Sekretne życie autorów lektur szkolnych. Nie tacy święci jak ich malują

Autorzy lektur szkolnych przedstawiani są jako posągowe postacie pozbawione wad i namiętności. Niewiele wiemy o ich prawdziwym życiu, które często było znacznie bardziej dramatyczne i urozmaicone, niż dzieła, które po sobie pozostawili. A ze względów wychowawczych nie wypadało informować dziatwy, że ich podręcznikowe wzorce umierały na wstydliwe choroby, były uzależnione od alkoholu czy narkotyków, albo miewały nieszablonowe skłonności intymne.

* Słowacki wielkim inwestorem był! Finanse boskiego Juliusza.

* Dżuma i uprzedzenie. Tajemnica śmierci Adama Mickiewicza

* Nie-Boskie problemy rodzinne Zygmunta Krasińskiego

* Aleksander hr. Fredro. Mizantrop o wielkim sercu (do sztuki)

* Bluszcz. Wolny związek Elizy Orzeszkowej

* Samotność szpiega. Trudny los pracoholika. Józef Kraszewski.

* „To jak się do Pani zwracać?” Życie osobiste Marii Konopnickiej

* Cyborg nie tańczy na weselu. Wielkie obsesje Stanisława Wyspiańskiego

* Rysy i przełęcze. Tragedia Kazimierza Przerwy – Tetmajera

* Sezonowe zdrady. Gabriela Zapolska i jej mężczyźni

* „Serce serc”. … i tylko wątroba się przewraca. Fobie i pasje Bolesława Prusa

* Powinowactwo z wyboru. Sprawa orientacji seksualnej Marii Rodziewiczówny

* Dzieje grzechu w szklanych domach. Skrywane problemy Stefana Żeromskiego

* Wszystkie kobiety hazardzisty. Notariusz geniuszu. Bolesław Leśmian

* Łoże z portalem do sławy. Zofia Nałkowska. Uzależniona od partnerów.

* Olimpijski laur poezji. Sportowe fascynacje Kazimierza Wierzyńskiego

* Pisma i uczucia rozproszone. Najtrudniejsza miłość Marii Dąbrowskiej

* Bachus demokracji. Małżeńskie perypetie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

* Ego, homo, hedo. …i odrobina hipochondrii Witolda Gombrowicza

* Tajemnicze wyprawy Tomka nie kończą się dobrze. Dramat Alfreda Szklarskiego.

* Pan Samochodzik i agentura. Skandaliczne życie Zbigniewa Nienackiego

* Msza udającego wędrowanie. Demony i nałogi Edwarda Stachury

Bonus: Janina Broniewska, ostatecznie też była w spisie lektur.

Informacje dodatkowe o Sekretne życie autorów lektur szkolnych. Nie tacy święci jak ich malują:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2020-08-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: lektury szkolne autorzy lektur

Kup książkę Sekretne życie autorów lektur szkolnych. Nie tacy święci jak ich malują

Sekretne życie autorów lektur szkolnych. Nie tacy święci jak ich malują - opinie o książce

Ich nazwiska znamy z lekcji polskiego, prawdopodobnie czytaliśmy kiedyś niektóre z ich książek. Jednak co tak naprawdę wiemy o autorach naszych szkolnych lektur? Możemy zasięgnąć informacji z ich oficjalnych biografii, lecz pan Sławomir Koper poszedł o krok dalej i w swojej książce postanowił przytoczyć mniej znane fakty z życia sławnych pisarzy. Często są to zdumiewające historie. Czasem trudno uwierzyć, że bohaterowie lektur, stawiani za wzór godny naśladowania,byli wykreowani przez osoby, które prowadziły dosyć burzliwy tryb życia i postępowały w sposób, który trudno uznać za pełen cnót. Nie mnie jednak oceniać to jak żyli poszczególni pisarze. Muszę przyznać, że w książce opisano wiele faktów, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Jest to intrygująca publikacja, która oprócz sylwetek poszczególnych autorów lektur szkolnych, przytacza realia w jakich przyszło im żyć. Ma to z pewnością walor edukacyjny, gdyż czasem łatwiej jest zapamiętać informacje, które w jakiś sposób nas poruszyły. To ciekawa pozycja dla lubiących czytać biografie i miłośników takich historii, które nie zawsze są prezentowane w oficjalnym obiegu.

Bardzo dobrze się czyta. O wielu autorach naszych lektur wiedziałam już, że posagami nie byli. O niektórych dowiedziałam się paru ciekawostek. Mam jednak niedosyt, uważam, że czasami zbyt krótko autor opisał losy swoich bohaterów, zbyt pobieżnie.

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2020-09-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2020,

Lubię takie książki. Autor nie uniknął powtórzeń z poprzednich swoich książek (ile można pisać o Zofii Nałkowskiej?), ale znalazło się również sporo nowych nowych informacji (np. nie miałam pojęcia, że Bolesław Prus miał tyle różnych fobii, wierzył w zjawiska paranormalne, był smakoszem i zapalonym cyklistą). Sekrety autorów lektur szkolnych to głównie: homoseksualizm (Dąbrowska, Andrzejewski, Gombrowicz), choroby weneryczne (Wyspiański, Przerwa-Tetmajer), alkoholizm (Gałczyński, Andrzejewski) i pozamałżeńskie romanse (Mickiewicz, Nienacki, Żeromski). Najbardziej podobały mi się ostatnie rozdziały, gdzie autor pochylił się nad pisarzami tworzącymi w czasach bardziej nam współczesnych. Rozdział o Zbigniewie Nienackim - twórcy kultowego Pana Samochodzika zrobił na mnie spore wrażenie. Jego życiorys kompletnie rozminął się z wartościami, o których pisał w swojej słynnej serii dla młodzieży.
Świetnie mi się czytało. Polecam.

Zachłanne na życie
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Zachłanne na życie

Najciekawsze kobiety swojej epoki: Agnieszka Osiecka, Małgorzata Braunek, Kalina Jędrusik, Elżbieta Czyżewska w opisie najpoczytniejszego polskiego autora...

Życie artystek w PRL
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Życie artystek w PRL

Nowa książka Sławomira Kopra poświęcona jest kobietom tworzącym elitę artystyczną PRL. Autor nie ogranicza się jednak do tych najbardziej znanych (Osiecka...

Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska