Recenzja książki: Nieja i ja

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Historie z życia wzięte – ale ubarwione magią i ujęte w baśniowej konwencji – sprawiają, że podczas lektury młody czytelnik może odkryć codzienność w nieco piękniejszych barwach. Takie połączenie zastosowała w swojej zaskakującej i wciągającej już od pierwszych stron książce Nieja i ja debiutująca Antonina Kasprzak.

 

Bohaterką książki jest trzecioklasistka, Irenka. Po wyjeździe taty do Anglii i jego decyzji, że nie wróci już do swojej „polskiej” rodziny – dziewczynka wraz z matką przeprowadza się do babci. Irenka to dosyć pechowa, ale też bardzo inteligentna i zaradna dziewczynka. Niestety, koleżanki z klasy oceniają ją przez pryzmat pieniędzy, których w rodzinie Irenki nie ma zbyt wiele. Skutkiem tego dziewczynka nie ma koleżanek, a czasami staje się nawet obiektem docinków i drwin rówieśników. Pewnego dnia, po niesłusznym oskarżeniu przez mamę o wyjadanie zapasów – w tym całego słoika musztardy – dziewczynka szuka chwili wytchnienia i spokoju na strychu. Tam też ze zdziwieniem odkrywa, że na maszynie do pisania siedzi mała, czarno-biała istotka. Przedstawia się ona jako „Nieja” i zaczyna tłumaczyć Irence zawiłości świata, z którego pochodzi. Opowiada dziewczynce, że może cofać się w czasie i że zna wiele sztuczek, nad których osobliwością nie ma jednak ochoty się rozwodzić.

 

Między Irenką i Nieją rodzi się wielka i szczera przyjaźń. Tym większa, że mama Irenki zaczyna angażować się w nowy związek z tajemniczym, mocno podejrzanym mężczyzną. Irenka instynktownie przeczuwa, że intencje pana Szymona wobec jej mamy są nie do końca szczere. Co tak naprawdę knuje adorator mamy i jak pomoże Irence rozwiązać dość skomplikowaną sytuację Nieja? Tego czytelnicy dowiedzą się z książki Antoniny Kasprzak.

 

Chociaż elementy baśniowe i nadprzyrodzone zjawiska są powszechne w publikacjach kierowanych do młodych czytelników, powieść Nieja i ja mocno wyróżnia się na tle innych książek reprezentujących ten gatunek literacki. Pierwsze, co spodoba się czytelnikowi, to zapewne postać Niei – niesfornej, czasami dość przemądrzałej istotki, która zna odpowiedź na każde pytanie. Nieja - przy całej swojej nietypowości - jest przesympatyczna i szczerze zależy jej na dobru Irenki. Chociaż prosi dziewczynkę o to, by nie skarżyła mamie, że to ona podjada domowe zapasy, odwdzięcza się Irence prawdziwą przyjaźnią.

 

Także język, sposób prowadzenia narracji, dialogi, konstrukcja, intryga i budowanie napięcia spodobają się z pewnością zarówno młodemu, jak i dojrzałemu już odbiorcy, a  co najciekawsze – w żadnym razie nie przypominają często nieco topornych i nieoszlifowanych jeszcze debiutów książkowych. Wszystkie elementy i tematy, jakie podjęte zostały w książce Antoniny Kasprzak sprawiają wrażenie przemyślanych, fabuła jest spójna, wciągająca i zaskakująca, a całość czyta się z ogromną przyjemnością.

 

Bardzo sprawnie poprowadziła autorka w powieści wątek detektywistyczny. Z początku czytelnik może odnieść wrażenie, że głównym tematem książki będzie postać Niei – wszak, jak by nie patrzeć, jest ona dość tajemnicza i intrygująca. Okazuje się jednak, że Antonina Kasprzak zostawiła czytelnikowi największe „smaczki" dopiero na finał. Takie nagromadzenie tajemnic i zagadek dodaje powieści dynamiki i sprawia, że nie sposób się od lektury oderwać.

 

Kolejną mocną stroną książki jest jej szata graficzna. Ilustracje zachwycają – ich prostota, wielobarwność, czasami tylko gra czerni i bieli. Smukłe, delikatne linie doskonale oddają emocje i nastroje bohaterów książki. Rysunki wzbogacają tekst i stanowią świetne jego dopełnienie.

 

Nieja i ja to jedna z ciekawszych propozycji kierowanych do młodych czytelników, jakie w tym roku ukazały się na rynku wydawniczym. Dydaktyzm i ważne wartości przemycone zostały pod solidną warstwą zagadkowej fabuły i sensacyjnej akcji. Książka Antoniny Kasprzak to znakomity debiut, po którym czytelnikowi pozostaje jedynie niecierpliwie czekać na kolejne książki autorki.

Kup książkę Nieja i ja

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Nieja i ja
Książka
Nieja i ja
Antonina Kasprzak
Inne książki autora
Wiłka smocza dziewczynka
Antonina Kasprzak0
Okładka ksiązki - Wiłka smocza dziewczynka

Gdy mama Poli i Bułeczki trafia na kilka miesięcy do szpitala, życie dziewczynek bardzo się zmienia. Zapracowany, często wyjeżdżający służbowo tata nie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Czarcie Lustro
Magdalena Zimniak
Czarcie Lustro
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy