Sklep, w którym kupisz wszystko: Jeff Bezos i era Amazona

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-02-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a recenzje: Sławomir Krempa

Jeff Bezos i era Amazona w zasadzie nie jest typową biografią. To raczej opowieść o "sklepie, w którym kupisz wszystko", którą poznajemy na tle losów i charakterystyki jego charyzmatycznego założyciela. To lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników e-booków, a szczególnie dla tych, którzy zainteresowani są historią i przyszłością rynku wydawniczego.

Dziennikarz Brad Stone wykonał imponującą pracę. Sięgnął do źródeł historii Jeffa Bezosa, odnajdując również nieznanego mu wcześniej ojca. To jednak tak naprawdę stosunkowo odległa część książki, w której poznajemy przebieg kariery Bezosa, nim ten stanął u sterów firmy, która zrewolucjonizowała rynek wydawniczy. Stone opisuje, jak doszło do narodzenia idei sklepu, w którym kupić będzie można wszystkie towary świata. Analizuje trudne początki startupu, pokazując, jak bardzo długo trwało, nim stał się on rentownym przedsiębiorstwem. Pokazuje sposób zarządzania Jeffa Bezosa i idee, jakie nim kierują. Nie ukrywa kwestii swoistego "skąpstwa" prezesa, dla którego ważniejszy niż warunki pracy w firmie jest jej klient. Pisze o trudnej współpracy z Bezosem, a także o gromkim śmiechu twórcy potęgi Amazona, który niejednokrotnie wprawiał jego pracowników w spore zakłopotanie.

Na kartach książki Stone'a odbija się najnowsza historia biznesu w Stanach Zjednoczonych. Jest tu i o powstaniu bańki internetowej, i o jej gwałtownym pęknięciu. Jest słów kilka o niezwykłych startupach, które Amazon miał szansę przejąć. Jest sporo o brutalności korporacji, która uciekała się do niezbyt szlachetnych kroków, by wykorzystać swą pozycję i nie dopuścić do umocnienia się konkurentów czy przejąć ich firmy. Ale to także opowieść o walce, jaką Amazon toczył z amerykańskimi wydawcami - najpierw by pozyskać ich jako partnerów sklepu z ebookami, dostarczającego treści na czytnik Kindle, a później by przekonać ich do swojej polityki cenowej. Jest kilka słów o magazynach Amazona i o jego chmurze, z której korzystają dziś firmy na całym świecie.

Przede wszystkim jednak Jeff Bezos i era Amazona to książka biznesowa. To książka o prowadzeniu jednego z najbardziej niezwykłych startupów, firmy pozostającej wciąż w cieniu Google, Microsoftu czy Apple, która to firma jednak miała na świat współczesny niewiele mniejszy od nich wpływ. Mimo imponującej objętości, nie jest to jednak nużąca analiza - to raczej rzut oka na historię Amazona, wzbogacony o wnikliwe komentarze, które dadzą z pewnością do myślenia każdemu człowiekowi parającemu się prowadzeniem biznesu. To książka interesująca - nie dla każdego, oczywiście, ale dla osób zainteresowanych tematem na pewno. To książka udana, choć do porywającej biografii Steve'a Jobsa Waltera Isaacsona, niestety, sporo jej jeszcze brakuje.

Kup książkę Sklep, w którym kupisz wszystko: Jeff Bezos i era Amazona

Zobacz opinie o książce Sklep, w którym kupisz wszystko: Jeff Bezos i era Amazona
Jeff Bezos i era Amazona. Sklep, w którym kupisz wszystko
Brad Stone0
Okładka ksiązki - Jeff Bezos i era Amazona. Sklep, w którym kupisz wszystko

Pierwsza autoryzowana biografia Jeffa Bezosa, twórcy i właściciela firmy Amazon. Książka, stanowiąca kronikę dziejów firmy - od trudnych początków...

Cudowna podróż
Selma Lagerlöf