Recenzja książki: Paleta marzeń. Powrót

Recenzuje: Patryk Obarski

Czy do szczęścia potrzebna jest rajska wyspa i wysokie temperatury? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje Pola, bohaterka najnowszej książki z cyklu Paleta marzeń Małgorzaty Falkowskiej.

Pola osiąga właśnie pełnoletniość i zaczyna marzyć o tym, by wreszcie móc spełnić swoje marzenia o podróżowach. Przede wszystkim pragnie wyjechać z Bali, gdzie mieszkała przez ostatnie lata wraz z Magdą i Alkiem. Pola chce podróżować, zwiedzać świat, a także pisać. Dziewczyna ma nadzieję, że w przyszłości zostanie podróżniczką, a swoje historie opisze w książkach.

Kiedy umiera babcia dziewczyny, Pola decyduje, że przyleci do Polski, by wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych. Powrót do kraju staje się także przyczynkiem do odnowienia relacji z krewnymi. Na drodze młodej kobiety staje także sympatyczny Kasjusz.

Najnowsza książka Małgorzaty Falkowskiej to opowieść o próbie spełniania marzeń, o wchodzeniu w dorosłe życie i zaufaniu wobec bliskich. W nowej powieści autorka nie ucieka również od ważnych tematów rodzinnych.

W nowej książce z cyklu Paleta marzeń przyglądamy się z bliska poczynaniom wchodzącej w dorosłość Poli. Małgorzata Falkowska dobrze charakteryzuje swoją bohaterkę, tworząc spójny obraz młodej dziewczyny, idealistki, dla której ważna jest szczerość oraz relacja z bliskimi.

Małgorzata Falkowska nie tworzy jednak bohaterki idealnej, której życie składało się jedynie z radosnych epizodów. Autorka pokazuje, że życie na obczyźnie – oprócz wielu zalet, przyniosło także sporo problemów, które wpływ miały na kształtowanie się osobowości Poli.

W Palecie marzeń. Powrocie autorka wiele miejsca poświęca młodym dorosłym, pokazując, że wiele osób, mimo młodego wieku, obarczonych jest sporym bagażem doświadczeń. Okazuje się także, że dorosłość niekoniecznie związana musi być z metryką, ale raczej z przeżyciami każdego człowieka.

Za sprawą Palety marzeń. Powrotu możemy także dowiedzieć się, że każdy z nas powinien mieć możliwość samodzielnego podejmowania decyzji i decydowania o własnym życiu. Bo chociaż czasem popełniamy błędy, to wyciąganie z nich wniosków jest największym świadectwem dojrzałości.

Paleta marzeń. Powrót to również opowieść o poszukiwaniu przestrzeni, w której czujemy się dobrze. Z powieści Małgorzaty Falkowskiej wynika, że ciepły klimat i otoczenie palm kokosowych wcale nie muszą przynieść człowiekowi szczęścia. Bo – jak się okazuje – to nie miejsce daje nam szczęście, ale ludzie, którzy nas otaczają.

Małgorzata Falkowska w swojej powieści udowadnia, że miłości wcale nie trzeba szukać na drugim krańcu świata, choć przecież nawet i tam można ją znaleźć. Zamiast tego autorka stawa sprawę jasno – kiedy nastanie odpowiedni czas, miłość przyjdzie do nas sama, często w najmniej spodziewanym momencie.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Paleta marzeń. Powrót

Zobacz opinie o książce Paleta marzeń. Powrót
Paleta marzeń. Powrót
Małgorzata Falkowska
Nagranie
Małgorzata Falkowska0
Okładka ksiązki - Nagranie

Zanim przeczytasz, upewnij się, że nie dostałeś nagrania... Komisarz Maciej Gorczyński prowadzi trudną sprawę. W ciągu sześciu miesięcy w Toruniu zaginęło...

Wakacje w Port Moody
Małgorzata Falkowska0
Okładka ksiązki - Wakacje w Port Moody

Nie ma nic gorszego niż zostać odrzuconym przez kobietę, którą kocha się do szaleństwa. Co prawda Hunter cieszy się szczęściem kuzyna, ale to nieodwzajemnione...