Recenzja ksi捫ki: Mroczne umys造

Recenzuje: Damian Kope

Zmutowane bomby zegarowe

Jestem... inna. Chora?! By mo瞠. Wszak pocz徠kowo moj przypad這嗆 nazywano chorob Everharta. Potem znaleziono o wiele ciekawsz nazw: ostra m這dzie鎍za neurodegeneracja idiopatyczna, w skrócie OMNI. Brzmi m康rze, naukowo, niemal dostojnie. Oczywi軼ie o ile nie jeste ofiar tego w豉郾ie zespo逝 chorobowego. Nazwa ta pozornie co wyja郾ia, ale skoro co zosta這 nazwane, to mo瞠 si wydawa, 瞠 nad tym panujemy. A to tylko z逝dzenie.

Jestem jedn z wielu. Wi瘯szo嗆 moich rówie郾ików ju umar豉. Wielu jeszcze umrze. Ja 篡j, cho wiem, 瞠 jutro to nic pewnego. Prezydent Gray okre郵i OMNI mianem kryzysu. Oczywi軼ie niesamowicie powa積ego. Chyba zauwa篡li軼ie, 瞠 prezydenci po鈍i璚aj swój cenny czas tylko temu, co wa積e i powa積e. Co istotne dla lepszej przysz這軼i, dobra narodu, losów 鈍iata. Zawsze maj gotow recept, a przynajmniej obietnic jej szybkiego wypisania. Odpowiednie programy s ju opracowywane, naukowcy s o krok, jeste鄉y u progu prze這mu, za chwil kryzys zostanie za瞠gnany - sk康 my to znamy? Powodem tego kryzysu nie s jednak nagle zmar貫 dzieci. Oni - czyli w豉dze i cz窷 spo貫cze雟twa - boj si nas - tych, którzy prze篡li. Tych, którzy maj zdolno軼i mog帷e zagrozi ka盥emu.

Jestem niebezpieczna. Jestem Pomara鎍zow z sukcesem udaj帷 Zielon. Jestem w Thurmond. Uwi瞛iona razem z trzema tysi帷ami innych dzieci. Zaklasyfikowana, przebadana, ograniczona nakazami i zakazami. Sterroryzowana, strze穎na przez 穎軟ierzy Si Specjalnych Psi. Pami皻am jednak swoje imi: Ruby. I wiem, 瞠 chc prze篡. Jak d逝go si tylko da. Najlepiej poza murami obozu. Chc wróci do babci, bo domu ju nie mam.

Jednym z elementów, który szczególnie przyci庵a czytelników, s emocje zawarte w ksi捫kach. Mo瞠 nie one same w sobie, ale stanowi帷e wa積 cz窷 danej ksi捫ki. Emocje s tym, czego w powie軼i Mroczne umys造 autorstwa dwudziestokilkuletniej Alexandry Bracken nie brakuje. I to zarówno tych, które poruszaj bohaterów, jak i tych, które towarzysz czytelnikom.

Trafiamy do 鈍iata bli瞠j nieokre郵onej przysz這軼i. Do Stanów Zjednoczonych w stanie powa積ego kryzysu. Jego 廝ód貫m s dzieci, które zaczynaj objawia paranormalne umiej皻no軼i: wywo造wa ogie, uruchamia urz康zenia elektryczne, czyta my郵i, wykazywa ogromn si喚. Wi瘯szo嗆 z nich gwa速ownie umiera. Inne, nie panuj帷 nad swoimi niespodziewanymi umiej皻no軼iami, stwarzaj zagro瞠nie nawet dla najbli窺zych. Jedni rodzice staraj si pomóc swoim pociechom, innych ogarnia l瘯, jeszcze inni - wierz帷 w obietnice rz康u - oddaj dzieci w r璚e specjalnych s逝瘺, które jakoby maj im pomóc wróci do spo貫cze雟twa. Ruby jest jedn z nich, ofiar w豉snych zdolno軼i, nad którymi nie potrafi豉 zapanowa. Czuje si potworem, a nikt nie chce i nie potrafi jej pomóc. W obozie, do którego trafia, manipuluje naukowcem, który 幢e j identyfikuje. Dzi瘯i temu 篡je, podczas gdy dzieci sklasyfikowane jako Czerwoni, Pomara鎍zowi i ó販i znikaj z Thurmond. Którego dnia wydaje si, 瞠 tajemnica Ruby - to, 瞠 nie jest Zielona - zostaje odkryta. Tak przynajmniej przekonuje j pewna lekarka. Namawia Ruby na ucieczk z obozu, w której zreszt aktywnie pomaga jeszcze jednej osobie, ch這pcu imieniem Martin. Lekarka okazuje si cz這nkini Ligi Dzieci, organizacji zbrojnie walcz帷ej z rz康em. Uratowane dzieci maj pomóc jej cz這nkom w walce swoimi umiej皻no軼iami. Tylko czy to jest pragnieniem zagubionej i nieszcz窷liwej szesnastolatki?

Autorka ksi捫ki korzysta ze znanych motywów, wielokrotnie ju pojawiaj帷ych si na kartach powie軼i i w filmach. To ludzie obdarzeni niezwyk造mi zdolno軼iami, rz康 stosuj帷y metody totalitarne, upadek pa雟twa, chaos i walka o w豉dz, manipulacja i propaganda zak豉muj帷a rzeczywisto嗆, zbrojna opozycja walcz帷a z w豉dzami. W Mrocznych umys豉ch wa積a jest optyka patrzenia na opisywane wydarzenia. Obserwujemy je oczami Ruby, nastolatki walcz帷ej o prze篡cie. Nie ma w tej ksi捫ce g喚bokiej analizy rzeczywisto軼i tu ukazanej. Akcja koncentruje si na bie膨cych wydarzeniach. Znaczenie ma gównie to, co si w豉郾ie dzieje, oraz wybrane fakty z przesz這軼i. Tej przesz這軼i, która szybko odchodzi w zapomnienie - przynajmniej je郵i chodzi o detale. Przysz這嗆 jest z kolei niemo磧iwa do okre郵enia, nie dysponujemy bowiem 瘸dn pewn wiedz dotycz帷 tera幡iejszo軼i. Widzimy tylko efekty niezrozumia造ch decyzji, procesów spo貫cznych, upadku struktur pa雟twa, wi瞛ów mi璠zyludzkich. Widzimy skutki l瘯u przed nieznanym i rodz帷ej si po cichu nienawi軼i. Niezwykle szybki zanik jakoby trwa造ch warto軼i: zrozumienia, tolerancji, 篡czliwo軼i, pokojowego wspó赧stnienia. Zagro瞠nie, ci庵豉 niepewno嗆 sprawiaj, 瞠 do g這su dochodz egoizm, egocentryzm, pierwotne instynkty. To, co w cz這wieku najgorsze.

W obrazie 鈍iata przysz這軼i jest troch niespójno軼i, np. brak paliwa, zrujnowane i opuszczone miasteczka, a z drugiej strony mkn帷e drogami samochody czy dzia豉j帷e niektóre sieci restauracyjne. Alexandra Bracken niespecjalnie wyja郾ia przyczyny k這potów, zaistnia陰 sytuacj. Pokazuje j oczami niewiele rozumiej帷ego podlotka, który zostaje zmuszony do wzi璚ia odpowiedzialno軼i nie tylko za siebie. Postaci, które napotykamy w ksi捫ce, to cz瘰to nastolatki, 鈍ietnie zreszt ukazane. Kóc si o ma這 istotne drobiazgi, lubi stawia na swoim, pragn akceptacji grupy rówie郾iczej, pe軟e s ró積orakich l瘯ów, które staraj si skrywa przed innymi. Boj si 鄉ieszno軼i, k豉mi i manipuluj innymi. S na po造 doros造mi, na po造 ci庵le dzie熤i.

Ciekawie jest rozwini皻y w徠ek Uciekiniera, który nie okazuje si tak szlachetn postaci, jak by si mog這 wydawa. Kolejnym atrakcyjnym w徠kiem b璠zie dla m這dych czytelników uczucie rodz帷e si mi璠zy Ruby i Liamem, a tak瞠 relacje mi璠zy nimi, Zu i Pulpetem.

Powie嗆 jest ca趾iem nie幢e napisana. Jest dobr literatur rozrywkow dla m這dych (YA) wielbicieli gatunku okre郵anego jako paranormal books. Sprawia, 瞠 mocno anaga簑jemy si w losy postaci i z niegasn帷ym zainteresowaniem 郵edzimy wydarzenia. Ksi捫k czyta si szybko, ale na wiele pyta nie dostajemy odpowiedzi, bowiem Mroczne umys造 s dopiero pierwsz cz窷ci wi瘯szego cyklu, tak w豉郾ie zatytu這wanego. Musz przyzna, 瞠 jestem bardzo ciekaw, w jakim kierunku rozwinie si fabu豉. Mo磧iwo軼i s bowiem du瞠 i miejmy nadziej, 瞠 m這da, obiecuj帷a pisarka Alexandra Bracken, potrafi dobrze je wykorzysta.

Najmroczniejsze umys造 skrywaj si za fasad najzwyklejszych twarzy.

Tagi: Mroczne umys造, Mroczne umys造 recenzja, Mroczne umys造 ksi捫ka, Alexandra Bracken Mroczne umys造, Alexandra Bracken recenzja, Alexandra Bracken ksi捫ka, Alexandra Bracken

Kup ksi捫k Mroczne umys造

Zobacz tak瞠

Zobacz opinie o ksi捫ce Mroczne umys造
Ksi捫ka
Mroczne umys造
Alexandra Bracken
Inne ksi捫ki autora
Po zmierzchu
Alexandra Bracken0
Ok豉dka ksi您ki - Po zmierzchu

Mam na imi Ruby. Nie mog ogl康a si za siebie. Wraz z tymi, którzy przetrwali, kieruj si na pó軟oc, aby uwolni tysi帷e wi瞛ionych dzieci...

Ksi篹niczka, 豉jdak i ch這pak z Tatooine
Alexandra Bracken0
Ok豉dka ksi您ki - Ksi篹niczka, 豉jdak i ch這pak z Tatooine

Ta historia zaczyna si tak, jak wiele innych: dawno, dawno temu... Daleko poza migocz帷ymi gwiazdami, które widzisz na nocnym niebie... Za czasów...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Oczy zasz造 mi si 透ami. Brakowa這 mi tchu. Wystarczy這 jedno

spojrzenie przez rami, bym zrozumia豉, 瞠 kilkoro starszych dzieciaków,

zarówno ch這pcy, jak i dziewcz皻a, wynosi ze swoich pokoi niebieskie szafki i barykaduje nimi podwójne metalowe dzrzwi po drugiej stronie korytarza.

To nie by豉 ewakuacja. To by豉 ucieczka.

Wi璚ej
Recenzje miesi帷a