Recenzja książki: Sercem i rozumem

Recenzuje: Zosia Czyńska

Sercem i rozumem to interesująca pozycja na polskim rynku wydawniczym. To bardzo osobista biografia nauczyciela akademickiego i trenera biznesowego Wojciecha Sobiny, eksperta ONZ, biznesmena i człowieka o szerokich horyzontach, który nie tylko potrafi łączyć naukę z biznesem, ale także zadaje sobie szereg pytań o proporcje decydujące o sukcesie, który jest doskonałą kompozycją postępu i wyniku finansowego.

Opowieść – bo Sercem i rozumem to opowieść o drodze życiowej autora, Wojciecha Sobiny – została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich to historia początków kariery autora, rozpoczęta wyrazistą opowieścią o nocy spędzonej w londyńskim metrze. Z powodu braku pełnej informacji autor, zamiast pójść do wynajętego pokoju w hotelu, musi przenocować na ulicy w towarzystwie londyńskich kloszardów. Schodzi do podziemi świata, w którym istnienie uwarunkowane jest pozycją finansową. Będący na początku swojej drogi zawodowej Sobina jest symbolicznie zawieszony pomiędzy podskórnym życiem miasta a otwierającymi się przed nim możliwościami. Noc w metrze to specyficzna inicjacja, po której życie autora ulega przemianie.

Jest rok 1981. Sobina wraca do kraju i rozpoczyna kolejny etap podróży. Podróży nie tylko pomiędzy krajami, lecz także pomiędzy systemami gospodarczymi i politycznymi, pomiędzy mentalnością kraju wolnego i kraju zniewolonego.

Te podróże stają się kanwą opowieści o drodze autora, o drodze każdego z jego uczniów, przyjaciół, ludzi, których w życiu napotkał. Kierując się doświadczeniem, zdobytą wiedzą i własną intuicją, występuje do zajmującej się rozwojem przemysłowym agencji ONZ w Wiedniu i nawiązuje współpracę, która zmienia wszystko. Jako ekspert Organizacji Narodów Zjednoczonych odbywa szereg podróży po świecie, którym poświęca drugą część wspomnień, poznając zasady funkcjonowania gospodarki i stojącej za nią (często w opozycji do niej) filozofii pracy. Rozpoczyna się wielka droga Eksela i pana Humany, szukanie idealnej ścieżki, która pozwoli połączyć rozum i serce, intuicję i technologię. Droga trudna, najeżona uprzedzeniami, tradycją i poczuciem, że nie zawsze najprostsze rzeczy są najważniejsze. Zakola prostej drogi prowadzą autora do szeregu konkluzji filozoficznych, do odkrycia na nowo opowieści o nowych szatach cesarza. Doświadczenie zdobyte w krajach Dalekiego Wschodu, połączenie szacunku dla historii i tradycji z pasją i wewnętrzną dyscypliną pozwala odnaleźć ponadczasowe wartości i tworzy fenomen technologiczny, który, gdyby został przeniesiony na resztę biednego świata, na zawsze zakończyłby erę ludzkiej nędzy.

Autor dojrzewa, szkoli kolejne pokolenia pracowników, ale też sam nie zaniedbuje wewnętrznego rozwoju – zarówno duchowego, jak i merytorycznego. Zafascynowany najmłodszym pokoleniem, nazwanym pokoleniem C (od connect, communicate, change), docenia wartość powszechnej globalnej komunikacji i zmian, które ta wymusza. Tkacze nowego świata potrafią poszukiwać „nowego obrazu”, nie tracąc umiejętności skupiania się na szczegółach.

Zdolność połączenia serca i rozumu, nie ustawiania tych sposobów postepowania w opozycji do siebie, okazuje się receptą na przyszłość dla całej ludzkości – jeśli tylko ludzkość zechce z tej wiedzy i mądrości skorzystać.

Wojciech Sobina wplata w swoje rozważania mnóstwo anegdot i opowieści zasłyszanych w podróży. Ukazuje świat w wielu jego barwach i wymiarach, poszukując piękna w najdrobniejszych jego przejawach. Niespiesznie, refleksyjnie, snuje opowieść o cudzie, jakim jest ludzki umysł, który potrafi zaprowadzić człowieka na wyżyny albo zatrzymać go w pół drogi tylko po to, aby pochylił się nad drobiazgiem, który może zmienić przyszłość.

Sercem i rozumem to lektura na wiele wieczorów. To opowieść o podróży, do której autor zaprasza nas wszystkich. Szczególnie tych, który rozumieją, że zmiany zachodzące w naszym świecie mogą sprawić, że jutro będzie naszym sprzymierzeńcem. Nie bójmy się świata ukrytego za horyzontem. Serce i rozum to najważniejsze narzędzia, w jakie zostaliśmy wyposażeni, aby iść naprzód.

Polecam.

Kup książkę Sercem i rozumem

Zobacz opinie o książce Sercem i rozumem
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina