Recenzja książki: Dziedzictwo

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Czasem przypadkowe spotkanie może być początkiem niezwykle intensywnej znajomości. Przekonuje się o tym bohaterka nowej powieści Hannah Fielding. Dziedzictwo to interesująca powieść obyczajowa, której akcja rozgrywa się w gorącej Hiszpanii.

recenzja Dziedzictwo

W swojej nowej powieści Fielding przedstawia losy Luny Ward, młodej badaczki zajmującej się biologią molekularną, która realizuje się, pisząc dla najbardziej prestiżowego amerykańskiego magazynu naukowego. Wkrótce szef wyznacza jej nowe zadanie – Ward pod przykrywką asystentki naukowej wyjechać ma do Hiszpanii, gdzie odbędzie staż w klinice zajmującej się alternatywnymi metodami leczenia.

Kobieta ma wyrobione zdanie na temat tego rodzaju praktyk. Zresztą na jej ocenę wpływa własne doświadczenie i wciąż nieprzepracowana strata. Demaskatorski reportaż ujawniający kulisy pracy kliniki ma nie tylko rozwinąć karierę Ward, ale przede wszystkim stanowić prywatną wendettę wobec tych, którzy zamiast pomagać, oszukują innych.

Sceptycznie nastawiona Luna będzie musiała jednak zrewidować swoją opinię. Zwłaszcza za sprawą niezwykle czarującego, a przy tym inteligentnego szefa instytutu – Ruya Ruedy de Calderóna. Pomiędzy tymi dwojgiem iskrzy od pierwszego spotkania. Jednak czy Luna pozwoli sobie na pożar w poukładanym życiu osobistym?

Nowa powieść Hannah Fielding to interesująca kontynuacja Lekkomyślności oraz Maskarady, w której poznajemy losy kolejnych członków cygańskiego rodu. Chociaż książka stanowi świetne dopełnienie dla poprzednich opowieść, jednocześnie doskonale sprawdza się jako niezależna lektura.

Autorka w nowym tomie przenosi nas do upalnej Hiszpanii i przykłada się do tego, by z dużą dokładnością przedstawić czytelnikowi Kadyks. Proza Fielding obfituje w szczegóły, dzięki którym z łatwością można niemal przenieść się do opisywanych przez nią miejsc. Lektura Dziedzictwa sprawia, że w ciągu zaledwie paru chwil możemy uczestniczyć w balu maskowym, poznać hiszpańskie obyczaje, a nawet cygańskie legendy. W efekcie Kadyks, skąpane w słońcu ulice czy zadymione andaluzyjskie bary, w których usłyszeć można flamenco, to nie tylko przestrzenie, ale również i bohaterowie powieści.

Dziedzictwo swoją atmosferą przywodzić może na myśl m.in. powieści Nicholasa Sparksa. Podobnie jak u autora Bezpiecznej przystani i Listu w butelce akcja toczy się raczej niespiesznie, osadzona jest w atrakcyjnej, nadmorskiej przestrzeni, a sama fabuła skupia się na relacji pomiędzy dwojgiem ludzi, w tym przypadku – Luną oraz Ruyem.

Za sprawą powieści Fielding czytelnik ma szansę przyjrzeć się głównej bohaterce i zmianom, które zachodzą w niej pod wpływem rozwoju relacji z Ruedą de Calderónem. Dzięki Dziedzictwu autorka przypomina, że przeszłość, często związana z bagażem trudnych doświadczeń, nie powinna przysłaniać naszych szans na szczęśliwą przyszłość.

Bohaterowie powieści pokazują także, jak istotne jest w związku zaufanie. Relacja, by miała szansę na przyszłość, nie może być zbudowana na niedopowiedzeniach czy kłamstwach, a szczerość powinna być zatem fundamentem każdego związku.

Dziedzictwo to interesująca powieść, która spodoba się zarówno dotychczasowym miłośnikom powieści Hannah Fielding, jak i osobom, które dopiero zaczynają zapoznawać się z powieściami tej autorki. To pełna uroku powieść o miłości mimo przeciwności losu, historia traktująca o zaufaniu i dawaniu sobie szansy na szczęście.

Tagi: romans

Kup książkę Dziedzictwo

Zobacz opinie o książce Dziedzictwo
Dziedzictwo
Hannah Fielding ;
Hannah Fielding0
Okładka ksiązki - Niegasnący żar

Wielka namiętność rodząca się w sercu Afryki. Miłość, która musi zmierzyć się z tajemnicami i zdradą. Coral Sinclair - piękna, ale naiwna młoda fotografka...

Koncert
Hannah Fielding0
Okładka ksiązki - Koncert

Koncert jest romantyczną, bardzo zmysłową historią o utracie miłości i przebaczeniu, o trudnych wyborach, przeznaczeniu i heroicznej determinacji, by wszystko...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;