Recenzja książki: Dbałość. O komunikowaniu swoich potrzeb, stawianiu granic i wolności bycia sobą

Recenzuje: Ksebardo

Jeśli mielibyście przeczytać jeden poradnik w życiu, powinna to być właśnie ta książka. Dlaczego?

Przede wszystkim jest to publikacja dla każdego dorosłego. Jednak będzie to również idealna lektura dla każdej osoby, która dopiero wchodzi w dorosłość i sama żałuję, że dopiero teraz powstała ta książka. Na początku drogi bardzo ułatwiłaby postrzeganie i nauczenie się siebie. Stawiania granic, komunikacji i wolności. Mocno narzucone schematy, które nas szufladkują i mówią, co można, a co nie, nie zawsze kształtują młodych ludzi tak, jak trzeba. Powielane są schematy, które częściej szkodzą niż pomagają.

Ta książka jest dla ludzi, którzy marzą o tym, by rzucić wszystko i uciec od codzienności, którzy czują się przytłoczeni relacjami i brakiem czasu. Najcenniejsze jest to, że czytając, miałam wrażenie, że rozmawiam z przyjaciółką, która doskonale mnie zna i daje cenne rady, trafione w punkt. Tutaj znaleźć można czarno na białym informacje o granicach, które są normalne i o tym, do czego mamy prawo jako ludzie. Nedra Glover Tawwab bez owijania w bawełnę prezentuje techniki komunikacji i ukazuje cenę, jaką przychodzi nam płacić codziennie za brak tej umiejętności. Na pewno trzeba zaznaczyć, że autorka doskonale „uczy życia", przedstawiając rozwiązanie problemu, a nie tylko radząc, by robić to, na co się ma ochotę. Nedra Glover Tawwab pokazuje, jak łagodnie i nie krzywdząc innych, zadbać o siebie.

Długo mogłabym opisywać zalety tej książki, warto jednak podkreślić, że dla wielu czytelników jej lektura może przynieść rewolucję w myśleniu na temat relacji i tego, co robią nie tak, czego efektem jest nieszanowanie własnego „nie".

Książka składa się z dwóch części: o tym, jak ważne są granice i o pracy nad ich wytyczaniem. Od teorii na temat manipulacji, traumy czy unikania rozmowy, po praktyczne ćwiczenia dotyczące tego, jak budować relacje w rodzinie, wśród znajomych czy w pracy.

Dbałość to książka, która pozwala zrozumieć, jak działa troska o siebie, która pomaga nauczyć się, jak sobie radzić ze stawianiem granic. Polecam ją z czystym sumieniem. Chyba żadna z książek nie wpłynęła na mnie aż tak mocno. Warto mieć ją w swojej biblioteczce!

Tagi: Umysł ciało duch

Kup książkę Dbałość. O komunikowaniu swoich potrzeb, stawianiu granic i wolności bycia sobą

Zobacz opinie o książce Dbałość. O komunikowaniu swoich potrzeb, stawianiu granic i wolności bycia sobą
Set Boundaries, Find Peace: A Guide to Reclaiming Yourself
Nedra Glover Tawwab0
Okładka ksiązki - Set Boundaries, Find Peace: A Guide to Reclaiming Yourself

Healthy boundaries. We all know we should have them--in order to achieve work/life balance, cope with toxic people, and enjoy rewarding relationships with...