Recenzja książki: Dystopia

Recenzuje: Danuta Awolusi

Political fiction w polskich realiach robi mocne wrażenie. A Vincent V. Severski ma mocne, cięte pióro, wyobraźnię i kilkadziesiąt lat doświadczenia w wywiadzie. Dzięki temu jego najnowszą powieść – Dystopię – czyta się z wypiekami na twarzy!

Wydział Q z Miłobędzkiej przestaje istnieć, a Konrad Wolski, Marcel Cichy, Roman Leski i Zofia Winiarska trafiają do aresztu. Oskarżono ich o szpiegostwo dla Rosji. I choć ich sytuacja jest bardzo dramatyczna, mają przecież Sarę Korską, Monikę Arent i Marię Gerber – trzy kobiety, które nie tylko zrobią wszystko, by wyciągnąć przyjaciół, ale również obalić Jerzego Kaziurę – nowego wicepremiera i nielegała GRU, który ma zamiar pogrążyć Polskę. Walka będzie trudna, ale też widowiskowa. Dla miłośników sensacji politycznej – prawdziwa uczta!

Severski zna się na rzeczy i potrafi zaangażować czytelnika. Bo i intryg, i emocji tu nie brakuje. Bohaterowie są bardzo prawdziwi, mają mocne strony, ale też i słabości. Bohaterki są twarde, waleczne, odważne i sprytne, ale też bardzo ludzkie. Mają uczucia, rodziny, marzenia. Kocham to, jak bardzo są równe względem mężczyzn. Chcę tego więcej!

Nawet negatywni bohaterowie nie są skrajni. Trudno im kibicować, a ich obłuda i zaciętość odstraszają. Ale jednocześnie są też bardzo ciekawi, chce się śledzić ich poczynania.

Myślę, że Severski podbija serca czytelników, bo pisze dosyć uniwersalnie. Jego proza to czysta, genialnie rozplanowana sensacja, ale też literatura pełna napięcia, emocji, zwrotów akcji i humoru. Podoba mi się, że przemoc nie wyziera z każdego akapitu.

Jaki mieszkanka Warszawy z wielkim uśmiechem i ciepłem na sercu śledziłam poruszanie się bohaterów po mieście, co Severski opisuje bardzo szczegółowo. Moim zdaniem, warto przyjechać do stolicy i spróbować przejść się ich ścieżkami.

Choć Dystopia to fikcja, trudno uciec od porównań i analogii do współczesnej Polski i Europy. Autor pokazuje, do czego może doprowadzić zła polityka. Trafnie obrazuje wiele sytuacji, które obserwujemy od lat.

Polecam prozę Severskiego czytelnikom, którzy lubią inteligentną rozrywkę, łamigłówki, charyzmatycznych bohaterów i wartką akcję!

Kup książkę Dystopia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dystopia
Książka
Dystopia
Vincent V. Severski
Inne książki autora
Christine. Powieść o Krystynie Skarbek
Vincent V. Severski0
Okładka ksiązki - Christine. Powieść o Krystynie Skarbek

Vincent V. Severski, były oficer wywiadu i autor bestsellerowych powieści szpiegowskich napisał powieść o Krystynie Skarbek vel Christine Granville, jednej...

Niewierni
Vincent V. Severski0
Okładka ksiązki - Niewierni

Kontynuacja pierwszej część trylogii szpiegowskiej Nielegalni. Kiedy agenci polskiego wywiadu z zespołu Konrada Wolskiego namierzają przez przypadek dziwne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy