Recenzja książki: Inspektor Anders i praskie dossier

Recenzuje: Patryk Obarski

O przeszłości trudno zapomnieć. Jeszcze trudniej ukryć ją przed innymi. Przekonują się o tym bohaterowie powieści Marshalla Browne’a Inspektor Anders. Praskie dossier

W Praskim dossier poznajemy znanego, cenionego włoskiego śledczego, inspektora Andersa, który pracując dla Europolu, wysłany zostaje do Czech. Jak się okazuje, pewien znany biznesmen zaczął otrzymywać niepokojące pogróżki związane z jego przeszłością. Co więcej, każdy z listów podpisany jest pseudonimem „Józef K.”, nawiązującym do Procesu Franza Kafki.

Anders zostaje zaangażowany w poszukiwanie tajnego dossier, którego ujawnieniem grozi Józef K. Od tego, czy teczka zostanie odnaleziona na czas, zależy stabilność polityczno-ekonomiczna w kraju.

Tymczasem w Pradze zaczyna dochodzić do tajemniczych morderstw, które Anders uznaje za powiązane ze sprawą dossier. Jednocześnie rzymski śledczy zaczyna odkrywać, że nowa sprawa związana jest z komunistyczną służbą bezpieczeństwa, a jego mocodawcy nie mówią mu wszystkiego.

Marshall Browne w swojej powieści Inspektor Anders. Praskie Dossier tworzy skomplikowaną, wielopoziomową zagadkę, jednocześnie czerpiąc z tego, co najlepsze w konwencjonalnym kryminale.

Powieść Browne’a opowiada o losach nieustraszonego inspektora Europolu, który to jednak znacznie różni się od naszych wyobrażeń, wykreowanych przez hollywoodzkie filmy sensacyjne. Główny bohater nie jest pozbawiony wad i problemów osobistych, co sprawia, że czytelnik ma szansę łatwiej się z nim utożsamić. Z drugiej strony – Anders jest również bezkompromisowym śledczym, który za wszelką cenę pragnie rozwiązać zagadkę.

Marshall Browne tworzy kryminał, w którym wiele jest zwrotów akcji oraz wątków, które komplikują fabułę. Zagadka w tej powieści jest niczym coraz ciaśniej i mocniej zawiązywany supeł, którego rozplątanie wymaga wiele pracy, ale i przynosi sporo satysfakcji. Autor zachęca czytelnika do tego, by dokładnie prześledził każdą poszlakę i wraz z bohaterem dotarł na ostatnią stronę, gdzie przedstawione zostaje wyjaśnienie sprawy tajemniczego dossier.

Praskie dossier to także kryminał dla tych, którzy lubią literackie wędrówki. Autor zadał sobie wiele trudu, by z największą starannością nakreślić miejsce akcji. Wraz z Andersem przebiegamy bowiem przez duszne, wilgotne uliczki Pragi, dobiegamy na tramwaj czy odwiedzamy najważniejsze miejsca w stolicy Czech. Z książką w dłoni, niczym z kryminalnym przewodnikiem, można przechadzać się kolejnymi ulicami tropem bohaterów tej powieści.

Za sprawą książki przenosimy się jednak nie tylko do współczesnej Pragi, ale także do miasta z czasów reżimu. Tytułowe dossier odnosi się do bolesnych wspomnień z czasów Praskiej Wiosny z 1968 r., kiedy w Czechosłowacji doszło do dramatycznych wydarzeń. Rola przeszłości i wspomnień ma ogromne znaczenie dla fabuły tej powieści.

Inspektor Anders. Praskie dossier to kryminał mroczny, atmosferą przypominający powieści ze Skandynawii. Bohaterowie z krwi i kości oraz ciekawie skonstruowana intryga są największymi atutami tej książki.

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Kup książkę Inspektor Anders i praskie dossier