Recenzja książki: Pharmacon

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Co stanie się, gdy zapragniemy być nieśmiertelni? Czy człowiek może oszukać Boga? Na te pytania starają się odpowiedzieć Marlena i Marian Siwiak, autorzy powieści Pharmacon

W pierwszym tomie Pharmaconu poznajemy młodego naukowca, Niva Sokola, który przybywa do Stanów Zjednoczonych, by wziąć udział w konferencji naukowej. Niv nie spodziewa się, by jego wyprawa okazała się owocna – zdaje sobie sprawę z tego, że podobne zjazdy służą głównie celom rozrywkowym, ewentualnie biznesowym, rzadko tylko mogą przysłużyć się nauce. 

W czasie swojej prezentacji naukowiec planuje przedstawić najnowsze badania, którym poświęcił ostatnie lata. Chce zaprezentować światu projekt wyjątkowych nanobotów, które mają szansę na zawsze odmienić życie wielu ludzi. Niv nie wie jednak, że jego wynalazek zmieni życie także i jego. 

Pierwszy tom Pharmaconu to pełna napięcia opowieść, która łączy świat wielkich pieniędzy i naukowych odkryć. To także historia straconej szansy i ideałów, które – chociaż szlachetne – czasem okazują się prowadzić do zguby. 

W pierwszej części cyklu Marleny i Mariana Siwiaków czytelnicy poznają historię wynalezienia eterniny – tajemniczej substancji, dzięki której ludzie otrzymują szansę na przedłużenie swojego życia. Autorzy wykorzystują konwencję science-fiction, by dotknąć tematów społeczno-moralnych.

Pharmacon to seria, w której autorzy starają się połączyć rozmaite gatunki literackie. Chociaż powieść określana jest jako technothriller, to jednak znaleźć możemy w niej zarówno elementy typowe dla tego gatunku, jak i wątki dystopijne, sensacyjne, a nawet romansowe. 

Dzięki mnogości wątków tematyka naukowa i niełatwy język, którym posługuja się naukowcy, zostaje zrównoważona elementami sensacyjnymi czy obyczajowymi. Bawiąc się formą, autorzy tworzą opowieść, w której nie ma miejsca na nudę.

Lektura Pharmaconu przypomina oglądanie sensacyjnej produkcji filmowej. Autorzy nie szczędzą bowiem nie tylko na efektach specjalnych, opisując choćby nowatorski wynalazek głównego bohatera, ale także – na kolejnych zwrotach akcji. Dzięki temu z całą pewnością wielu czytelników nie będzie mogło oderwać się od lektury. 

Pharmacon to interesująca lektura dla wszystkich, którzy lubią opowiedziane ze swadą powieści science-fiction. Ale to także przestroga, skłaniająca do zastanowienia się nad tym, co stałoby się, gdyby historia opowiedziana w Pharmaconie wydarzyła się naprawdę. 

Tagi: sci-fi

Kup książkę Pharmacon

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pharmacon
Książka
Pharmacon
Marlena Siwiak; Marian Siwiak
Recenzje miesiąca
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Hotel spełnionych marzeń
Justyna Drzewicka
Hotel spełnionych marzeń
Moc Amelki
Barbara Gawryluk
Moc Amelki
Niepokonane
A. Kameron
Niepokonane
Nata i czarownice
Anna Andrusyszyn
Nata i czarownice
Poznaj Mszę Świętą
Régis Denel
Poznaj Mszę Świętą
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy