Grób rybaka

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2019-05-24
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Mogłoby się wydawać, że Bazylika Świętego Piotra zajmowała miejsce na mapie Rzymu od zawsze. Tymczasem dwa tysiące lat temu na Wzgórzu Watykańskim rozciągały się gaje, parki, pastwiska i nieużytki.

Na tym terenie zginął śmiercią męczeńską wraz z innymi wyznawcami Chrystusa Apostoł Kefas. Najprawdopodobniej został pochowany w zwykłej jamie wygrzebanej w ziemi.

Trzy wieki później nad jego grobem wspaniałą bazylikę wzniósł cesarz Konstantyn.

Chociaż czas zatarł pamięć o dokładnym miejscu pochówku wielkiego apostoła to domniemaną mogiłę ze szczątkami Piotra przez wieki otaczała nabożna cześć milionów pielgrzymów.

Papież Pius XII w 1939 wbrew stanowisku swoich poprzedników postanowił zweryfikować dane dyktowane przez tradycję pątniczą i dokładnie zbadać watykańskie podziemia. Po dziesięciu latach prac wykopaliskowych i badawczych ogłosił światu, że odnaleziono prawdziwe miejsce pochówku Rybaka znad Jeziora Galilejskiego.

Czy papież miał rację?
Skąd czerpał niewzruszoną pewność?
Co stało się z kośćmi Piotra?
Dlaczego w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat tak mało mówi się o tym wielkim odkryciu?
Komu mogło na tym zależeć?

To najbardziej dramatyczna, pełna zwrotów, zagadek i tajemnic historia ostatnich lat.

Tagi: Literatura faktu reportaż

Kup książkę Grób rybaka

Avatar użytkownika - slk
slk
Grób Rybaka Pawła Lisickiego to relacja z szalenie interesującego śledztwa, prowadzonego w Rzymie od roku 1939, mającego doprowadzić do odkrycia miejsca pochówku Świętego Piotra. Relacja emocjonalna i mocno zaangażowana, ale przekonująca i oparta na solidnych źródłach. Wszyscy chrześcijanie doskonale znają ten fragment Ewangelii wg św. Mateusza:  Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak wielkie znaczenie mają te słowa w kontekście miejsca, znaczenia, roli Kościoła Katolickiego pośród wszystkich wyznań chrześcijańskich. Zgodnie z Tradycją Kościoła, Piotr miał być pierwszym biskupem Rzymu i nieprzerwana sukcesja kolejnych biskupów tego miasta ma świadczyć o prymacie Rzymu w Kościele powszechnym. Bardzo upraszczając: jeśli Piotr był pierwszym biskupem Rzymu, a kolejni papieże pozostają jego następcami, to właśnie ich głos powinien być szczególnie ważny, to właśnie oni zajmują szczególne miejsce w Kościele – nie tylko katolickim. Z uwagi na to, że kolejni papieże kontynuują dzieło Piotrowe, to właśnie rządzony przez nich Kościół Katolicki ma mieć prymat nad innymi wyznaniami chrześcijańskimi. Dlatego właśnie – dowodzi Lisicki – działalność apostolska świętego Piotra w Rzymie jest tak często podważana przez przedstawicieli hiperkrytyki biblijnej, dlatego ...

Opinie o książce - Grób rybaka

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2019-07-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

Piotr Apostoł był jednym z najbardziej zaufanych uczniów Chrystusa i jako pierwszy uznał go za Mesjasza. Jezus przepowiedział Piotrowi, że po swoim pojmaniu ten wyprze się go trzykrotnie, co według Ewangelii potwierdziło się. Podczas pojmania Jezusa usiłował go bronić, atakując mieczem jednego z napastników. Najprawdopodobniej w roku 33 Piotr przebywał i działał wraz z pozostałymi apostołami w Jerozolimie, Samarii, Liddzie i Jaffie oraz Cezarei Palestyńskiej. W 44 roku za swoją działalność został aresztowany na rozkaz Heroda Agryppy. Po ucieczce z więzienia Piotr wyjechał z Jerozolimy, jednak Dzieje Apostolskie nie podają dokąd się udał. Od tego momentu jego losy są trudne do odtworzenia w szczegółach. Tradycyjne przekazy są jednak zgodne, że Piotr ostatecznie przybył do Rzymu i zmarł na Wzgórzu Watykańskim ukrzyżowany głową do dołu, gdyż mówił, iż nie jest godzien umrzeć jak Chrystus. Senator Marcellus, wierny uczeń Piotra, zdjął go z krzyża i pochował we własnym grobowcu. Później na tym miejscu postawiono kościół. Dziś, według tradycji, w tym miejscu stoi Bazylika św. Piotra. Wykopaliska przeprowadzone w jej podziemiach pozwoliły na odnalezienie grobu Wielkiego Rybaka.

Paweł Lisicki–polski dziennikarz, publicysta, eseista i tłumacz literacki, od 2013  roku redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” w swojej najnowszej książce ,,Grób Rybaka" dokładnie opowiada o największym odkryciu archeologicznym XX wieku i największym odkryciu archeologicznym w dziejach Kościoła. Ujawnia efekty śledztwa, cofa się w przeszłość, by ukazać źródła. Zebrane dokumenty, przekazy, wspomnienia, a także odkrycia archeologów i architektów wskazują na to, że Szymon Piotr założył rzymski Kościół i zginął w Wiecznym Mieście. Zostawił następców, którzy strzegli jego grobu aż do czasów, gdy w IV wieku została na nim ufundowana przez Konstantyna bazylika, a później w XVI i XVII wieku, po jej zburzeniu, zbudowano bazylikę watykańską.

W miejscu przesiąkniętym krwią pierwszych chrześcijan postawiono bazylikę. Kiedyś w tym miejscu nie było murów, chodników, pokrytych trawertynem ścian, a tylko ziemia, gaje, łąki i porozrzucane wszędzie ciała męczenników-odciętych od krzyży, spalonych, pokłutych, zhańbionych i podeptanych. W 1950 roku papież Pius XII poinformował, że pod posadzką bazyliki odkryto grób Apostoła. W 2013 roku papież Franciszek pokazał część kości świętego. Media bardzo sceptycznie podawały te informacje, a część archeologów podważała autentyczność szczątków. W Polsce informacje na ten temat pojawiły się tylko w kilku artykułach prasowych. Większość ludzi nie słyszała o tajemnicy watykańskich podziemi.

Choć wiele wydarzeń związanych z odkryciem grobu świętego Piotra wydaje się  wprost niewiarygodne i obciążone zbyt dużą ilością zbiegów okoliczności, to jednak trzeba przyznać, że zwłoki świętego Piotra znajdują się tam, gdzie powinny być, gdzie setki milionów ludzi przez wieki pielgrzymowało, bo znajdował się tam Apostoł. Jak przyznaje autor, chciałby, aby każdy kto przeczyta książkę zyskał pewność, że pod obecnym ołtarzem bazyliki znajdują się szczątki Rybaka z Galilei. Dodam, że książka jest bardzo starannie i ładnie wydana oraz zadbano o każdy graficzny detal:)

Epoka Antychrysta
Paweł Lisicki; 0
Okładka ksiązki - Epoka Antychrysta

Alternatywna historia chrześcijańskiego świata Rzym 2217. Nad Kaplicą Sykstyńską biały dym. Konklawe wybrało nowego papieża. Na tronie Stolicy Piotrowej...

W imię natury
Jędrzej Pasierski