Pharmacon


Tom 1 cyklu Pharmacon
Ocena: 6 (3 głosów)

Biolog Niv Sokol, wciąż dość młody by wierzyć, że dobry pomysł poparty ciężką pracą gwarantuje sukces, wynajduje wykorzystującą nanoboty technologię, która ma szansę przedłużyć ludzkie życie. Kiedy orientuje się, że firmy farmaceutyczne nie cofną się przed niczym, żeby przejąć wyniki jego rewolucyjnych badań, decyduje się na niespodziewany ruch, który ma zapewnić wszystkim równy dostęp do końcowego produktu.

Pięć lat później okazuje się, że ten szlachetny gest doprowadził do dramatycznych wydarzeń, które ponownie krzyżują losy naukowca i jego korporacyjnych adwersarzy. Bohaterowie zostają wciągnięci w sieć intryg, w której przeplatają się i ścierają interesy przedstawicieli farmaceutycznego światka i finansjery, dziennikarzy i blogerów, terrorystów i agentów tajnych służb, a także waszyngtońskich gangsterów i polityków najwyższej rangi. Czy zdołają zakopać wojenny topór i wspólnie zmierzyć się z siłami, które mogą wywrócić do góry nogami globalny ład? Czy taka współpraca jest w ogóle możliwa, jeśli na drodze do zgody stoją dawne urazy, zawodowe ambicje, a także... kobieta? 

Pharmacon to pełen rozmachu, ale wciąż będący przede wszystkim opowieścią o człowieku, thriller socjologiczny. Wiele z opisanych w nim zjawisk może wydać się Czytelnikowi aż nazbyt znajomych: utrata zaufania do autorytetów, rozkwit teorii spiskowych i fake newsów, postępujące nierówności, korupcja, populizm, rozkład demokracji, czyli wszystko to, co składa się na pejzaż charakterystyczny dla schyłku epoki rozumu.

 

Czytaj bezpłatny fragment na: www.pharmacon.mmsiwiak.com

 

 

Informacje dodatkowe o Pharmacon:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-03-30
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788364928192
Liczba stron: 496
Język oryginału: polski

Tagi: sci-fi

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Pharmacon

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pharmacon - opinie o książce

Avatar użytkownika - szymarek
szymarek
Przeczytane:2021-05-21, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Link do opinii

"Elita zawsze znajdzie sposób, żeby zastrzec dla siebie zabawkę, której odmówiono masom".


 
Największe marzenie ludzkości, jakim jest pokonanie śmierci od wieków inspiruje do kreowania możliwych scenariuszy osiągnięcia stanu nieśmiertelności. W świecie naukowym co chwilę pojawiają się nowe pomysły w tej materii, od wymiany poszczególnych narządów po przenoszenie mózgu człowieka do robota. Na ciekawą koncepcję wpadli także autorzy "Pharmaconu" i poszli o wiele dalej, ukazując skutki i pewne mechanizmy, jakie mogą pojawić się za sprawą wynalezienia leku na przedłużenie życia.


 
Marlena i Marian Siwiakowie to doktorzy biofizyki i bioinformatycy, którzy swoje doświadczenie zawodowe zdobyli w Polsce, na Litwie i w Stanach Zjednoczonych. Są autorami wydanych opowiadań na łamach "Fantazmatów" i "Esensji", twórcami satyrycznej serii "Skontaktujemy się z panem", felietonów i publikacji naukowych w branżowych periodykach. Obecnie mieszkają w Londynie, gdzie pracują jako badacze danych.


 
Niv Sokol to biolog, który wymyśla technologię, jaka za pomocą nanobotów, ma szansę przedłużyć ludzkie życie. Gdy spotyka się z agresywną polityką firm farmaceutycznych i zagrożeniem życia, decyduje się na altruistyczny gest i publikuje do powszechnej wiadomości wyniki swoich badań. Kilka lat później jego odkrycie przeistacza się w eterninę, która przedłuża życie i zostaje wprowadzona na rynek. Naukowiec przyjeżdżając do USA, zostaje wplątany w sieć intryg związanych z różnymi kierunkami interesów poszczególnych grup – począwszy od koncernów farmaceutycznych, a skończywszy na gangsterach i politykach.


 
Cała historia futurystycznego scenariusza powstania leku na nieśmiertelność to bardzo obszerna opowieść, dlatego bardzo trafnym okazało się  jej podzielenie przez autorów na dwa tomy. Nie sposób bowiem ukryć, że przy lekturze "Pharmaconu" trzeba się skupić, gdyż to thriller technologiczny z socjologiczną warstwą, napisany na kanwie fantastyki naukowej i kryminału. Powieść, w której odwieczne marzenie ludzkości o wiecznym życiu staje się punktem wyjścia do snucia rozważań w temacie zjawisk społecznych, jakie obserwujemy na co dzień. To nie lada sztuka połączyć takową wizję przyszłości z otaczającą nas rzeczywistością w ten sposób, by czytelnik odnajdywał punkty wspólne swojego świata ze światem literackim.


 
Nanotechnologiczne odkrycie czy też dobro absolutne, jakim jest eternina wywołuje mnóstwo konsekwencji na szeroką skalę, dotykających bezpośrednio protagonistę i wywołujących szereg nieprzewidywalnych dla czytelnika wydarzeń. Ale nie to jest najbardziej absorbującą płaszczyzną tej książki. Jest nią bowiem mnóstwo odniesień do pewnych zjawisk i mechanizmów, które autorzy wzięli na tapet trafnie puentując obraz stykania się nauki i szeroko rozumianego przemysłu. W fabule znajduje się sporo przemyśleń w temacie wciskanej nam przez media pseudonauki, braku krytycznego myślenia, rozkwitu kultury obrazkowej, korupcji na różnych szczeblach społecznych, czy też szeroko rozumianego populizmu. Niezwykle intrygującymi spostrzeżeniami autorzy dzielą się z czytelnikiem w zakresie wszechobecnego pożądania unikalności, a także w temacie znanych nam teorii spiskowych. Wszystko to tworzy unikatowe tło socjologiczne okraszone nierzadko przemyśleniami natury filozoficznej, które niezaprzeczalnie wyróżniają tę powieść.


 
Warto wiedzieć, że początkowy, obszerny Prolog "Pharmaconu" pt. "Konferencja" to wcześniej wydane opowiadanie autorów, jakie postanowili zrobić wstępem do tej wielowątkowej opowieści. I jak pokazują Marlena i Marian Siwiakowie, zapewnienie uczciwej konkurencji i równych szans wszystkim zainteresowanym, nie zawsze wywołuje pożądane skutki. W szczególności jeśli chodzi o taki wynalazek, mający niemal boski wymiar.


 
Od wciągającego pierwszego zdania do prowokującego do refleksji ostatniego, opowieść Marleny i Mariana Siwiaków jest dokładnie tym, czego wytrawny czytelnik oczekuje od thrillera technologicznego. Znajdziemy w niej bowiem ciekawy temat przewodni, wartką akcję i przystępnie podaną wiedzę naukową, mało znaną laikowi. Książka ukazuje wyzwanie, przed jakim stoi współczesna ludzkość oraz sygnalizuje niebezpieczeństwa, które mogą popchnąć nas ku ostatecznej katastrofie. "Pharmacon" nie jest więc w swojej istocie tylko zwykłym dreszczowcem z elementami fantastyki naukowej, ale to również niebanalna i niezwykle aktualna w swojej wymowie powieść z nieprzewidywalną fabułą i trafnymi spostrzeżeniami dotyczącymi otaczającej nas rzeczywistości.

 

https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/

Link do opinii
Avatar użytkownika - wsercuksiazki
wsercuksiazki
Przeczytane:2020-11-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Recenzje miesiąca
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Cienie zostaną za nami
Katarzyna Majewska-Ziemba
Cienie zostaną za nami
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy