Recenzja książki: Joker

Recenzuje: Patryk Obarski

Joker nie jest jedynie figurą z talii kart. Zamiast tego może przybrać znacznie bardziej przerażające oblicze. Przekonuje się o tym główna bohaterka najnowszej powieści Natalii Nowak-Lewandowskiej. W swoim nowym thrillerze popularna autorka mówi o stalkingu i jego konsekwencjach.

W trzeciej części cyklu powracamy do Julianny Różańskiej, dziennikarki, która teraz ponownie mieszka w Łodzi, gdzie stara się poukładać życie osobiste i zawodowe. Po ostatnich wydarzeniach w życiu jej rodziny Julianna marzy o tym, by móc wreszcie prowadzić – na tyle, na ile to możliwe w przypadku jej pracy – spokojne życie.

Pewnego dnia dzwoni jej komórka, jednak gdy Julianna odbiera, nikt się nie odzywa. Głuche telefony się powtarzają, a dziennikarka jest przekonana, że ktoś posiadający być może ważne informacje, boi się je przekazać. Wkrótce jednak do redakcji przysłany zostaje ogromny bukiet kwiatów, które nie zostały nadane przez partnera kobiety, Norberta. Kiedy Julianna dociera do kwiaciarni, okazuje się, że klient, który go dla niej zamówił, chciał pozostać anonimowy.

Niebawem działania stalkera przybierają na sile, a Julianna czuje się coraz bardziej osaczona. Jednocześnie nie chce, by ktokolwiek – poza nią – zajął się problemem, jakim jest stalker ukrywający się pod pseudonimem Joker. Dziennikarka rozpoczyna niebezpieczną grę z nieznajomym. Kto zwycięży?

Nowa książka Natalii Nowak-Lewandowskiej to pełen napięcia thriller, który mówi o stalkingu i pokazuje, do czego może doprowadzić chęć samodzielnego rozwiązywania problemów – bez wsparcia ze strony innych.

Joker nazywany bywa błaznem, lecz także szaleńcem i to właśnie tę demoniczną postać przybiera w thrillerze polskiej autorki. Natalia Nowak-Lewandowska pokazuje, jak stalker rozpoczyna osaczanie swojej ofiary oraz przejmuje coraz większą kontrolę nad jej życiem.

W powieści Natalii Nowak–Lewandowskiej zło nie pojawia się znikąd. Zamiast tego kiełkuje powoli, odnosząc przy tym coraz większe sukcesy. Jednocześnie autorka udowadnia, że do tego, by zniszczyć komuś życie, nie potrzeba przemoc fizycznej i brutalnej siły. Wystarczą zdjęcia zrobione z ukrycia, przesłane na skrzynkę mailową.

Joker pokazuje również zmiany, jakie zachodzą w życiu głównej bohaterki, która – wraz z kolejnymi działaniami podejmowanymi przez stalkera – zmienia swoje życiowe priorytety. Początkowo Juliannie zależy bowiem na ustaleniu tożsamości stalkera i rozliczeniu się z nim, natomiast – z biegiem wydarzeń – kobieta pragnie jedynie uratować życie.

Bohaterka powieści angażuje się w samodzielne poszukiwanie stalkera i – chcąc się do niego zbliżyć – paradoksalnie, robi wszystko, na czym zależy jej dręczycielowi. To, co czytelnicy mogą wynieść z lektury nowej książki Natalii Nowak-Lewandowskiej, to wniosek, że nie należy obawiać się proszenia o pomoc. Nie zawsze jesteśmy w stanie samemu poradzić sobie z życiowymi trudnościami, a w sytuacji, w jakiej znalazła się Julianna, jest to jeszcze bardziej niebezpieczne.

Chociaż historia dziennikarki „Twojej Łodzi” bywa momentami przejaskrawiona, to w ostatecznym rozrachunku historię czyta się szybko. To interesujący thriller, który osadzony jest w polskich realiach i który z całą pewnością spodoba się czytelniczkom i czytelnikom poprzednich książek autorki.

Tagi: Detektywistyczna powieść obyczajowa (cosy mystery)

Kup książkę Joker

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Joker
Książka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Inne książki autora
Układanka. Teoria gier
Natalia Nowak-Lewandowska0
Okładka ksiązki - Układanka. Teoria gier

Obojętność i pasja, lojalność i zdrada, miłość i morderstwo - to wszystko znajdziecie w Układance. Natalia Nowak-Lewandowska udowodniła, że w pisaniu...

Miasteczko
Natalia Nowak-Lewandowska0
Okładka ksiązki - Miasteczko

Niektóre tajemnice należą tylko do nas, w każdej chwili możemy je ujawnić i zmienić bieg naszego życia. Przejmująca powieść o małym miasteczku, dawnych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy