Recenzja książki: Grób rybaka

Recenzuje: Sławomir Krempa

Grób Rybaka Pawła Lisickiego to relacja z szalenie interesującego śledztwa, prowadzonego w Rzymie od roku 1939, mającego doprowadzić do odkrycia miejsca pochówku Świętego Piotra. Relacja emocjonalna i mocno zaangażowana, ale przekonująca i oparta na solidnych źródłach.

Wszyscy chrześcijanie doskonale znają ten fragment Ewangelii wg św. Mateusza:  Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak wielkie znaczenie mają te słowa w kontekście miejsca, znaczenia, roli Kościoła Katolickiego pośród wszystkich wyznań chrześcijańskich. Zgodnie z Tradycją Kościoła, Piotr miał być pierwszym biskupem Rzymu i nieprzerwana sukcesja kolejnych biskupów tego miasta ma świadczyć o prymacie Rzymu w Kościele powszechnym. Bardzo upraszczając: jeśli Piotr był pierwszym biskupem Rzymu, a kolejni papieże pozostają jego następcami, to właśnie ich głos powinien być szczególnie ważny, to właśnie oni zajmują szczególne miejsce w Kościele – nie tylko katolickim. Z uwagi na to, że kolejni papieże kontynuują dzieło Piotrowe, to właśnie rządzony przez nich Kościół Katolicki ma mieć prymat nad innymi wyznaniami chrześcijańskimi.

Dlatego właśnie – dowodzi Lisicki – działalność apostolska świętego Piotra w Rzymie jest tak często podważana przez przedstawicieli hiperkrytyki biblijnej, dlatego właśnie – zdaniem autora – spora część teologów, szczególnie protestanckich, zaprzecza, jakoby Piotr kiedykolwiek był w Rzymie. Działalność Piotra w Wiecznym Mieście i jego śmierć oraz pochówek w podziemiach watykańskiej bazyliki byłyby nie tylko wymowne w sensie symbolicznym. Miałyby także bardzo wyraźny wymiar polityczny i byłyby trudne do pogodzenia z dialogiem ekumenicznym. Opisując te kwestie, Lisicki daje się poznać jako zaangażowany publicysta. 

Czy dysponujemy twardymi dowodami działalności apostolskiej Piotra w Rzymie? W postaci świadectw z I wieku po Chrystusie – nie. Świadectwa o męczeńskiej śmierci Piotra w cyrku Nerona zaczynają się pojawiać dopiero od końca II wieku n.e. i – siłą rzeczy – nie są to relacje bezpośrednie. Paweł Lisicki po zarysowaniu bardzo szerokiego kontekstu prezentuje kolejne argumenty mające świadczyć za pochowaniem Piotra w podziemiach bazyliki watykańskiej. Argumenty te – podkreśla autor – w przypadku jakiejkolwiek innej sprawy zostałyby uznane za przesądzające. Z uwagi na to, że sprawa dotyczy historii Kościoła i ma tak duże znaczenie polityczno-społeczne, wiele osób z zacietrzewieniem je odrzuca, nie da się ich bowiem pogodzić z obecnie panującą poprawnością polityczną. W swej argumentacji Lisicki jest rzeczowy, bardzo przekonujący i konsekwentny, choć zdarzają się w książce łatwe do zweryfikowania pomyłki (na przykład cesarz Domicjan panował w latach 81-96 n.e., a nie 83-96 n.e., jak czytamy w książce) i literówki, których nie wychwycono przy redakcji czy korekcie. Nie wpływają na wymowę publikacji, nie podważają argumentacji autora – należałoby je jednak wyeliminować przed kolejnym wydaniem książki.

Inna sprawa to odkrycia archeologiczne poczynione w toku śledztwa prowadzonego w Rzymie. Ich historia stanowiłaby materiał na fascynujący film dokumentalny. Lisicki opisuje kolejne etapy wykopalisk, a także tarcia pomiędzy jezuitą, o. Antoniem Ferruą, a prof. Margheritą Guarducci, która doprowadziła do przełomowych odkryć. Kulisy funkcjonowania watykańskich stronnictw to sprawy niemalże sensacyjne i czyta się o nich z ogromnym zainteresowaniem. Tym bardziej, że całość dopełniają fotografie przedstawiające „osoby dramatu” i prace wykopaliskowe, reprodukcje dzieł sztuki oraz dokumentów. Nie da się ukryć: Grób Rybaka jest książką pięknie wydaną.

Publikacja Pawła Lisickiego to więc znakomity reportaż historyczny, to fascynująca opowieść o archeologicznym śledztwie, o którym w mediach mówiono stanowczo zbyt mało. To pozycja ciekawa nie tylko dla osób wierzących, nie tylko dla katolików, ale też dla tych, których interesuje historyczna warstwa Pisma Świętego.

Tagi: Literatura faktu reportaż

Kup książkę Grób rybaka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Grób rybaka
Książka
Grób rybaka
Paweł Lisicki
Inne książki autora
Epoka Antychrysta
Paweł Lisicki; 0
Okładka ksiązki - Epoka Antychrysta

Alternatywna historia chrześcijańskiego świata Rzym 2217. Nad Kaplicą Sykstyńską biały dym. Konklawe wybrało nowego papieża. Na tronie Stolicy Piotrowej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Pokaż wszystkie recenzje