Recenzja książki: Puzzle pamięci

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Jak to jest urodzić się w wyjątkowej rodzinie? W wyjątkowym miejscu? W wyjątkowym czasie? Jak to jest być intelektualistą w chwili, gdy świat zaprzecza intelektowi? Czy można patrzeć w przyszłość, gdy wszystko, co ciekawe, pozostało za nami?

Puzzle pamięci Marka Karpińskiego to erudycyjna, pełna humoru autobiografia rodziny Karpińskich. Autor – filolog, intelektualista, urzędnik państwowy, działacz opozycji z czasów PRL, a potem rzecznik prasowy prezydenta Lecha Wałęsy – wspomina to, co dla jego rodziny było najcenniejsze.

Opowieść sentymentalna – jak pisze Marek Karpiński, rozpoczyna się w początkach XX wieku w Petersburgu, gdzie w interesujących okolicznościach poznali się jego dziadkowie, w wyniku czego na świecie pojawiła się córka Wanda i ojciec autora, przyszły architekt Warszawy – Zbigniew. Potem na świat przyjdzie jeszcze Świętopełk – poeta okresu międzywojennego, skandalista i niezwykle interesująca osoba, o której warto by było napisać osobną opowieść.

Ojciec autora, wspomniany Zbigniew, architekt, autor projektów szeregu warszawskich budowli oraz ambasady polskiej w Pekinie, ożenił się z spadkobierczynią majątku Czerniaków, w skład którego wchodził istniejący do dzisiaj, uratowany dzięki sprytnemu zabiegowi wciągnięcia budynku na listę zabytków, dworek, spory kawałek ziemi i jeziorko. Dzięki pomysłowi poprowadzenia na Czerniakowie innowacyjnego gospodarstwa rolniczego (świetny opis pozyskiwania nasion cebuli) teren ten stał się dla trzech synów Stanisławy z Zatwarnickich Karpińskiej rajem na ziemi. Ale ten raj miał też swoją wojenną kartę. To w Czerniakowie została powołana do życia farma chalucowa, instytucja, która dawała zatrudnienie ponad setce ludzi z warszawskiego getta. Oczywiście nie skończyło się to jedynie na uprawie warzyw, w Czerniakowie powstał zalążek żydowskiego ruchu oporu i tam miała swoje źródło Żydowska Organizacja Bojowa.

Marek Karpiński ze swadą i niezwykłym poczuciem humoru opisuje zarówno życie swoich przodków, jak i własne przeżycia, młodość, miłość do narciarstwa i czas spędzony w Zakopanem, próby uniknięcia wojska, trudne czasy PRL i decyzje zapadające podczas działalności opozycyjnej, internowanie, usunięcie z Instytutu Literackiego PAN i pracę z Lechem Wałęsą, dla którego przez wiele lat pisał przemówienia. W opisie relacji z byłym prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej pojawia się w opowieści autora ciekawy fragment, dotyczący jego publicznych wystąpień przed politykami z obcych krajów. Magda Ogonowska-Iwińska, oficjalna tłumaczka Lecha Wałęsy sprawiała, że przekładane przez nią na język angielski wypowiedzi polityka zyskiwały na znaczeniu, stawały się eleganckie. To, co Polaków raziło w polskich przemowach prezydenta, oszlifowane przez tłumaczkę, zachwycało obcokrajowców.

Puzzle pamięci to ważna książka, opisująca świat, którego już nie ma. Nieczęsto zdarza się, że otrzymujemy tak dobrze napisane, pełne smaczków historycznych i literackich dzieło. Podróż przez historię z Markiem Karpińskim to przygoda, którą można odbyć na dwu poziomach. Pierwszy z nich to wyprawa do przeszłości – tej niedalekiej, zaledwie sto kilkanaście lat wstecz. Druga – to zachwycająca zabawa językiem literackim, angażowanie jego wariantów i elementów z pogranicza różnych odmian. I ta przygoda podoba mi się w Puzzlach pamięci najbardziej.

Serdecznie polecam.

Tagi: biografie

Kup książkę Puzzle pamięci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Puzzle pamięci
Książka
Puzzle pamięci
Marek Karpiński
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy