Recenzja książki: Gieśki. Księga przygód

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Szkolne lata to czas, który mocno wpływa na dorastające dzieci i kształtuje ich osobowość, a nieco później także plany związane z przyszłością. Nie możemy jednak zapominać, że czas nauki w szkole podstawowej to okres wypełniony również beztroską, zabawą i wydarzeniami, które tylko wtedy przynoszą tak wielką radość i głęboko zapadają w pamięć. O tym, co może przytrafić się trójce przyjaciół, którzy uczęszczają do trzeciej klasy szkoły podstawowej, o ich niecodziennych perypetiach i o tym, kim są Giedzie, Gieśki, a kim Giedź Naczelny, przeczytamy w książce Katarzyny Kieleckiej kierowanej tym razem do młodszych czytelników.

Tytułowe Gieśki to początkowo zupełnie nieznane i intrygujące czytelnika postacie. Tajemnica rozwiewa się już po kilku pierwszych stronach opowieści, gdy okazuje się, że jest to trójka dziewięciolatków: Krzysiek, Czesiek i Misiek. Ich imiona kończą się na „-siek”, a że wszyscy uczęszczają do klasy trzeciej „G-ie”, przydomek nasuwa się sam. „Giedzie” to z kolei pozostali uczniowie tej klasy, a „Giedź Naczelny” to ich wychowawczyni, pani Ania.

Książkę otwiera wstęp, a następnie mamy okazję przeczytać pięci dłuższych rozdziałów (podzielonych na krótsze podrozdziały), akcja zaś rozgrywa się od września do grudnia. W tym czasie czytelnicy mają okazję zapoznać się z trzema nietypowymi tytułowymi łobuzami. Chłopcy przeżywają liczne przygody, a ponieważ akcja książki toczy się głównie w szkole (i podczas wydarzeń ze szkołą mocno związanych), nie zabraknie w opowieści również ich wychowawczyni.

Krzysiek, Czesiek i Misiek to chłopcy, którzy nie stronią od przygód, sami często pakując się – lub innych – w tarapaty. Nie jest to jednak typowe rozrabianie, mające na celu dokuczanie innym czy niszczenie czyjejś własności. Gieśki to „dobre łobuzy”, dzieciaki gotowe nieść pomoc innym, zawsze otwarte na współpracę i chętne, by bronić słabszych. Oczywiście, zdarzają się w ich przyjaźni kryzysy, gorsze i trudniejsze dni, jednak dzięki wsparciu rodziców, wychowawczyni i rodzeństwa, ostatecznie udaje im się „przepracować" wszystkie problemy.

Na szczególną uwagę zasługuje w powieści postać pani Ani, wychowawczyni klasy trzeciej G. To młoda, zaangażowana nauczycielka, która ma w sobie też jakże ważną w tym zawodzie „iskrę” i właściwe, pełne empatii i zrozumienia podejście do dzieci. Gieśki i Giedzie uwielbiają swoją panią. Gotowe są ratować ją z rąk porywaczy, a w halloweenową noc, za zgodą rodziców, urządzają z wychowawczynią „nocowisko” w szkole.

Gieśki to jednak nie tylko książka wypełniona po brzegi zabawnymi i niesamowitymi przygodami uczniów trzeciej klasy. To również opowieść o wartościach, jakie powinny przyświecać nam w życiu – zarówno jako osobom niepełnoletnim, jak i dorosłym. Autorka z ogromną starannością tłumaczy, że owszem, dzieciństwo rządzi się swoimi prawami, jest w nim miejsce na poznawanie świata i popełnianie błędów, jednak nigdy nie można krzywdzić innych – słowem ani gestem. Katarzyna Kielecka po raz kolejny udowodniła, że jest znakomitą obserwatorką ludzkich zachowań, w tym wypadku przede wszystkim dzieci. Relacje, jakie łączą Gieśków i Giedzie, a także ich rodziców, są autentyczne. Nie ma tu miejsca na sztuczność czy przesadę. Opowiedziane historie, choć może delikatnie może podkoloryzowane, są jednak z życia wzięte.

Książka Katarzyny Kieleckiej przypadnie do gustu przede wszystkim chłopcom uczęszczającym do pierwszych klas szkoły podstawowej, ale dziewczynki również – chociażby wśród pobocznych bohaterów (na przykład starszej siostry Krzyśka, Hani) – znajdą postaci, z którymi będą mogły się identyfikować. Można pokusić się o stwierdzenie, że Gieśki to rodzima wersja kultowego Mikołajka Goscinnego i Sempe. Książkę czyta się, wybuchając co kilka stron szczerym śmiechem. Warto po nią sięgnąć zarówno jako wspólną lekturę z dzieckiem, jak i jako propozycję dla najmłodszych do samodzielnej lektury.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Gieśki. Księga przygód

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gieśki. Księga przygód
Książka
Gieśki. Księga przygód
Katarzyna Kielecka;
Inne książki autora
Znajda
Katarzyna Kielecka0
Okładka ksiązki - Znajda

Wieluń 1939 roku. Sześcioletni Lolek cieszy się z narodzin braciszka. Pierwszego września na miasto spadają bomby i zmieniają jego szczęśliwe dzieciństwo...

Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka 0
Okładka ksiązki - Ślady. Rudy warkocz

Bohaterowie z powieści "Sedno życia" i "Piętno dzieciństwa" powracają! Edycie i Jędrkowi nareszcie wszystko się układa. Pochłonięci miłością, opieką nad...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy