Recenzja książki: Przyjdę, gdy zaśniesz

Recenzuje: Piotr Piekarski

Przyjdę, gdy zaśniesz to niepokojący thriller, to opowieść o manipulacji i przemocy psychicznej. To także opowieść o tym, że największe dramaty rozgrywają się często za zamkniętymi naszych drzwiami domów.

Iga to młoda, atrakcyjna dziewczyna, która w końcu postanowiła się uniezależnić. Teraz mieszka z przyjaciółką, studiuje polonistykę i tylko czasem odwiedza młodszego brata, Sławka, i ojca oraz jego nową kobietę. Pewnego dnia jednak wszystko się zmienia. Ciąg dramatycznych zdarzeń sprawia, że życie Igi zmienia się w prawdziwe piekło, a ona musi na jakiś czas zaopiekować się młodszym bratem. Choć może liczyć na wsparcie ze strony nauczyciela Sławka, który wyraźnie pragnie zająć ważne miejsce w życiu Igi, nie jest to koniec problemów młodej kobiety. Jakie tajemnice skrywali przed Igą jej bliscy? Jakie jest źródło jej problemów? Czy uda jej się uwolnić od kłopotów i powrócić do beztroskiego życia? Aby się o tym przekonać, trzeba sięgnąć po powieść Przyjdę, gdy zaśniesz.

Nowa powieść Agnieszki Lingas-Łoniewskiej to rasowy thriller psychologiczny, bardzo mroczny i trzymający w napięciu do ostatniej strony. Autorka tworzy wiarygodny portret psychologiczny głównej bohaterki, Igi, z którą czytelnicy łatwo będą mogli się identyfikować. Walcząca o swoje szczęście dziewczyna niemal z miejsca budzi sympatię. Tym łatwiej kibicować jej, gdy na Igę spadają kolejne nieszczęścia, gdy młoda kobieta mierzyć się musi z kolejnymi problemami. Wsparcie ze strony starszego od niej nauczyciela Sławka, Szczepana Stawskiego, przyjmuje z wdzięcznością. Dojrzały, przystojny mężczyzna budzi też jej zainteresowanie. Czy jednak czuje do niego wyłącznie wdzięczność? Czy uczucie, jakie ich łączy, jest prawdziwe? Kolejne kłopoty, jakie spadną na Igę, a także podejmowane przez nią decyzje wystawią ich relację na prawdziwą próbę. Ale i sama Iga przejdzie bardzo poważną próbę, gdy spadną na nią konsekwencje czynów i wyborów dokonanych przez jej bliskich.

Przyjdę, gdy zaśniesz to powieść-przestroga. To książka nakazująca przemyśleć to, jakie relacje łączą nas z bliższym i dalszym otoczeniem. Skłaniająca do ostrożności przed dopuszczeniem kogoś obcego do kręgu naszych znajomych. To historia ukazująca związek przemocowy, ale też rzadziej omawiane w mediach pojęcie przemocy psychicznej. To ostrzeżenie przed manipulacją, którą socjopaci – a nawet psychopaci – wykorzystują, by zbliżyć się do ofiary. I przypomnienie, że nikt nie może czuć się w pełni bezpieczny.

Poważne tematy, jakie porusza autorka, nie umniejszają jednak przyjemności płynącej z lektury. Na podstawowym poziomie Przyjdę, gdy zaśniesz to bowiem po prostu bardzo solidny thriller, ze świetnie poprowadzoną fabułą, nietuzinkową intrygą i wiarygodnymi kreacjami bohaterów. To książka, którą czyta się szybko, jednym tchem, wyczekując autentycznie zaskakującego, a jednocześnie prawdopodobnego zakończenia.

Nowa książka Agnieszki Lingas-Łoniewskiej mówi o tym, że konsekwencje grzechów innych mogą czasem spaść na zupełnie niewinne osoby. To opowieść o tajemnicach, które wielu ludzi skrywa nawet przed najbliższymi. Tajemnicach, które mogą czasem zmienić nasze życie w piekło.

Tagi:

Kup książkę Przyjdę, gdy zaśniesz

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Przyjdę, gdy zaśniesz
Książka
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Inne książki autora
Revenge
Agnieszka Lingas-Łoniewska0
Okładka ksiązki - Revenge

Tego nikt się nie spodziewał! Dilerka Emocji zaskakuje bonusowym tomem kultowej serii! I nie zawodzi - ten finał zwali was z nóg. Revenge to wyjątkowy...

Zasypani zakochani
Agnieszka Lingas-Łoniewska0
Okładka ksiązki - Zasypani zakochani

Takiej śnieżycy w Szczawnie-Zdroju nie widziano już dawno. Tak niedobranej pary jak Anastazja i Hubert także nie. Ale święta to przecież czas cudów. Dilerka...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy