Quantcast

Recenzja książki: Moralność Pani Dulskiej

Recenzuje: aniusiaczek92

"Moralność pani Dulskiej" to jedno z największych dzieł polskiej pisarki, Gabreli Zapolskiej, autorki licznych dramatów i powieści. Książka Zapolskiej to dobrze napisany dramat naturalistyczny, a więc gatunek, którego podstawową cechą jest ukazanie jakiegoś środowiska społecznego, warunków jego życia i wynikających z tego konfliktów. W przypadku "Moralności Pani Dulskiej" autorka podjęła się krytyki mieszczaństwa, obnażając jego największe wady. Posługuje się przy tym przystępnym językiem, który nawet współczesnemu czytelnikowi nie powinien przysporzyć trudności ze zrozumieniem tekstu. Tytuł dramatu sugeruje już na samym początku czytelnikowi, czego może się spodziewać po książce - nie będzie to więc utwór o moralności jako takiej, lecz o moralności pozornej, ukazanej z punktu widzenia głównej, tytułowej bohaterki. Zapolska, pisząc "Moralność pani Dulskiej", postawiła sobie za cel zdemaskowanie obłudy i ukazanie prawdy o filistrach - ich materializmu i bezideowości. 

Główną bohaterką utworu jest Aniela Dulska - kobieta bardzo skąpa i - przede wszystkim - dwulicowa, ale też mocno nietaktowna. Dulska nie liczy się z nikim i niczym, najważniejsze jest dla niej to, co uważa za najlepsze dla własnego interesu, a w jego obronie jest w stanie uczynić wiele rzeczy, które nie do końca można uznać za moralne w prawdziwym znaczeniu tego słowa. Jedynie Zbyszko, syn Dulskiej, próbuje zbuntować się przeciwko kołtuństwu matki. Nie bierze, na szczęście, przykładu z ojca, który jest całkowicie zdominowany przez żonę. Gabriela Zapolska stworzyła dzieło wyróżniające się na tle innych, książka łączy w sobie elementy tragizmu i komizmu, dzięki czemu dramat sytuacji został złagodzony i czytając perypetie rodziny Dulskich, możemy momentami także płakać ze śmiechu, wyobrażając sobie np. "domowy" wygląd pani Anieli, który zdecydowanie odbiega od normy.

"Moralność pani Dulskiej" była jedną z najlepszych lektur, jakie kiedykolwiek miałam okazję przeczytać. Bardzo rzadko zdarza się, że książka narzucona przez szkołę jest w stanie tak mocno zainteresować czytelników, by czytali ją bez nawet najmniejszej przerwy. Tak było w przypadku dramatu Zapolskiej. Świat i bohaterowie utworu zostali bardzo wiarygodnie przedstawieni, a postać głównej bohaterki została skreślona wprost genialnie. Świetne dialogi niejednokrotnie potrafią przyprawić czytelnika o nagły wybuch śmiechu. Ta szkolna lektura z pewnością wielu miłośników książki pozytywnie zaskoczy - trzeba tylko dać jej szansę. 

Ocena: 10/10

Kup książkę Moralność Pani Dulskiej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Moralność Pani Dulskiej
Książka
Moralność Pani Dulskiej
Zapolska Gabriela
Inne książki autora
Moralność pani Dulskiej. Żabusia
Zapolska Gabriela0
Okładka ksiązki - Moralność pani Dulskiej. Żabusia

Moralność pani Dulskiej to tragikomedia pokazująca zakłamanie i podwójną moralność zamożnej rodziny mieszczańskiej. Główna bohaterka, Aniela Dulska, kierując...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Opowieść Północna
Szymon Krug
Opowieść Północna
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy