Recenzja książki: Nobliści skandaliści

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Podziwiani przez wszystkich nobliści budzą powszechny szacunek i uznanie, cieszą się ogólną akceptacją, a czasami nawet wzbudzają zazdrość. Ze względu na to, że nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, mogłoby się wydawać, że życie noblistów usłane jest różami. Tak jednak nie jest – wszak na co dzień nagrodzeni borykają się z dokładnie takimi samymi problemami, jak każdy z nas.

Książka Nobliści skandaliści ukazuje panoramę prywatnego życia sześciu polskich noblistów. Sławomir Koper czyni to w sposób niezwykle elokwentny. Czytelnik ma więc okazję skupić się na pikantnych szczegółach dotyczących życia pierwszej kobiety-noblistki, absolwentki Wydziału Nauk Ścisłych na paryskiej Sorbonie, Marii Skłodowskiej-Curie, nazywanej „złodziejką mężów i osobą o moralności kurtyzany”. Poznaje różne oblicza uchodzącego za człowieka sukcesu Henryka Sienkiewicza, w życiu którego przeplatały się porażki i zwycięstwa. Przeżywa problemy z Władysławem Reymontem, parającym się spirytyzmem, donosami, któremu nieobce były sprawy związane z seksem. Towarzyszy Czesławowi Miłoszowi, który – obracając się w kręgu skamandrytów – nie gardził uwielbieniem płci pięknej, mimo epizodów homoseksualnych. Mnóstwo emocji wzbudzają w czytelniku fakty dotyczące prywatności Wisławy Szymborskiej, której kontrowersyjna codzienność znalazła odzwierciedlenie w życiu prywatnym i zawodowym. Paletę noblistów zamyka polski obywatel żydowskiego pochodzenia Józef Rotblat, zaangażowany do prac przy projekcie bomby atomowej.

Szczegóły dotyczące prywatnego życia poszczególnych noblistów przedstawione zostały w sposób interesujący. W publikacji znaleźć można liczne odwołania do osobistych wspomnień, które zaczerpnięte zostały przez autora z tekstów źródłowych. Bibliografia dotyczy zarówno pozycji wydawniczych, jak i czasopism.

Książka Nobliści skandaliści przeznaczona jest dla czytelnika, który gotów jest poświęcić lekturze nieco więcej czasu, bowiem fakty poznane w przeszłości podczas lekcji języka polskiego wymagają konfrontacji z treściami zawartymi w lekturze. Pozycja wydawnictwa Harde stanowi zapewnienie, że pamięć o polskich twórcach jest nadal żywa. I taką z pewnością pozostanie.

Tagi:

Kup książkę Nobliści skandaliści

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Nobliści skandaliści
Książka
Nobliści skandaliści
Sławomir Koper
Inne książki autora
Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej. Audiobook
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej. Audiobook

Czasy II Rzeczpospolitej to okres niezwykle barwny w dziejach naszego kraju, a politycy tego okresu byli, jak wszyscy, ludźmi, którzy popełniali błędy...

Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej (pocket book)
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej (pocket book)

Czasy II Rzeczpospolitej to okres niezwykle barwny w dziejach naszego kraju, a politycy tego okresu byli, jak wszyscy, ludźmi, którzy popełniali błędy...

Zobacz wszystkie książki tego autora