Recenzja książki: Ostatnia tajemnica

Recenzuje: Danuta Awolusi

O starości można myśleć z lękiem. To zawsze wielka niewiadoma. Coś, co jest od nas częściowo niezależne. Sabina, bohaterka powieści Anny Ziobro Ostatnia tajemnica, udaje się do hospicjum. I choć dni jej życia są już policzone, ona ma jeszcze sporo do zrobienia…

recenzja Ostatnia tajemnica

Sabina przenosi nas kilkadziesiąt lat wstecz. Opowiada o tym, jak poznała męża, jak urodził się jej syn… Opowiada o życiu, które było inne niż zakładała. O wiele trudniejsze i wymagające siły. Sabina ma już tylko jedno marzenie. Chciałaby nawiązać kontakt ze swoją wnuczką. Czy jej się to uda? Niespodziewanie losy staruszki łączą się z pewną rodziną. Bo przecież przypadki nie istnieją, prawda?

Ostatnia tajemnica pięknie pokazuje, że choć szczerość potrafi zadawać ból, to jednak nie ma tak niszczącej mocy, jak tajemnica. To właśnie ona rozdzieliła Sabinę z rodziną syna. A przecież życie i tak nie obeszło się z nią zbyt łaskawie! Sabina nie jest jednak osobą zgorzkniałą. Wręcz przeciwnie. Wciąż nie traci nadziei.

Anna Ziobro pozwala nam przyjrzeć się relacjom międzyludzkim, problemom, z jakimi mierzy się wiele rodzin. Dorastanie dzieci, rutyna i wypalenie w małżeństwie… Ale też nadzieja na to, że kryzysy można przezwyciężać! Właśnie to znajdziecie w Ostatniej tajemnicy.

Autorka nie ucieka przed trudnymi tematami. Umówmy się – starość, umieranie i hospicjum to tabu. Wolimy odwracać wzrok od takich miejsc, od tych emocji. Tymczasem Anna Ziobro opowiada o tym, że hospicjum nie zasługuje na stygmatyzację, ale wsparcie. Najlepiej w postaci wolontariatu, bo to właśnie praca osób z zewnątrz potrafi rozjaśnić czyjś dzień. Na przykład dzień Sabiny, która zamieniła przecież życie we własnym domu na mieszkanie w pokoiku. I to na dodatek ze współlokatorkami.

Ostatnia tajemnica to powieść wzruszająca, życiowa, niosąca nadzieję i ciepło. Rozgrzewa serducho! Polecam, to naprawdę świetnie skonstruowana historia, która potrafi zaskoczyć. Zresztą, kto nie chciałby odkryć, jaka jest wielka, rodzinna tajemnica?

Kup książkę Ostatnia tajemnica

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ostatnia tajemnica
Książka
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Inne książki autora
Okruchy samotności
Anna Ziobro0
Okładka ksiązki - Okruchy samotności

Wzruszająca powieść o sile kobiecego charakteru Życie Julii nie oszczędzało. Aby zagłuszyć samotność i trudne wspomnienia, dziewczyna oddaje się pracy...

Domki z kart
Anna Ziobro0
Okładka ksiązki - Domki z kart

Pomimo nieprzyjemnych doświadczeń życiowych Lena i Marcin nie rezygnują z miłości, planując ślub. Choroba chłopaka postępuje, ale Marcin się nie poddaje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy