Recenzja książki: Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Doskonale znane powiedzenie podróże kształcą zachęca do wyruszenia w drogę. Bez względu na to, czy człowiek ma okazję osobiście odwiedzić najpiękniejsze zakątki ziemi, czy też na realizację planów musi jeszcze poczekać, warto sięgnąć po przewodnik przybliżający do miejsc wartych zwiedzania. Publikacja Wydawnictwa Jedność Toskania, jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny prowadzi po terenach kryjących w sobie bogatą historię i niezwykły urok.

Zajmujący się teologią piękna ksiądz Witold Kawecki opowiada o Toskanii. Czyni to z przejęciem i znawstwem, a w wielu miejscach swego przewodnika udziela głosu toskańskim artystom. Rozpoczynając od przedstawienia klasycznego obrazu urokliwej Toskanii (przechodzące w górskie szczyty wzgórza, wijące się strumienie, lasy, gaje oliwne, winnice, zaorane pola), autor dokonuje szczegółowej analizy włoskich miast i regionów: Volterra, Cortona, San Gimignano, Montepulziano i perła Toskanii Pienza oraz wyspy na Morzu Tyrreńskim, to zaledwie wstęp do kolejnych, równie zadziwiających swoim pięknem miejsc.

Ponieważ Toskania jakiej nie znacie jest przewodnikiem artystycznym, Witold Kawecki nie opuszcza przestrzeni kultury chrześcijańskiej. Pokazując piękno bogatej w renesansowe zabytki Florencji, skupia się na słynnych dziełach największych artystów, jakimi bezsprzecznie są: Fra Angelico (malarz nadprzyrodzoności), Piero della Francesca (malarz nowoczesny), Leonardo da Vinci (największy improwizator swoich czasów), Michał Anioł Buonarroti (człowiek pełen sprzeczności) oraz pochodzący z Polski Igor Mitoraj (rzeźbiarz sławny na świecie, jednak mało znany w ojczystym kraju). Autor kreśli sylwetki artystów (często prowadzących awanturniczy tryb życia), a ukazany przez niego artyzm dotyczy ich największych dzieł (maksimum uwagi poświęcił najsłynniejszemu obrazowi świata, jakim jest Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci, omawiając jego dramatyczną historię, tematykę, perspektywę, bohaterów oraz związane z obrazem sensacyjne zagadki).

Publikacja Jedności bogata jest w szczegóły. Sięgając do czasów sprzed Chrystusa, a także traktując transcendencję jako źródło sztuki i wiary, autor opiera się na przemyśleniach filozofów oraz teologów, a także na badaniach naukowych historyków i historyków sztuki, biblistów, archeologów, architektów, geografów, socjologów oraz badaczy starożytnych kultur. Omawia cechy charakterystyczne poszczególnych epok, cywilizacji i nurtów. Są nazwiska oraz daty, opisy życia mieszkańców toskańskich wsi, miast i miasteczek, zabytki, a nawet ciekawostki kulinarne. Niektóre zwroty zapisano wytłuszczoną czcionką, inne kursywą. Przetłumaczono wyrażenia pochodzące z języka włoskiego. Na końcu każdego rozdziału znalazł się spis wartych odwiedzenia miejsc. Pomocą służą dobrze opisane a pochodzące z wielu źródeł zdjęcia oraz polsko- i obcojęzyczna bibliografia.

Toskania jakiej nie znacie w pełni zasługuje na miano Przewodnika artystycznego. Nie tylko pokazuje najpiękniejsze miejsca przepięknej Toskanii, ale także pobudza do refleksji, dostarczając mnóstwa wrażeń estetycznych i duchowych.

Tagi: Kielce

Kup książkę Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny

Zobacz opinie o książce Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny
Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi
ks. Witold Kawecki0
Okładka ksiązki - Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi

Ksiądz Witold Kawecki po raz kolejny zabiera swoich czytelników do Włoch. Tym razem chce im przybliżyć dorobek kobiet - twórczyń piękna, a zwłaszcza jednej...

Rzym, moje miasto. Najpiękniejszy przewodnik
ks. Witold Kawecki0
Okładka ksiązki - Rzym, moje miasto. Najpiękniejszy przewodnik

Po Tajemnicach Caravaggia i Toskanii, jakiej nie znacie autor przygotował kolejny bestseller, tym razem zaprasza nas na wędrówkę po Rzymie. Książka ma...