Recenzja książki: Święta noc. Legendy na Boże Narodzenie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Najbardziej oczekiwanym oraz głęboko przeżywanym okresem roku liturgicznego jest Boże Narodzenie. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ łatwo wyczuwalna tajemnica świąt jest w stanie poruszyć nawet najbardziej zatwardziałe serca. Ubóstwo betlejemskiego żłóbka pobudza do czynów miłości, a te z kolei mogą stać się przyczyną przemiany drugiego człowieka. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Promic książeczka Święta noc przemawia do serc, wskazując na Zbawiciela przychodzącego na świat pod postacią Człowieka.

Napisane prostym językiem Legendy na Boże Narodzenie łączą fakty historyczne z elementami fantastycznymi nie dlatego, by zafałszować rzeczywistość. Powodem takiego zabiegu jest chęć pobudzenia wyobraźni, uwrażliwienia na dobro i piękno oraz skupienia uwagi na wartościach, które w codziennym życiu liczą się najbardziej. Taki właśnie cel przyświeca jedenastu wybranym przez Krzysztofa Kurka opowiadaniom o treści bożonarodzeniowej (część z nich jest anonimowa). Wszystkie czyta się jednym tchem, każde na długo zapada w pamięć.

Przedstawieni w lekturze bohaterowie, choć przypisani do czasów i miejsc biblijnych, znajdują odzwierciedlenie w teraźniejszości. Bo przecież pomagająca w pielęgnacji Dzieciątka dziesięcioletnia Hanna dobrze wykorzystała czas Jego narodzenia, przez co stała się przykładem do naśladowania dla ludzi żyjących współcześnie. Ogrzewający Jezusa swoim oddechem wół i osioł to bohaterowie, o których pamięć wciąż jest żywa. Są i inni przedstawiciele legend: Artaban wiozący Królowi w darze szafir, rubin i perłę; medytujący osiołek; Anastazja o uzdrawiających dłoniach; Jakub odzyskujący wzrok na Boże Narodzenie; przejęty uczuciem rzymski żołnierz w żelaznej zbroi. Jest i daktylowa palma, niesłychanie stara i niesłychanie wysoka, która doczekała się Króla większego od Salomona. Jest kołyska z drzewa cedrowego, dająca ukojenie dziecku biedaka oraz bogacza.

Zebrane w zbiorze wzruszające legendy skomponowano w taki sposób, by otwarty umysł dziecka z łatwością mógł przyswoić zaprezentowane treści. Z nich dziecko dowiaduje się o potrzebie dzielenia się otrzymanymi darami. Nabiera przekonania, że szlachetność, okazywanie wdzięczności, pocieszanie smutnych, pomoc ubogim, a także pogoda ducha oraz wykorzystywanie posiadanych talentów dla dobra innych jest powodem radości i umożliwia zrozumienie, na czym polega prawdziwa miłość. Delikatna, cicha, nostalgiczna sceneria opowieści kształtuje wrażliwość młodego czytelnika, cieszącego się cudem Bożego Narodzenia. Przekaz wzmacniają piękne ilustracje autorstwa Eweliny Jaślan-Klisik.

Publikacja Wydawnictwa Promic przeznaczona jest dla dzieci i dorosłych. Głębia zawartej w niej treści winna trafić do każdego, bowiem Boża Miłość przeznaczona jest dla ludzi wszystkich czasów i narodów. Nauczmy się owocnie z niej korzystać.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Święta noc. Legendy na Boże Narodzenie