Nobliści skandaliści

Wydawnictwo: Harde
Data wydania: 2019-09-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska... Któż nie zna nazwisk polskich noblistów i - przynajmniej - kilku faktów z ich życiorysów. Sławomir Koper w książce „Nobliści skandaliści”, wydanej nakładem Wydawnictwa Harde, nie skupia się jednak na ich wybitnych osiągnięciach w dziedzinie literatury czy nauki,
ale na życiu prywatnym. Często pełnym osobistych niepowodzeń, tragedii, trudnych relacji z najbliższymi, skandali. Porusza te sfery, które pomijają autorzy hagiograficznych żywotów.

Pomniki zyskują życie. Intrygują, wzruszają, śmieszą, zaskakują... Przedstawia nam też laureatów nagrody Nobla, o których polskich korzeniach nie wszyscy wiedzą..

Opisuje skomplikowane stosunki Marii Skłodowskiej-Curie z córkami i jej romans z żonatym fizykiem Paulem Langevinem, z powodu którego omal nie cofnięto decyzji o przyznaniu jej po raz drugi Nagrody Nobla. Cytuje też listy kochanków i fragmenty sekretnego dziennika Marii, kobiety o której Albert Einstein mówił, że „jest tak atrakcyjna, że dla każdego może się stać
niebezpieczna”.

Relacjonuje miłość Henryka Sienkiewicza, portretowanego zwykle jako nobliwego pana z bródką i pokrzepiciela serc polskich, do pięknej Heleny Modrzejewskiej i jego zauroczeń innymi kobietami.

Kto wie, że Władysław Reymont, autor Chłopów i Ziemi Obiecanej, był czeladnikiem krawieckim, aktorem w wędrownych trupach teatralnych, robotnikiem kolejowym, medium na seansach spirytystycznych? Albo że mógł całkowicie poświęcić się pisaniu dopiero po sfałszowaniu świadectwa lekarskiego i wyłudzenia ogromnego odszkodowania?

Sławomir Koper portretuje również Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza. Pisze o miłościach i namiętnościach poety, a także jego rodzinnych dramatach związanych choćby z chorobą syna. I o żonie Janinie, której poświęcił jeden ze swych najpiękniejszych wierszy: "Kochałem ją, nie wiedząc, kim była naprawdę. / Zadawałem jej ból, goniąc za moją ułudą. /
Zdradzałem ją z kobietami, jej jednej wierny. / Zaznaliśmy wiele szczęścia i wiele nieszczęścia.”.

Wydawnictwo Harde poleca książkę Sławomira Kopra "Nobliści skandaliści”. Fascynująca lektura odsłaniająca nieznane wydarzenia z życia ludzi, których podziwiamy.

Kup książkę Nobliści skandaliści

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Podziwiani przez wszystkich nobliści budzą powszechny szacunek i uznanie, cieszą się ogólną akceptacją, a czasami nawet wzbudzają zazdrość. Ze względu na to, że nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, mogłoby się wydawać, że życie noblistów usłane jest różami. Tak jednak nie jest – wszak na co dzień nagrodzeni borykają się z dokładnie takimi samymi problemami, jak każdy z nas. Książka Nobliści skandaliści ukazuje panoramę prywatnego życia sześciu polskich noblistów. Sławomir Koper czyni to w sposób niezwykle elokwentny. Czytelnik ma więc okazję skupić się na pikantnych szczegółach dotyczących życia pierwszej kobiety-noblistki, absolwentki Wydziału Nauk Ścisłych na paryskiej Sorbonie, Marii Skłodowskiej-Curie, nazywanej „złodziejką mężów i osobą o moralności kurtyzany”. Poznaje różne oblicza uchodzącego za człowieka sukcesu Henryka Sienkiewicza, w życiu którego przeplatały się porażki i zwycięstwa. Przeżywa problemy z Władysławem Reymontem, parającym się spirytyzmem, donosami, któremu nieobce były sprawy związane z seksem. Towarzyszy Czesławowi Miłoszowi, który – obracając się w kręgu skamandrytów – nie gardził uwielbieniem płci pięknej, mimo epizodów homoseksualnych. Mnóstwo emocji wzbudzają w czytelniku fakty ...

Opinie o książce - Nobliści skandaliści

Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2020-05-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020, popularnonaukowe,
Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie

To nietypowa książka, w której autor przedstawia wiele faktów pomijanych dotychczas w oficjalnych opracowaniach, naświetla wydarzenia polityczne...

Życie artystek w PRL
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Życie artystek w PRL

Nowa książka Sławomira Kopra poświęcona jest kobietom tworzącym elitę artystyczną PRL. Autor nie ogranicza się jednak do tych najbardziej znanych (Osiecka...

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś