Recenzja książki: Podejrzany na wieki wieków

Recenzuje: Patryk Obarski

Nietypowe morderstwo, mnóstwo poszlak i zaginiony podejrzany – tak zapowiada się kolejna książka Jacka Getnera Podejrzany na wieki wieków. Jak się okazuje, sprawom kryminalnym czasem bliżej jest do… romansu niż powieści grozy!

W Podejrzanym na wieki wieków poznajemy historię Basi Kotuli, szefowej polskiego oddziału korporacji spożywczej, którą z całą pewnością nazwać można kobietą sukcesu. Przynajmniej w sferze zawodowej, bo prywatnie, pomimo długoletniej znajomości, wciąż nie doczekała się zaręczynowego pierścionka od swojego chłopaka, Bazylego.

Wkrótce jej niedoszły narzeczony pakuje się w kłopoty – zostaje oskarżony o zamordowanie szefa firmy produkującej pasztet, dla której Bazyli pisał teksty reklamowe. Młody mężczyzna nie tylko miał motyw i sposobność, by zabić, ale w dodatku to właśnie jego odciski palców znalazły się na narzędziu zbrodni.

Basia jest pewna, że fajtłapowaty Bazyli mógłby zrobić wiele, ale na pewno nie zabić człowieka. Kiedy chłopak zwraca się do niej o pomoc, nasza bohaterka postanawia udowodnić policji, że to nie Bazyli jest mordercą. Sprawy nie ułatwi jej nadgorliwy podkomisarz Rafał Martuś, który nie tylko chce wsadzić za kraty jej narzeczonego, ale także i ją samą! Tymczasem policyjny partner Martusia zauważa, że podkomisarz… podkochuje się w świadek Kotuli!

Co z tego wyniknie? I kto naprawdę zabił dyrektora królestwa pasztetów?

Jacek Getner stworzył kryminał pełen poszlak i niedomówień, w którym krwawe sceny zastąpił pełnymi humoru dialogami. Nowa propozycja Wydawnictwa Lira skierowana jest do wiernych fanów komedii kryminalnych.

Jacek Getner w swojej powieści przekonuje, że dosłownie każdy może być mordercą i na każdego może paść podejrzenie o popełnienie zbrodni. Chociaż Podejrzany na wieki wieków to kryminał utrzymany w humorystycznej tonacji, czytelnicy mogą wysnuć z lektury ciekawe wnioski. Żaden człowiek nie jest bowiem ideałem, a naszym życiem kierują afekty.

Mnogość motywów potencjalnych podejrzanych nie ułatwia rozwiązania sprawy – zwłaszcza, jeśli postępujemy według przyjętych procedur i schematów. Okazuje się, że w konfrontacji z ludzkimi emocjami najważniejszą cechą detektywa nie jest jedynie działanie w zgodzie z literą prawa, ale przede wszystkim – umysł otwarty na nawet najbardziej nieprawdopodobne scenariusze.

Jacek Getner w swojej książce oddaje głos bohaterom, a zwłaszcza szalenie barwnej Basi Kotuli. Zgodnie z jej życiową maksymą, mówiącą, że kryminał to taki romans, tylko że z trupem w tle, w powieści Podejrzany na wieki wieków nie brak wątków uczuciowych. Szczęścia w życiu prywatnym poszukują główni bohaterowie powieści, a Jacek Getner udowadnia, że czasem prawdziwe uczucie przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie.

Lekki styl pisania Jacka Getnera, ale także dobrze nakreślona zagadka morderstwa to największe atuty pierwszej powieści o Basi Kotuli i Rafale Martusiu. Podejrzany na wieki wieków to komedia, w której niemal do samego końca nie sposób przewidzieć rozwiązania kryminalnej zagadki.

Tagi: komedia kryminalna

Kup książkę Podejrzany na wieki wieków

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Podejrzany na wieki wieków
Książka
Inne książki autora
Pan Przypadek i korpoludki
Jacek Getner 0
Okładka ksiązki - Pan Przypadek i korpoludki

"Pan Przypadek i korpoludki" to już trzeci tom przygód rodzimego detektywa geniusza. Tytułowy bohater, Jacek Przypadek, trochę romantyk, bardziej cynik...

Pan Przypadek i celebryci
Jacek Getner 0
Okładka ksiązki - Pan Przypadek i celebryci

Pan Przypadek i celebryci" to druga z książek opowiadająco o przygodach rodzimego detektywa geniusza. Jej bohater, Jacek Przypadek, trochę romantyk, bardziej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Rok Zaćmienia
Marta Knopik
Rok Zaćmienia
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Pokaż wszystkie recenzje