Recenzja książki: Oszukany czas

Recenzuje: Patryk Obarski

Życie bywa przewrotne, o czym przekonuje się Marta, główna bohaterka najnowszej powieści Kingi Tatkowskiej. W Oszukanym czasie autorka pisze nie tylko o miłości, ale także sile przyjaźni i zaufaniu w związku.

Kiedyś Marta była szaleńczo zakochana, jednak młodzieńcza miłość skończyła się dla niej ogromnym rozczarowaniem. Teraz Marta ma poukładane życie – spełnia się zawodowo, prowadząc warsztaty kulinarne oraz popularnego internetowego bloga, z kolei wolne chwile spędza u boku Roberta, ukochanego mężczyzny. 

Kiedy pewnego razu Robert zabiera Martę na biznesową kolację, dziewczyna nie spodziewa się, że spotka mężczyznę, który przed laty porzucił ją bez słowa. Kamil ponownie pojawia się w jej życiu, Marta nie ma jednak zamiaru go do siebie dopuszczać. Jednak czy zapewnienia, że nic już do niego nie czuje, są szczere?

Wkrótce dziewczyna przekona się, że świat jest znacznie bardziej skomplikowany, niż mogłaby przypuszczać. I czasem lepiej poznać gorzką prawdę, niż tkwić w najsłodszym kłamstwie.

Miłość może przybierać różne oblicza. Przekonuje się o tym główna bohaterka powieści Kingi Tatkowskiej. Jednocześnie autorka Oszukanego czasu łączy klasyczne wątki romansowe z elementami prozy obyczajowej.

Mimo niewielkiego doświadczenia (Oszukany czas jest dopiero drugą powieścią Kingi Tatkowskiej), autorce udało się stworzyć nie tylko książkę ciekawą, ale przede wszystkim sprawnie napisaną. Chociaż historia Marty zamyka się w zaledwie trzystu stronach, autorka nie pozostawia czytelników z niedokończonymi wątkami czy wątpliwościami. Wyjątkiem jest pojawiający się na końcu powieści cliffhanger, którego nie powstydziliby się scenarzyści najlepszych seriali.

Chociaż romansów o gangsterach powstało już przynajmniej kilka, autorka Oszukanego czasu udowadnia, że temat ten wciąż nie jest wyeksploatowany. Kinga Tatkowska love story, pasujące raczej do scenerii niebezpiecznej Sycylii niż Pragi-Północ, z powodzeniem przenosi do stolicy Polski. Pokazuje też, że chociaż polscy gangsterzy niekoniecznie porywają kobiety na 365 dni, to mogą przysporzyć im równie wiele cierpienia.

W powieści istotną rolę odgrywa kłamstwo. Chociaż każdy z nas skrywa tajemnice, aby móc stworzyć szczęśliwą, zdrową relację, partnerzy muszą wzajemnie sobie ufać. Związek oparty na kłamstwie i sekretach skazany jest natomiast na porażkę. Jednocześnie Kinga Tatkowska wskazuje, że nigdy nie jesteśmy w stanie w stu procentach poznać drugiej osoby – nawet tej, z którą pragniemy dzielić resztę życia.

Autorka Oszukanego czasu powraca do tematu szczerej, prawdziwej miłości i podkreśla, że choć często przynosi ona rozczarowanie i wiele problemów, to w ostatecznym rozrachunku warto o nią walczyć, bo jedynie związek z osobą, którą kochamy, może przynieść nam szczęście. Powieść Kingi Tatkowskiej to sprawnie napisana historia miłosna, wyróżniająca się wśród licznych książek z nurtu literatury obyczajowo-romantycznej. 

Tagi: Romans współczesny

Kup książkę Oszukany czas

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Oszukany czas
Książka
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Inne książki autora
Szukając tego
Kinga Tatkowska0
Okładka ksiązki - Szukając tego

Czasem doświadczamy czegoś, od czego chcemy uciec. Nigdzie konkretnie – byle dalej. Ona próbuje uwolnić się od przeszłości. On już dawno stracił...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy