Recenzja książki: Pomelo jest zakochany

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Największym z żyjących współcześnie gatunków ssaków lądowych jest słoń. Posiadając mózg o wadze sześciu kilogramów, wielofunkcyjną trąbę, liczącą czterdzieści tysięcy mięśni oraz służące do chłodzenia półtorametrowe uszy, cieszy się zainteresowaniem tych, którzy licznie odwiedzają ogrody zoologiczne. W drugiej z serii książeczek Ramony Bădescu o różowym słoniu z długą trąbą młody czytelnik poznaje kolejne przygody sympatycznego bohatera.


I tym razem wszystko zaczyna się pod dmuchawcem, gdzie Pomelo znalazł stałe schronienie. Ponieważ spod niego rozpościera się wspaniały widok dookoła, słoń z zachwytem przypatruje się otoczeniu. Skutek jest zadziwiający: Pomelo się zakochał. Obiektem jego uczuć nie jest – niestety – najpiękniejsza dziewczyna. Obiektem jego uczuć jest… jedenasta rzodkiewka w trzecim rzędzie i ogrodnik, krople rosy, Rita oraz Gigi, piękna muzyka, wieczorny deszcz, księżyc i szary kamyk, wyjątkowe kwiaty karczocha, przyprawiająca o dreszcze mięta, a także stale obecny cień, no i – rzecz jasna – dmuchawiec. Może to śmieszne albo nieco przesadzone, ale tak jest rzeczywiście. Poza tym – na miłość nie ma rady.


To jednak nie koniec przygód. Wraz ze zdziwionym słoniem czytelnik obserwuje zmieniającą się aurę: jesienny krajobraz powoli i stopniowo przechodzi w kolejną porę roku. Śniegowa czapa pokrywa ziemię, a mnóstwo zimowych aktywności umila mroźny czas. Nic jednak nie odejmuje uroku małemu bohaterowi, który jest naprawdę wyjątkowy. Na czym polega i w czym się przejawia… fantasłoniczność Pomela, czytelnik musi przekonać się sam. Najważniejsze jednak jest to, że wszystko się zaczyna i kończy pod dmuchawcem.


Książeczka Pomelo jest zakochany to źródło wielu inspiracji: wyliczając przykłady poszczególnych działań, podejmowane przez słonia z długą trąbą, uczy sięgającego po nią młodego czytelnika postępowania w sposób właściwy - przemyślany i odpowiedzialny. Ponieważ właśnie to – jak wiadomo – znajdzie odzwierciedlenie w dorosłym życiu, towarzyszący różowemu bohaterowi młody czytelnik nie tylko pozna różne formy spędzania wolnego czasu i nauczy się przewidywać reakcje innych, ale również zdobędzie – na razie tylko teoretyczne – doświadczenie dotyczące sytuacji czekających na niego w dorosłym życiu.


Lektura przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci młodszych. Napisana prostym językiem, z pewnością trafi w ich gusta. Duże, kolorowe i zabawne ilustracje autorstwa Benjamina Chauda wzmacniają przekaz. Twarda okładka i sztywne kartki pozwalają na częste sięganie po lekturę. Dziecko towarzyszące różowemu słoniowi Pomelo w jego licznych przygodach bez wątpienia zostanie usatysfakcjonowane.

Tagi: Pomelo jest zakochany, Pomelo jest zakochany recenzja, Pomelo jest zakochany książka, Ramona Bădescu Pomelo jest zakochany, Ramona Bădescu recenzja, Ramona Bădescu książka, Ramona Bădescu

Kup książkę Pomelo jest zakochany

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pomelo jest zakochany
Książka
Pomelo jest zakochany
Ramona Bădescu
Inne książki autora
Pomelo rośnie
Ramona Bădescu0
Okładka ksiązki - Pomelo rośnie

Pewnego dnia Pomelo zauważa, że dmuchawiec, pod którym mieszka, zrobił się dziwnie mały. Czy to znaczy, że Pomelo urósł? Hurra! Tylko co...

Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem
Ramona Bădescu0
Okładka ksiązki - Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem

Czy słoń może mieszkać pod dmuchawcem? Jak najbardziej! Pomelo, słoń ogrodowy, ma długą trąbę – dzięki niej może robić dużo fajnych rzeczy, ale czasem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Morsowanie
Ewa Zwierzchowska
Morsowanie
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Pokaż wszystkie recenzje