Recenzja książki: Miłość, kłamstwa i sekrety

Recenzuje: Awolusi

Któż z nas nie zna rodziny, która ma jakieś sekrety? I to nie zawsze te „złe“, bo przecież czasem zatajamy pewne informacje po to, by chronić innych. Czy właśnie tak jest w przypadku bohaterów najnowszej powieści Krystyny Mirek pod tytułem Miłość, kłamstwa i sekrety?

recenzja Miłość, kłamstwa i sekrety

Trzeba przyznać, że Krystyna Mirek, jedna z najpopularniejszych polskich pisarek prozy obyczajowej, wciąż potrafi zaskakiwać i wymykać się schematom. Tu autorka romansuje nieco z komedią, ale trzonem fabuły wciąż pozostają historie bohaterów i ich emocje.

A nic nie jest do końca takie, jakim się wydaje. Vincent to słynny youtuber, który porywa tłumy. Czy jednak jego życie jest takim, jakim się wydaje? I jakie imię tak naprawdę nosi? Dlaczego Wiki tak bardzo za nim szaleje, choć ma narzeczonego, który jest idealny? Czy jej przyjaciółka Michalina nie jest zazdrosna, że aż tak dobrze jej się układa, choć nie docenia tego, co ma? A czy detektywka Mirka nie tęskni przypadkiem za prawdziwą miłością?

Tak w skrócie można zarysować fabułę Miłości, kłamstw i sekretów. Akcja toczy się wartko, każdy rozdział to świetna zabawa, bo i sami bohaterowie są barwni. Mamy tu podział na tych, którzy łapią za serce i je rozgrzewają i na tych, którzy potrafią zirytować.

Jak to w życiu bywa…

Nowa książka Krystyny Mirek to tak naprawdę opowieść o tym, że wszyscy jesteśmy wrażliwi, a tę wrażliwość przykrywamy czasem pod płaszczykiem pozorów. Niby silni, zapracowani, z sukcesami, a w rzeczywistości – złaknieni tego, co fundamentalne, czyli akceptacji drugiego człowieka, miłości i rodziny. Z tą miłością jest tak, że nie tak łatwo ją znaleźć. Serce nie sługa, czasem dokonuje niewłaściwych wyborów. A czasem jest tak, że na uczucie trzeba czekać – nieraz zbyt długo.

Najtrudniej jest jednak stanąć w prawdzie i skonfrontować się z przeszłością, z bliskimi. Przed takim zadaniem stoją Franek – narzeczony Wiki – oraz Vincent. To bracia, których rozdzieliło nieporozumienie. Dzisiaj nie chcą rozmawiać i wyjaśnić pewnych kwestii. Co ciekawe – na podstawie mediów społecznościowych oceniają swoje życie jako ciekawe i wyjątkowo udane. To piękny obraz tego, jak łatwo dać się nabrać na obrazki z Instagrama.

Miłość, kłamstwa i sekrety jest powieścią ciepłą i zabawną, ale też momentami gorzką. Zwroty akcji mogą odciągnąć uwagę od tego, że bohaterom tak naprawdę łatwo nie jest. A ich tęsknoty są tak bardzo ludzkie… Dlatego tym bardziej polecam. Krystyna Mirek potrafi poruszyć. Może się zakręcić łza – i to całkiem szczera.

Myślę, że będziecie się dobrze bawić od pierwszej strony. I coś czuję, wnioskując z zakończenia, że autorka będzie miała dla nas część drugą.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Miłość, kłamstwa i sekrety

Zobacz opinie o książce Miłość, kłamstwa i sekrety
Książka
Złoty płatek śniegu
Krystyna Mirek0
Okładka ksiązki - Złoty płatek śniegu

W święta najważniejsza jest miłość. Każdy jej pragnie. Ale kiedy wreszcie się pojawia, potrafi nieźle namieszać. Julka, zakochana nastolatka, wiezie do...

Większy kawałek nieba
Krystyna Mirek0
Okładka ksiązki - Większy kawałek nieba

Iga i Wiktor żyją w zupełnie odmiennych światach. Ona dobrze rozumie, co to znaczy nie mieć wsparcia rodziny ani pieniędzy. Życie mocno ją doświadczyło...

Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska