Recenzja książki: Po drugiej stronie strachu

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Młodość to nie tylko beztroska zabawa. Przez kilka nierozważnych decyzji można wpędzić się bowiem w kłopoty, które powrócą w najmniej oczekiwanym momencie. Przekonuje się o tym Blake Blue, czyli bohaterka debiutu Aniki Gielzak.

recenzja Po drugiej stronie strachu

W powieści Po drugiej stronie strachu poznajemy historię młodej dziewczyny, która pozornie miała wszystko – pieniądze, niezwykłą urodę i społeczną rozpoznawalność. Jednak by egzystencja Blake nabrała jakiegokolwiek sensu, dziewczyna imprezuje – mocno i często bez opamiętania.

Po latach Blake wie, że w przeszłości popełniła błędy. Uświadamia jej to związek z mężczyzną marzeń. I choć kobieta często zapomina o swojej przeszłości, to okazuje się, że przeszłość nie zapomniała o Blake. Kiedy ta powróci w rodzinne strony, okaże się, że życie jest znacznie bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać.

Debiutancka książka Aniki Gielzak to przesycona namiętnością, pełna emocji historia, która jednocześnie nie jest klasycznym romansem ani powieścią erotyczną. Relacje pomiędzy bohaterami i kreacje postaci stanowią najsilniejsze atuty powieści Po drugiej stronie strachu.

Książka Aniki Gielzak rozpoczyna się od rozdziału Powroty i wydaje się to dość znaczące w kontekście całej historii Blake Blue. Bohaterka Po drugiej stronie strachu nieustannie powraca – nie tylko do miejsc ze swojej przeszłości, ale również do uczuć i wspomnień, które – z jakichś powodów – wyparła. Anika Gielzak pokazuje, że powrót może przynieść wewnętrzne oczyszczenie, jednak istnieje także ryzyko, że – jak powracająca morska fala – zniszczy wszystko to, co dotychczas budowaliśmy z myślą o naszej przyszłości.

Powrót wiąże się także z zagubieniem głównej bohaterki i poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, kim naprawdę jest Blue. Kobieta musi nieustannie walczyć nie tylko z własnym ojcem, ale także z opinią publiczną. To proces wyniszczający, który jednak – jak przekonuje opowieść Aniki Gielzak – można przetrwać.

Istotną rolę w powieści Po drugiej stronie strachu odgrywają przyjaźń i zaufanie. Autorka udowadnia, że prawdziwej przyjaźni nie da się kupić, że przychodzi ona niespodziewanie i pozwala wyrwać się nawet z największych tarapatów. Podobnie zresztą jak miłość, choć ta bywa znacznie bardziej skomplikowana.

Wątków miłosnych nie jest w powieści mało. Wręcz przeciwnie – Anika Gielzak wprowadza kolejne, coraz bardziej odważne sceny, rozbudzając zmysły czytelniczek i czytelników. Jednocześnie jednak robi to z rozwagą, nie przekraczając granicy dobrego smaku.

Po drugiej stronie strachu nie jest zwykłym romansem, który opowiada o niespełnionej miłości. Nie jest to także powieść młodzieżowa, która moralizatorskim tonem wskazuje, jak nie zagubić się w życiu. To opowieść o młodej kobiecie, która pragnie czerpać z życia jak najwięcej i czasem musi postawić wszystko na jedną kartę.

Kup książkę Po drugiej stronie strachu

Zobacz opinie o książce Po drugiej stronie strachu

Życie wróciło, tylko czekało, aż mu na to pozwolę.

W końcu to facet, a oni są tak prości w obsłudze, że tego nawet nie ma co analizować.