakt, że zbliżają się do magicznej czterdziestki. Anita to właścicielka nowo otwartej czekoladziarni, ale słabo prosperującej. Ma 10 lat młodszego męża, posiada kompleksy z powodu różnicy wieku jaka dzieli je z małżonkiem. Magda w dniu, w którym przyłapuje męża na zdradzie, dowiaduje się, że jest w ciąży. Aśka to stylistka, która lubi swoją pracę, posiada luksusowe mieszkanie, ale nie kocha męża. Karola to wieczna singielka, która poszukuje miłości, ale trafia na nieodpowiednich facetów, którzy szybko wymiksowują się z jej życia. To kobiety takie jak każda z nas, można przejrzeć się w nich jak w lustrze. Osobiście z każdej z nich widziałam jakby małą część siebie, jakąś cechę, wadę, zaletę czy podobne marzenie. Przyjaciółki podczas spotkań wspólnie wspierają się, doradzają, rozwiązują problemy.

 

"Zdawała sobie sprawę, że jeśli trochę powygląda, to nie za długo, bo wiadomo, że po trzydziestce piątce człowiek zaczyna się sypać w tempie zastraszającym. I że jeśli facetom dodaje to uroku to babkom wyłącznie ujmuje."

 

Katarzyna Kostołowska w swojej powieści pokazuje, że życie wcale nie kończy się wraz ze zbliżającą się czterdziestką. Każdy z nas ma wiele do zaoferowania innym, na każdego z nas w życiu czeka jeszcze wiele niespodzianek. I to niezależnie od tego czy mamy lat 30, 40, więcej czy mniej. Czterdzieści minus to właśnie ten czas w naszym życiu na parcie do przodu, na rozwój, na dziecko, miłość, spełnianie marzeń i wszystko to, co tylko sobie wymyślimy.

 

"Wiele razy zastanawiała się, dlaczego właśnie tak się złożyło. Przecież wyglądałam, przecież była fajna, oczytana i dowcipna. Tak samo jak i one."

 

Książka podzielona została na pory roku, co uważam za bardzo trafny zabieg, gdyż idealnie oddaje to, o czym jest poszczególny rozdział. Obserwujemy rok z życia bohaterek, ich wzloty i upadki, radości i rozczarowania, a przede wszystkim piękno szczerej, oddanej przyjaźni, o która wcale nie tak łatwo w dzisiejszych czasach. Pojawiają się również odważne sceny miłosne, które urozmaicają i nadają opowieści kolorytu. Bawiłam się wyśmienicie, a przy okazji mimochodem zyskałam pewność, że zawsze mam jeszcze coś do zrobienia w swoim życiu.

 

Na uwagę zasługuje pięknie odmalowany romantyczny klimat Wrocławia. Czujemy jakbyśmy sami przechadzali się tymi uliczkami, spacerowali po parku. To element, który zdecydowanie wzbogaca tę historię.

 

"Czterdzieści minus" to ciepła, optymistyczna powieść o przyjaźni, kobiecej sile, miłości, zdradzie, romansie, macierzyństwie, rozczarowaniach, nadziei. To książka, która udowadnia, że przy wsparciu bliskich nam osób można rozwiązać każdy problem. Polecam wszystkim bez wyjątku, a zwłaszcza każdej kobiecie dobiegającej czterdziestki, która myśli że już wszystko co dobre daleko za nią.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ola_lifestyle
ola_lifestyle
Przeczytane:2019-04-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Jest to lekka, przyjemna opowieść o czterech przyjaciółkach. Prawdziwe kobiety z krwi i kości - choć jak na mój gust odrobinkę zbyt piękne ?, krótko przed czterdziestką, czyli troszkę ode mnie młodsze. Mamy okazję obserwować ich życie przez cały jeden rok.
Magda borykająca się z trudami samotnego macierzyństwa i łączeniem wychowania dziecka z robieniem kariery w korporacji - czy uda jej się ta trudna sztuka?
Anita - zakochana w swoim o wiele młodszym mężu, próbująca bezskutecznie odnieść sukces w branży biznesowej. Czy jej kawiarnia stanie się w końcu popularnym miejscem na mapie Wrocławia, a może ktoś pomiesza jej plany ? ?
Aśka - przepiękna, spełniona stylistka, a jednocześnie nieszczęśliwa żona. Czy odnajdzie jeszcze spokój i miłość?
Karolina - wieczna singielka, grafik komputerowy z niespełnionymi marzeniami o karierze projektantki wnętrz. Czy spełni swoje skryte marzenie i czy odnajdzie kogoś, kto na dłużej zagości w jej sercu ?
Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tej uroczej książce, którą polecam z czystym sercem przede wszystkim dojrzałym kobietom, które w czterech bohaterkach na pewno odnajdą wiele swoich cech i problemów ? Ja odnalazłam w nich nie tylko siebie, ale też moje cztery przyjaciółki ?? Gorąco polecam!

Link do opinii

Historia czterech przyjaciółek, które dzięki wzajemnej pomocy są w stanie przetrwać każdą burzę. Przyjemna lektura, ciekawe bohaterki, które da się lubić i dobry język. Debiut zdecydowanie udany. 

Link do opinii

Cztery przyjaciółki na czterech życiowych zakrętach. Karolina, Anita, Asia i Magda – każda przed czterdziestką i każda marzy o szczęściu.


Anita to właścicielka upadającej czekoladziarni. Magda właśnie się dowiaduje, że jest w ciąży i że zdradza ją mąż. Aśka, rozchwytywana przez klientów stylistka, dusi się w nieudanym małżeństwie. Karola wciąż trafia na nieodpowiednich facetów, którzy zostawiają ją ze złamanym sercem.


Wszystkie dziewczyny są przed czterdziestką – łączą je wieloletnia przyjaźń i umiejętność rozwiązywania każdego problemu w pięć minut. I miasto, które jest świadkiem ich wzruszeń, wieczorów zakrapianych winem, wielkich planów oraz zawiedzionych nadziei. To właśnie krętymi uliczkami Wrocławia podążają ku miłości.


Niemal każdy młody człowiek trwa w przekonaniu, że gdy dotrze do czterdziestki, jego życie będzie w pełni ustatkowane, a zatem czeka go spokojny dom, gromadka dzieci, zagwarantowany, bezpieczny etat i oczywiście stały, wymarzony partner. Dopiero gdy mijają kolejne lata uświadamiamy sobie, że rzeczywistość w niczym nie przypomina bajki, a miłosne czy zawodowe zawirowania nie robią sobie przerwy w żadnym wieku. Świat potrafi wywrócić się niespodziewanie do góry nogami, a wszystko, co dotychczas było naszą przewidywalną codziennością, może w jednej chwili zniknąć. Brzmi to  z jednej strony fascynująco, z drugiej przerażająco, na szczęście gdy ma się trzy wspaniałe przyjaciółki, żadnego kłopotu już nie trzeba rozwiązywać w pojedynkę.
 

 

"Przecież będzie miała dziecko. Czy coś więcej się liczy? Będzie miała maleństwo. Jest ponad wszystko, nawet te męskie pośladki w swojej sypialni. Myślała o nich ciągle i ciągle. Obsesyjnie, bo chciała je sobie utrwalić i nigdy o nich nie zapomnieć. W imię tego, którego nosiła pod sercem. Bo żadne dziecko nie zasługiwało na takiego ojca."


Katarzyna Kostołowska stworzyła słodko-gorzką, poruszającą, na wskroś kobiecą historię, w której każda z nas odnajdzie coś dla siebie. Nakreślone bohaterki są charakterne i niewiarygodnie prawdziwe. To stuprocentowe kobiety, pełne obaw, lęków, marzeń, przeżywające rozterki i rozczarowania.  Na ich drodze non stop pojawiają się kolejne przeszkody, które dzięki uporowi i owej wspaniałej przyjaźni udaje im się pokonać. Ich troski nie są wymyślone czy odległe czytelniczkom, to codzienne sprawy, jakie mogą się przydarzyć każdej z nas. Autorka nie bała się poruszyć wrażliwych, trudnych tematów, dlatego lektura funduje całą paletę intensywnych emocji, które nie słabną jeszcze długo po zakończeniu czytania.


"Zdawała sobie sprawę, że jeśli trochę powygląda, to nie za długo, bo wiadomo, że po trzydziestce piątce człowiek zaczyna się sypać w tempie zastraszającym. I że jeśli facetom dodaje to uroku to babkom wyłącznie ujmuje."


Pióro pisarki wyróżnia się przystępnością i sugestywnością, naszkicowaną historię chłoniemy wszystkimi zmysłami w zawrotnym tempie. "Czterdzieści minus" to doskonałe połączenie solidnej dawki refleksji, bomby emocjonalnej i porcji genialnego humoru, dzięki czemu nie tylko uczymy się dystansu, ale również koimy poszarpaną duszę i napełniamy serce nadzieją, że jednak warto walczyć o prawdziwą miłość i dążyć do spełnienia marzeń. Zabawne perypetie kobiet zawsze zajmują w sercu szczególne miejsce, bo właśnie dzięki nim możemy załagodzić własne smutki czy rozczarowania. Znajdziemy tu dosłownie wszystko, czego szukamy w dobrej kobiecej powieści, dlatego naprawdę ciężko uwierzyć, iż jest to debiut literacki.

"Przykro mi, że wam się nie poskładało, ale siedzieć i użalać się nad swoim losem to trochę głupio jakby. Co było, to było. Się skończyło, szkoda, ale przecież trzeba pchać ten wózek dalej, nie?"


"Czterdzieści minus" jest barwną, ciepłą, zabawną oraz niesłychanie prawdziwą powieścią o kobietach dla kobiet w każdym wieku. To otulająca i kojąca duszę niczym balsam, hipnotyzująca historia o bratnich duszach, miłości i macierzyństwie, od której naprawdę nie sposób się oderwać. Gwarantuję, że już od pierwszej strony pokochacie nakreślone charakterne, zwariowane bohaterki i będziecie im kibicować całym sercem. Jeśli macie ochotę na niesłychanie przyjemną, emocjonującą, na wskroś prawdziwą opowieść o kobietach, które są w stanie wskoczyć dla siebie w ogień, nakreśloną niezwykle przyjemnym piórem i dopieszczoną opisami wyjątkowego, klimatycznego Wrocławia, koniecznie musicie sięgnąć po debiut Katarzyny Kostołowskiej! Polecam gorąco i niecierpliwie czekam na kolejną książkę autorki!

 


 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
My Secret Youtube Life
Charlotte Seager
My Secret Youtube Life
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Wariat na wolności. Autobiografia
Wojciech Eichelberger;
Wariat na wolności. Autobiografia
Pokaż wszystkie recenzje