Recenzja książki: Demeter

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Ile jesteśmy w stanie poświęcić, by odnaleźć osobę, na której nam zależy? Najnowsza powieść Malwiny Chojnackiej to trzymający w napięciu wielowątkowy thriller, w którym każdy z bohaterów skrywa mroczne tajemnice.

Na brzegu jeziora, nieopodal luksusowego ośrodka wypoczynkowego Odonata, odnalezione zostają zwłoki kelnerki z przyhotelowej restauracji. Sprawa śmierci Ukrainki szybko zostaje zamknięta, a policja nie zwraca uwagi na fakt, że dziewczyna przed śmiercią została zgwałcona. Kiedy z hotelu znika kolejna dziewczyna, do ośrodka dociera tajemnicza kobieta, która szybko przejmuje stery w Odonacie.

W tym samym czasie Olga poszukuje zaginionej siostry, a Hubert dziewczyny, która zniknęła bez słowa. Wkrótce tropy doprowadzą do skrywającej wiele sekretów Odonaty. Jednak czy nie będzie za późno?

Demeter Malwiny Chojnackiej to powieść przeznaczona dla czytelników o mocnych nerwach. W nowym thrillerze wydawnictwa Lira trup ściele się gęsto, a tajemnice mnożą się z każdym kolejnym rozdziałem.

W nowej powieści Malwiny Chojnackiej zwraca uwagę gra planami czasowymi. Autorka Demeter nie stosuje typowej chronologii, nie posługuje się także rozdziałami, do których przywykliśmy w powieściach z nurtu prozy kryminalnej. Zamiast tego tworzy rozbudowaną historię, pełną przeskoków pomiędzy poszczególnymi dniami czy miesiącami. Ta złożoność jest uzasadniona: autorka równolegle opowiada historie trojga bohaterów, które – po pewnym czasie – stają się wobec siebie komplementarne.

Demeter jest więc na swój sposób powieścią wielogłosową. Autorka nie ogranicza się do jednego narratora, lecz do trzech różnych postaci, w mniejszy lub większy sposób powiązanych ze sobą. Jednocześnie Malwina Chojnacka udowadnia, że – jako czytelnicy – czasem niesłusznie zawierzamy narratorom. Bywa bowiem, że narrator ukrywa przed czytelnikiem własne tajemnice, które poznajemy dopiero z czasem. Ta narracyjna „przewrotka" to rzadko spotykany w prozie popularnej zabieg, zasługujący na odnotowanie.

Chociaż pozornie wydawać się może, że tajemnicze zaginięcia młodych kobiet w hotelu na odludziu są znanym rozwiązaniem fabularnym, stosowanym w kryminałach, Chojnacka uzupełnia swą powieść o nowe wątki, wskutek czego czytelnicy otrzymują znacznie bardziej złożoną i pełną intryg historię.

Demeter to thriller, który może przyprawić czytelnika o gęsią skórkę. Nie brakuje w nim zwrotów akcji, ale także i tajemnic, które skrywają bohaterowie powieści. Wielowątkowość powieści Malwiny Chojnackiej sprawia zaś, że choć książka ta ma przynieść nam przede wszystkim rozrywkę, należy czytać ją ze sporą uwagą.

Kup książkę Demeter

Zobacz opinie o książce Demeter
Demeter
Malwina Chojnacka
Casandra
Malwina Chojnacka0
Okładka ksiązki - Casandra

Gdy nastoletnie uczennice opalają się nago, kusząc młodych rybaków, nie wiedzą, że czeka je brutalna kara. Ktoś z mieszkańców nadmorskiej miejscowości...

Karma. Odważne i romantyczne
Malwina Chojnacka0
Okładka ksiązki - Karma. Odważne i romantyczne

Dwanaście miesięcy, trzy przyjaciółki i jedno miejsce, które łączy: kawiarnia Karma. Do niej zawsze się wraca!Znajdujące się na życiowym zakręcie Wiktoria...