reklama

Recenzja książki: Lwowska kołysanka. Dwa miasta

Recenzuje: Patryk Obarski

Kim byli przodkowie, których widzimy na fotografiach w babcinych albumach? Na to pytanie stara się odpowiedzieć w swojej debiutanckiej powieści Lwowska kołysanka Monika Kowalska.

Lwów lat trzydziestych XX wieku to prawdziwy tygiel narodowościowy. Obok siebie mieszkają tu Polacy, Ukraińcy i Żydzi, koegzystując i tworząc wielokulturową społeczność. W mieście życie wiedzie także rodzina Szubów, którą tworzą zubożała polska szlachcianka oraz kolejarz i ich trzy córki.

Chociaż rodzina nie jest zamożna, spaja ją wzajemna miłość, a Szubowie wspólnymi siłami starają się udowadniać, że nawet w najgorszych chwilach można zachować godność i wieść dobre życie.

Kiedy najstarsza z córek, Ada, wchodzi w dorosłość, w Europie coraz bardziej rozpowszechnia się faszyzm. Niebawem Lwów ogarnie wojna, a młode dziewczęta wraz z rodzicami będą musiały odnaleźć się w nieznanej dotąd rzeczywistości.

Czy w świecie ogarniętym wojną uda się rodzinie przetrwać? I kto tak naprawdę jest w nim przyjacielem, kto zaś – wrogiem?

Słowo ma moc stwarzania. Mówisz o strachu i on się pojawia. Dopada nas, gdy mu pozwolimy…

Monika Kowalska w swojej debiutanckiej książce kreśli obraz Lwowa stojącego u progu wojny, a jednocześnie snuje złożoną, pasjonującą opowieść rodzinną. Lwowska kołysanka to propozycja dla miłośników niebanalnych powieści obyczajowych.

W książce Moniki Kowalskiej ogromne znacznie odgrywają kobiety. Kobiety są głównymi bohaterkami Lwowskiej kołysanki i to właśnie ich historia – ich dojrzewania, życiowych zmian, ale również różnorodności ich charakterów – zostaje uwypuklona na stronach powieści.

Co więcej, chociaż wojna stereotypowo kojarzona jest z mężczyznami, autorka pokazuje, że odwaga nie jest uwarunkowana płciowo. Przeciwnie, często to właśnie kobiety skłonne są do największych poświęceń dla tych, których kochają najbardziej.

Równie istotna w powieści okazuje się rola miasta. Monika Kowalska tworzy nostalgiczny obraz Lwowa, pełnego zapachów świeżo wypiekanego chleba i dojrzałych owoców. Autorka pokazuje codzienność mieszkańców, których życie toczy się powoli i sennie, ale nie unika też obrazu ulic pełnych kurzu i charakterystycznej miejskiej duchoty.

Choć Lwowska kołysanka jest powieścią obyczajową, nie brak w niej także ważnych wątków społecznych. Autorka mówi nie tylko o roli kobiet w pierwszej połowie XX wieku, ale również o różnicach klasowych czy narodowościowych i nierównościach w społeczeństwie.

Autorka, chociaż opowiada o wojnie, nie wykorzystuje modnego obecnie w literaturze popularnej tematu historii obozowych. Lwowska kołysanka jest fikcją literacką, jednak Monika Kowalska w fabułę powieści umiejętnie wlata fakty historyczne i z szacunkiem podchodzi do dziejów Lwowa.

Monika Kowalska opowiada o wojnie, która nigdy nie jest sprawiedliwa. Mówi o uprzedzeniach, ale także o ludzkiej życzliwości, o wielkich rozczarowaniach i miłości w niełatwych czasach.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Lwowska kołysanka. Dwa miasta

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Książka
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Monika Kowalska (I)
Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy