Recenzja książki: Muzea Watykańskie. 100 arcydzieł

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Muzeum – jako świątynia przeznaczona muzom i greckim bóstwom poszczególnych gałęzi sztuki – od zawsze stanowi miejsce wyjątkowe. Odwiedzający je liczni goście zaspokajają tam potrzebę obcowania z pięknem, pobudzając tym samym głębokie pokłady wrażliwości. Jednym z największych i najczęściej odwiedzanych (sześć milionów gości rocznie) muzeów na świecie jest kompleks usytuowany na Wzgórzu Watykańskim. Przepięknie wydany album Muzea Watykańskie. 100 arcydzieł to propozycja Wydawnictwa Jedność, poprzez którą czytelnik zaproszony zostaje do zwiedzania.

Wyboru 100 arcydzieł (spośród dwunastu tysięcy udostępnionych do zwiedzania eksponatów) dokonali zatrudnieni w Muzeach Watykańskich specjaliści: archeolodzy, antropolodzy, architekci, historycy oraz historycy sztuki. Wybrane przez nich dzieła (pochodzące z całego świata, z różnych epok) przechowywane są z największą starannością w pawilonach, kaplicach, galeriach, przedsionkach, ogrodach, na dziedzińcach. Sięgający po lekturę czytelnik ma okazję podziwiać rzeźby, obrazy, freski, arrasy, mapy, hieroglify, reliefy nagrobne, kolumny i pale. Zachwyca się elementami architektonicznymi, dekoracjami ściennymi, złoconym szkłem oraz wyrobami z kości słoniowej. Ogląda również posągi, sarkofagi, ołtarze, świeczniki, relikwiarze, stroje i naczynia liturgiczne, a także budowle, maski, inskrypcje, pomniki oraz medale papieskie. Podziwia marmurowy zaprzęg, krater z kolumienkami, deskę ze sceną sądu ostatecznego, korona z motywami feniksów. Jest nawet malowana skóra, pełniąca rolę tapety oraz Citroën Lictoria C6 – samochód podarowany papieżowi Piusowi XI (9 czerwca 1930 roku). Oczywiście to nie wszystko, bowiem imponująca kolekcja dzieł sztuki Muzeów Watykańskich obejmuje ponad 4,5 km galerii (każda dostępna trasa kończy się w Kaplicy Sykstyńskiej).

Album jest wysublimowany. Na poprzedzającym poszczególne działy złotym tle (z urywkami transkrypcji i alabastrowym wizerunkiem dzieł sztuki) zapisano fragmenty dokumentów historycznych, utworów literackich oraz wypowiedzi artystów. Zamieszczone w albumie zdjęcia (wszystkie zostały wykonane z troską o najdrobniejsze szczegóły) wybranych przez specjalistów 100 arcydzieł poprzedza rys historyczny dotyczący czasów, miejsc oraz ludzi. Są nazwiska twórców, daty, cechy charakterystyczne poszczególnych dzieł, wyniki analiz, symbole, hipotezy. Wytłumaczono wiele pojęć architektonicznych. Album posiada duży format, kredowe kartki, twardą okładkę z dodatkową obwolutą i kartonem zabezpieczającym.

Propozycja Wydawnictwa Jedność skierowana została do ludzi wrażliwych. Bez względu na to, czy czytelnik będzie rzeczywistym gościem na Wzgórzu Watykańskim, czy w zaciszu domowym zwiedzi Muzea Watykańskie. 100 arcydzieł, lektura pozwoli mu dotknąć epok minionych oraz dostarczy mnóstwa wrażeń estetycznych i duchowych.

Tagi: albumy Muzeum Watykańskie Watykan

Kup książkę Muzea Watykańskie. 100 arcydzieł

Zobacz opinie o książce Muzea Watykańskie. 100 arcydzieł
Niemiecki Profesor Klaus 6.0 Słownictwo (Płyta CD)
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Niemiecki Profesor Klaus 6.0 Słownictwo (Płyta CD)

Skuteczna nauka 14 000 słówek i zdań System inteligentnych powtórek 18 różnorodnych typów ćwiczeń Ponad 11 godzin nagrań Muttersprachlerów...

praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Język niemiecki 20 minut każdego dnia poziom podstawowy i średnio zaawansowany + CD

32 rozdziały podzielone na 20-minutowe lekcje, obejmujące słownictwo, praktyczne wyrażenia, gramatykę i dialogi, ćwiczeniaDodatkowo 8 rozdziałów powtórzeniowych...