Recenzja książki: Jego ekscelencja na herbatce z Göringiem

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Nakładem Wydawnictwa MG ukazała się pozycja, którą z jednej strony można zaliczyć do książek historycznych, z drugiej natomiast całkowicie odbiega ona od powszechnie przyjętych standardów literatury tego typu, ukazując nieznaną do tej pory stronę stosunków charakteryzujących relacje sąsiadujących ze sobą Polski i Niemiec w I połowie XX wieku.

Narratorem książki Jego Ekscelencja na herbatce z Göringiem jest Józef Lipski, ambasador RP w Berlinie w latach trzydziestych XX wieku, który obejmując berlińską placówkę, nie mógł przewidzieć tego, co wydarzy się podczas jego dyplomatycznej działalności. Śledząc losy chwiejnej współpracy polsko-niemieckiej, czytelnik nie musi mieć najmniejszych nawet wątpliwości, że relacja Lipskiego absolutnie nie mija się z prawdą, nie ma w niej żadnych zafałszowań ani upiększeń. Przedstawiona przez niego rzeczywistość czasu przedwojennego jest autentyczna, trudna do przyjęcia, ale i zmuszająca do refleksji.

W książce pojawiają się – obok Adolfa Hitlera – znane z historii postaci państwa niemieckiego: minister spraw zagranicznych Joachim von Ribbentrop, minister propagandy Joseph Goebbels, minister spraw wewnętrznych Heinrich Himmler, generalny gubernator okupowanych ziem polskich Hans Frank. Stronę polską reprezentują: marszałek Józef Piłsudski, prezydent Ignacy Mościcki, minister spraw zagranicznych Józef Beck. Pojawia się również znany z podpisania paktu o nieagresji między Niemcami a Rosją Wiaczesław Mołotow. Natomiast tytułowy Hermann Göring – minister-premier Prus, minister lotnictwa Rzeszy i naczelny dowódca sił powietrznych – rzeczywiście inicjował spotkania przy herbatce, które pozostawały nie bez wpływu na stan stosunków panujących w ówczesnej Europie.

Książkę czyta się jednym tchem. Język przekazu jest barwny, interesujący, wzbogacony nutą sensacyjności. Mimo braku bibliografii, przypisów oraz jakichkolwiek ilustracji, niczego lekturze nie można zarzucić. Wprost przeciwnie – czytelnik odnajdzie w niej satysfakcjonujące odpowiedzi na mnóstwo pytań. Czy rzeczywiście Martha Eggerth była agentką Hitlera? Jak ma się strzelanie do całowania w przypadku Kiepury? Na czym polegały kłopoty z Polą Negri? Jakie straty zadano kulturze żydowskiej podczas Kryształowej Nocy? Warto się o tym przekonać podczas lektury.

Książka Jego Ekscelencja na herbatce z Göringiem bez wątpienia spotka się z aprobatą czytelników. Literatura tego typu jest potrzebna, by młode pokolenie zrozumiało przeszłość, doceniło teraźniejszość oraz dało z siebie wszystko dla dobra przyszłych pokoleń.

Tagi: Literatura faktu

Kup książkę Jego ekscelencja na herbatce z Göringiem