Recenzja książki: Jesteś jak kwiat

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Codzienne życie każdej kobiety związane jest nie tylko z wykonywaniem obowiązków, ale również z realizacją planów, postanowień, zamierzeń i marzeń. Jesteś jak kwiat to poradnik dla kobiet o nich samych. Jeżeli, Czytelniczko, chcesz usłyszeć, że Jesteś jak kwiat, to sięgnij po lekturę.

recenzja Jesteś jak kwiat

Poprzez zawarte w poradniku propozycje Beata Bartczak pomaga kobietom odkryć swoje mocne strony: dodaje im odwagi, przekazuje doświadczenia, uczy wytrwałości i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, wzmacnia nadzieję. Przekonuje, że kiedy balast życia wydaje się niemożliwy do udźwignięcia, warto spojrzeć z dystansem na przeżywaną codzienność, wtedy łatwiej jest ponosić straty, podejmować decyzje oraz dokonywać wyborów. W krótkich rozdziałach autorka skupia się na tym, co dla kobiet ma szczególne znaczenie, a czyni to opierając się na wiedzy psychologicznej oraz swoim wieloletnim doświadczeniu w terapeutycznej pracy z kobietami, którym pomaga – ucząc ich przeformowywania życiowych celów – mierzyć się z przeciwnościami losu.

Wychodząc od stwierdzenia, że rozkwitanie jest wzrostem w różnych obszarach życia, a potencjał wewnętrzny i zewnętrzny są zasobami czekającymi na odkrycie, Beata Bartczak akcentuje potrzebę stworzenia relacji z mężczyzną uszczęśliwiającym kobietę, przestrzega przed rezygnacją z własnego życia na korzyść dzieci, męża czy pracy zawodowej (by nie zostać w samotności z syndromem pustego gniazda), zniechęca do porównywania się z ludźmi znanymi z ekranów oraz pierwszych stron gazet (niedościgły wzorzec piękna i atrakcyjności), zachęcając równocześnie do dostrzeżenia swojej wartości (atuty, zalety, umiejętności) oraz akceptacji tego, na co nie ma się wpływu. Przekonuje, że warto przemyśleć usłyszane na swój temat opinie i uwierzyć, że bolesne doświadczenia przyczyniają się do rozwoju, porażki są szansą, a także że wymagać trzeba przede wszystkim od siebie, a skupić się na innych (nie odsuwać na bok rzeczywistego kontaktu z bliskimi). Kilka innych jeszcze uwag – wygląd zewnętrzny, wdzięczność za drobiazgi, odpowiedzialność za siebie – dopełnia zwykłą, szarą codzienność każdej kobiety.

Poradnik Jesteś jak kwiat jest jednym z pięciu w serii Rozkwitaj z Sensem. Treści podane w przystępnej formie i poparte prawdziwymi wydarzeniami z życia kobiet (opatrzono je tylko imionami) są cenne oraz wartościowe: motywują do zmian, zachęcają do pracy nad sobą, poszerzają horyzonty, uczą przemyślanego działania, zapewniają osiągnięcie poszukiwanych i długo wyczekiwanych rezultatów. W treść zwartą wplecione zostały ramki z refleksjami szczególnie wartymi zapamiętania. Większość rozdziałów poprzedzono cytatami inspirującymi. Pomocą służą ćwiczenia (niektóre z miejscami na notatki), polecenia, podpowiedzi, pytania, wyliczenia oraz wypunktowania. Na końcu zamieszczono Dwadzieścia złotych rad, aby rozkwitać z sensem! Na pewno skorzystać z nich warto.

Jeżeli więc, Czytelniczko, chcesz usłyszeć, że Jesteś jak kwiat, koniecznie sięgnij po lekturę.

Tagi: poradniki

Kup książkę Jesteś jak kwiat

Zobacz opinie o książce Jesteś jak kwiat