Recenzja książki: Seks i niepełnosprawność – doświadczenia seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną

Recenzuje: Katarzyna Krzan

SEKSUALNOŚĆ NIEPEŁNOSPRAWNYCH


Remigiusz J. Kijak podjął się zbadania problemu seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie. W jednej publikacji zawarł aż dwa tematy tabu: seks i niepełnosprawność. To niewątpliwie odważne posunięcie, zważywszy nie tylko na specyfikę problemu, ale i na samych badanych…


Autor oparł swoje badania empiryczne na bogatej literaturze przedmiotu, która robi imponujące wrażenie na czytelniku, zważywszy na fakt, że powszechnie niewiele wiadomo na temat przeżywania swojej seksualności przez osoby niepełnosprawne umysłowo.

Praca składa się z pięciu rozdziałów. W pierwszym Autor omawia problematykę życia seksualnego osób z niepełnosprawnością intelektualną w świetle literatury przedmiotu, a w drugim – w kontekście ich rozwoju na drodze do pełnej świadomości seksualnej. W przeprowadzonych przez Autora badaniach empirycznych wzięły udział 133 osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz 133 pełnosprawne intelektualnie, a stanowiące grupę porównawczą. Badania zaś przeprowadzono na terenie szkół i placówek specjalnych.

Remigiusz J. Kijak dokonał wszechstronnej analizy świadomości seksualnej badanych, począwszy od ich świadomości płci, wiedzy na temat biologicznych i fizjologicznych uwarunkowań zapłodnienia, ciąży, antykoncepcji, a także higieny, chorób przenoszonych drogą płciową a skończywszy na orientacji seksualnej badanej młodzieży, jej gotowości do podejmowania współżycia seksualnego, zakładania rodziny, aktywności seksualnej i emocji z tym związanych. Obszar badawczy dotyczył zatem trzech zagadnień: wiedzy, zachowań oraz emocji.


Oprócz wyników badań, analiz, statystyk, Autor zawarł w swojej pracy także rysunki oraz wypowiedzi badanych, które czynią opracowanie bardziej przystępnym, a zarazem pokazują, z jak poważnymi problemami musiał zmierzyć się Autor, badając niełatwy przecież problem w trudnym środowisku osób niepełnosprawnych intelektualnie. Przytaczane przez niego wypowiedzi uczestników badania tylko częściowo pozwalają sobie uzmysłowić problem. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają świadomość swojej seksualności, mają potrzeby intymnego kontaktu z drugą osobą, jednak w wielu przypadkach brakuje im podstawowej wiedzy choćby o zachodzeniu w ciążę i rodzeniu dzieci. Edukacja w tym zakresie, szczególnie wśród osób w wieku około dwudziestu lat zdaje się być koniecznością.

Trudno w krótkiej recenzji zwrócić uwagę na wszystkie wątki poruszone w tej pracy. Warto jednak zajrzeć do tej publikacji, by uświadomić sobie wagę problemu. Z pewnością publikacja ta stanowi spory wkład do mało zbadanej dotąd dziedziny.

Tagi: Seks i niepełnosprawność –, doświadczenia seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną, Seks i niepełnosprawność –, doświadczenia seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną recenzja, Seks i niepełnosprawność –, doświadczenia seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną książka, Remigiusz J. Kijak Seks i niepełnosprawność –, doświadczenia seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną, Remigiusz J. Kijak recenzja, Remigiusz J. Kijak książka, Remigiusz J. Kijak

Kup książkę Seks i niepełnosprawność – doświadczenia seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Seks i niepełnosprawność – doświadczenia seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną
Inne książki autora
Seks i niepełnosprawność – doświadczenia seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną
Remigiusz J. Kijak0
Okładka ksiązki - Seks i niepełnosprawność – doświadczenia seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną

Omawiana w niniejszej pracy problematyka dotyczy ważnej sfery ludzkiego życia – seksu. Seks nie oznacza tylko reprodukcji i zaspokojenia popędu biologicznego...

Recenzje miesiąca
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Hotel Aurora
Emilia Teofila Nowak;
Hotel Aurora
Dom z widokiem na szczęście
Klaudia Duszyńska
Dom z widokiem na szczęście
Pokaż wszystkie recenzje