Recenzja książki: Tylko to, co ważne

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Wszyscy dążymy do szczęścia. Taki kierunek w życiu obrali również bohaterowie książki Agnieszki Stec-Kotasińskiej Tylko to, co ważne (Wydawnictwo Replika). Jednak dość szybko się przekonują, że szczęście bywa bardzo kruche, a poważne i niespodziewane problemy błyskawicznie mogą pojawić się na horyzoncie.

recenzja Tylko to, co ważne

Natalię, bohaterkę książek Agnieszki Stec-Kotasińskiej, czytelnicy mieli okazję poznać w powieści Siła przeznaczenia. Dalsze wydarzenia z życia młodej kobiety opisane zostały w kolejnym tomie cyklu, w książce Tylko to, co ważne.

Natalia przygotowuje się do mającego się odbyć w niedalekiej przyszłości ślubu z Aleksem. Kobieta wierzy, że to właśnie w Anglii, w miasteczku Henley-on-Thames, znalazła swoje miejsce na ziemi i upragnione szczęście. Alex i jego urocza, siedmioletnia córka Suzie stają się najważniejszymi ludźmi w życiu Natalii i kobieta nie wyobraża sobie, by cokolwiek mogło zburzyć istniejący stan rzeczy. Niestety, pojawienie się ojca Aleksa, a wraz z nim odkrycie bolesnych tajemnic z przeszłości sprawia, że codzienność Natalii zaczyna się gmatwać. Okazuje się też, że syn wspólniczki Aleksa, Lii, cierpi na poważną chorobę i uratować go może jedynie skomplikowana i bardzo kosztowna operacja. Na stronach powieści śledzić będziemy także losy Marceliny – mieszkającej w Polsce przyjaciółki Natalii, która wreszcie doczekała się decyzji o adopcji upragnionego dziecka.

Książka Tylko to, co ważne to bardzo rozbudowana powieść obyczajowa, w której liczne wątki dotyczące poszczególnych bohaterów przenikają się nawzajem. W kolejnych rozdziałach – lub ich wyodrębnionych fragmentach – spoglądamy na wydarzenia z życia Natalii, Alexa i Suzie, podpatrujemy, co dzieje się u Marceliny, Pawła i Uleczki, mocno trzymamy kciuki za Lię, Jessicę i Juliana. Momentami na horyzoncie pojawiają się też postaci drugoplanowe – Mary i Arthur, właściciele kawiarni, którą odwiedzają bohaterowie, ciocia Basia, którą opiekuje się Natalia, a także Sara – była narzeczona Alexa oraz Radek – były mąż Natalii.

Na stronach książki dzieje się naprawdę dużo, dlatego też czytelnik nie będzie miał czasu na nudę. Autorka mocno zaskakuje czytelnika, serwując mu prawdziwy obyczajowy rollercoaster. Agnieszka Stec-Kotasińska pozostawiła też otwarte zakończenie, które sugeruje, że to jeszcze nie koniec historii Natalii, Aleksa i ich przyjaciół.

Tylko to, co ważne to powieść, której autorka ogromny nacisk kładzie na relacje rodzinne. Na to, jak powinny – i jak nie mogą – one wyglądać. Agnieszka Stec-Kotasińska pokazuje, jak ważne w związku są zaufanie i szczerość. Że tylko na takich fundamentach można zbudować trwałą rodzinę. Autorka ukazuje także manipulacje, do jakich uciekają się ludzie, by osiągnąć upragniony cel. Ludzie, którzy gotowi są zrobić wszystko, bez względu na dobro innych.

Książkę Tylko to, co ważne można czytać bez znajomości pierwszego tomu – Siły przeznaczenia. Jednak lektura pierwszej części pozwoli usystematyzować wiedzę i wydarzenia dotyczące bohaterów, ich relacje i rodzinne koligacje. Książka napisana jest przystępnym  językiem. Czyta się ją bardzo szybko. To idealna lektura na dłuższy wieczór lub do zabrania z sobą w podróż. Książka skłania do refleksji, każe spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy i cieszyć się dobrem, jakie spotyka nas w życiu.

Tagi:

Kup książkę Tylko to, co ważne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tylko to, co ważne
Książka
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Inne książki autora
Zaklinaczka motyli
Agnieszka Stec-Kotasińska0
Okładka ksiązki - Zaklinaczka motyli

A może by tak wszystko rzucić i wyjechać w Bieszczady...? Mężczyzna i kobieta - jeszcze się nie znają, ale już przeczuwają swoje istnienie. Ich losy...

Siła przeznaczenia
Agnieszka Stec-Kotasińska0
Okładka ksiązki - Siła przeznaczenia

Nikt nie zna swego przeznaczenia Natalia, po wielkim zawodzie miłosnym, postanawia razem ze swoją przyjaciółką Marcelą spędzić wakacje w urokliwym angielskim...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Są w życiu sprawy ważne i ważniejsze. Rozwiązując te pierwsze, nie zapomnij o tych drugich.


Więcej
Recenzje miesiąca
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Tylko to, co ważne
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Odrodzone królestwo
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Hotel spełnionych marzeń
Justyna Drzewicka
Hotel spełnionych marzeń
Moc Amelki
Barbara Gawryluk
Moc Amelki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy