Recenzja książki: Infolinia złudzeń. Historia Weroniki P.

Recenzuje: Patryk Obarski

Czy masz chwilę, by wysłuchać przygotowanej dla Ciebie oferty? Nowa powieść Ewy Zdunek Infolinia złudzeń zaprasza do świata wielkiej bankowości, finansowych rozgrywek, ale i ogromnych rozczarowań.

W nowej powieści polskiej autorki czytelnicy poznają losy Weroniki Ptak, młodej ekonomistki, która po ukończeniu studiów szybko znajduje zatrudnienie w banku. Niestety, rzeczywistość okazuje się brutalna – zamiast pięknego gabinetu na wysokim piętrze biurowca dziewczyna trafia na słuchawkę do bankowego call center. Jej codzienność składa się z kolejnych rozmów telefonicznych, które tylko czasem kończą się zawarciem przez telefon intratnej umowy na usługi banku.

Weronika czuje coraz większe zmęczenie spowodowane pracą w bankowej korporacji. Zdaje sobie sprawę z tego, że szanse na awans – wbrew obietnicom kierownictwa – tak naprawdę są niewielkie. Dziewczyna nie ma jednak wyjścia – by móc utrzymać rodzinę, musi tkwić w trybach korporacyjnej maszyny. Dopóki czegoś nie znajdzie.

Kiedy na infolinię nałożona zostanie jeszcze większa presja centrali, dziewczyna otrzymuje nietypową propozycję. Czy będzie jednak chciała z niej skorzystać?

Życie bywa zaskakujące, ale może być również przepełnione nudą i monotonią. O tym, jak ważne jest w życiu zachowanie równowagi w życiu zawodowym i prywatnym, ale także o celach życiowych i relacjach międzyludzkich pisze w swojej powieści Ewa Zdunek.

W Infolinii złudzeń autorka przygląda się codziennemu życiu dzisiejszego pokolenia młodej klasy średniej, której życie podporządkowane jest rozwojowi zawodowemu. Ewa Zdunek nie tworzy książki stereotypowej, nie ma w niej typowych elementów romansu czy powieści obyczajowej, zamiast tego przedstawiony zostaje portret całej grupy społecznej millenialsów.

Autorka jest przede wszystkim świetną obserwatorką. W powieści Infolinia złudzeń pokazuje, jak łatwo wpaść w błędne koło i opowiada o problemach związanych z chęcią ucieczki z systemu korporacyjnego. Chociaż w powieści Weronika Ptak pracuje na bankowej infolinii, to jej historię nietrudno przełożyć także na funkcjonowanie wielu innych firm. W ten sposób Ewa Zdunek mówi o przedsiębiorstwach, które za pomocą kolejnych leadów i progów do pokonywania niszczą indywidualność, pasję i zaangażowanie pracowników.

Czytelnicy przekonują się także, że niełatwo samemu stawić czoła życiowym problemom – zwłaszcza, gdy nie widzi się żadnego sposobu na ich rozwiązanie. W tym wszystkim bank jako pożyczkobiorca zmienia nasze życie – może dać nam szansę na poprawę losu, ale może też nas zniszczyć. Autorka obnaża mechanizmy rynku opartego na zero-jedynkowych decyzjach i nieludzkich procedurach.

Z drugiej strony w powieści istotne są rodzinne relacje, nierzadko powiązane z wyborami dokonywanymi przez bohaterów Infolinii złudzeń. Podczas lektury czytelnicy przekonują się, że za każdym człowiekiem – także tym po drugiej stronie słuchawki – stoi pewna historia i każdy z nas dokonuje wyborów z konkretnych przyczyn. Istotną rolę w naszym życiu odgrywa zatem motywacja i dopóki nie poznamy motywów działania innych ludzi, nie mamy prawa oceniać ich życiowych wyborów.

Książka Ewy Zdunek to także gorzka opowieść o złudzeniach, którymi się karminy. Pisarka pokazuje, że znaczna część dzisiejszego świata opiera się na kłamstwie i manipulacji innymi. To od nas jednak zależy, czy będziemy chcieli żyć w świecie złudzeń, czy może spróbujemy wieść prawdziwe życie.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Infolinia złudzeń. Historia Weroniki P.

Zobacz opinie o książce Infolinia złudzeń. Historia Weroniki P.
Autor
Lekarstwo na żal
Ewa Zdunek0
Okładka ksiązki - Lekarstwo na żal

Kontynuacja losów bohaterów powieści Mediatorka. Drugi tom powieści przyniesie między innymi odpowiedzi na pytania, dlaczego relacja Marty...

Wróżka mimo woli
Ewa Zdunek0
Okładka ksiązki - Wróżka mimo woli

Ewa Zdunek powraca z kolejną częścią przygód wróżki Emilii Emilia, była profesjonalna wróżka, próbuje odmienić swoje życie...