Tylko to, co ważne

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2022-06-15

Natalia i Alex przygotowują się do nadchodzącego ślubu. Z pomocą im przychodzi Marcelina, która sama emanuje szczęściem, odkąd dowiedziała się że jej największe marzenie ma szansę się spełnić. Wreszcie zostanie mamą pewnej uroczej czterolatki. Mogłoby się wydawać, że nic nie jest w stanie zburzyć tej sielanki.
Jednak na horyzoncie już zaczynają gromadzić się czarne chmury.
Niespodziewane pojawienie się kogoś z przeszłości, stare tajemnice oraz strach o życie najbliższych sprawią, że bohaterowie zrozumieją, jak kruche może być szczęście i ile wysiłku trzeba włożyć, by go nie stracić.
Czy wyjdą z tej próby zwycięsko i będą umieli odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę w życiu się liczy?
Urokliwe miasteczko Henley-on-Thames, znane z powieści „Siła przeznaczenia”, znów staje się miejscem, w którym grupie przyjaciół dane będzie przeżyć pełen wachlarz emocji.

Kup książkę Tylko to, co ważne

Opinie o książce - Tylko to, co ważne

Avatar użytkownika - zaczytanababka
zaczytanababka
Mówi się, że nieszczęścia chodzą parami. Zgadzacie się tym stwierdzeniem?   „Tylko to co ważne”   Historia Natalii i Alexa to dalsze losy bohaterów, których można poznać w „Sile przeznaczenia”. Osobiście nie czytałam tej lektury, ale nie miałam problemu z odnalezieniem się w temacie. Opowieść jest przedstawiona w taki sposób, że można ją czytać bez trzymania się kolejności.   Trwają przygotowania do ślubu głównych bohaterów. Wydaje się, że w ich życiu zagościł spokój i już nic go nie zburzy. Nic bardziej mylnego. Ustabilizowane życie i plany na przyszłość staną pod znakiem zapytania. Ciężkie chwile czekają nie tylko narzeczonych, ale również ich bliskich.   Lubię takie powieści obyczajowe za realizm. Przedstawione historie mogą przydarzyć się każdemu. Sekrety skrywane przez lata mogą ujrzeć światło dziennie w najmniej oczekiwanym momencie. Taka sytuacja spotka naszych bohaterów, ale na tym nie koniec. Szokująca diagnoza spadnie na przyjaciół Nattie i Alexa jak grom z jasnego nieba. Czy uda się uratować życie małego chłopca?   Życie to istny rollercoaster, a życie w obecnych czasach niejako wymusza na nas udział w ciągłym biegu. Doceniam powieści, jak ta stworzona przez autorkę, za to, że skłaniają do refleksji. Do tego, abyśmy zatrzymali się na chwilę i zastanowili, co jest dla nas najważniejsze. I oczywiście, abyśmy docenili to co mamy, bo wbrew pozorom życie jest krótkie. Szkoda czasu na uganianie się rzeczami, które tylko w teorii dadzą nam szczęście. ...

Natalia i Alex planują swój ślub. Oboje mają za sobą swoją przeszłość. Osoby z ich przeszłości niespodziewanie znowu pojawią się w ich życiu i trochę w nim namieszają. Stare tajemnice ujrzą światło dzienne i wywrócą ich życie niemalże do góry nogami. Jak sobie z tym poradzą? Czy zrozumieją, że w życiu są rzeczy ważne i ważniejsze?
Marcelina wspiera Natalię w jej planowaniu ślubu jak na prawdziwą przyjaciółkę przystało. Sama emanuje ogromnym szczęściem, gdyż już za chwilę pod ich dach dołączy urocza czterolatka.

„- Proszę tylko o jedno. Są w życiu sprawy ważne i ważniejsze. Rozwiązując te pierwsze, nie zapomnij o tych drugich.”

Agnieszka Stec-Kotasińska pisze niezwykłe historie o czym przekonałam się już nie raz. Tym razem nie jest inaczej. Nasi bohaterowie wiodą na pozór normalne życie, dopóki na jaw nie wyjdą pewne tajemnice, a także choroba malutkiego Juliana, któremu wszyscy będą chcieli pomóc. Bowiem w Henley-on-Thames wszyscy żyją jak niemalże jedna wielka rodzina.

Natalia to niezwykle wrażliwa kobieta, która przejmuje się wszystkimi, których spotyka coś złego. Zawsze można na nią liczyć, gdyż ma ogromne serce i spore pokłady empatii. Kocha Alexa oraz jego uroczą córeczkę Suzie, która choruje na zespół Downa.
Alex kocha ponad wszystko swoją córeczkę oraz Natalię, która stała mu się niezwykle bliska. Chce spędzić u jej boku resztę życia, bo czuje, że to jest właśnie ta kobieta. Poza tym Suzie ją uwielbia.
Suzie pomimo swojej niepełnosprawności jest niezwykle bystrą i rozumną dziewczynką. Nie można narzucić jej swojej woli.
Marcelina jest cudowną przyjaciółką Natalii na którą zawsze można liczyć. Zawsze otwarcie wyraża swoje zdanie, a jak trzeba to potrafi przemówić komu trzeba do rozumu. Od długiego czasu razem z mężem starali się o dziecko, aż w końcu postanowili podjąć się adopcji.

Wspólnie tworzą zgraną paczkę przyjaciół do których zalicza się również Lia – współpracownica Alexa oraz jej partnerka Jessica oraz mały Julian. Są również uroczy Mary i Arthur oraz ciocia Basia. Widać jak bardzo są dla siebie ważni.

„Nie zawsze to, czego bardzo chcemy, jest nam potrzebne. Niekiedy warto nie ingerować w wytyczone dla nas ścieżki losu, bo być może za kolejnym zakrętem czeka odpowiedź na wszystkie zadane wcześniej pytania. Tego jeszcze nie mógł być pewien, ale z całego serca chciał się o tym przekonać.”

Autorka wykreowała realne postacie, takie, które nie wyróżniają się niczym szczególnym, ale za to jak najbardziej można się z nimi utożsamić. Nie można powiedzieć, że są bez wad, bo te posiada każdy z nas. Popełniają błędy, ale starają się wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość. Przeszłość, która ukrywała bardzo długo pewną tajemnicę mocno namiesza w życiu każdego z nich, a najbardziej Alexa. To, czego się dowie sprawi że będzie chciał, aby winni ponieśli za to karę. Tylko czy zawsze warto za wszelką cenę dążyć „po trupach do celu”? Pewnych rzeczy, a zwłaszcza czasu nie można cofnąć i ich naprawić. Dlatego warto zastanowić się nad tym, że są w życiu rzeczy ważniejsze. Zemsta w obliczu niektórych spraw nie zawsze daje nam satysfakcję, czasem trzeba nauczyć się wybaczać.

W życiu Natalii i Alexa pojawi się również Sara – matka Suzie, która będzie chciała namieszać. To postać, której od razu nie polubiłam. Podświadomie czułam, że polepszenie stosunków z córką, to tylko pretekst, aby zbliżyć się do Alexa.

„Patrząc na Sarę, nie widział już tamtej kobiety, która z zatroskaną miną zjawiła się pod jego mieszkaniem, tłumacząc się dobrem Suzie. Dziś widział w niej kogoś przebiegłego. Kogoś, kto nie czeka jedynie na jego „dziękuję, że zajęłaś się małą” i kto bynajmniej nie robi tego wszystkiego bezinteresownie.”

Historia stworzona przez autorkę to samo życie, które nie zawsze pisze tylko szczęśliwe scenariusze. Wzloty i upadki, radości i smutki, tajemnice i prawdy oraz cała gama emocji – to wszystko właśnie tutaj znajdziecie.

"Tylko to, co ważne" to powieść, która mam nadzieję uświadomi nam wszystkim, że w życiu są takie momenty, którym czasem trzeba odpuścić i skupić się na tych ważniejszych. Przeszłość nie może być wyznacznikiem naszej teraźniejszości. Zachęcam do przeczytania!

Natalia wraz z Alexem przygotowują się do ślubu. Jej najlepsza przyjaciółka Marcelina stara się pomóc w przygotowaniach spełniając przy tym swoje największe marzenie jakim jest zostanie mamą. Z pozoru wydaję się, że wszystko układa się jak najlepiej jednak przewrotny los ma dla bohaterów trochę inne plany.

,,Tylko to, co ważne" to nieśpieszna historia, która wciąga od pierwszych stron. Nic nie jest tu przerysowane, a problemy jakie spotykają na swojej drodze bohaterowie mogą przydarzyć się każdemu z nas. Autorka uświadamia, że życie potrafi niejednokrotnie zaskoczyć. Nigdy nie wiadomo czy na swojej drodze nie spotkamy osób, których niekoniecznie chcemy widzieć. Każdy z nas może mieć swoje tajemnice które prędzej czy później wyjdą na światło dzienne burząc niekiedy nasz świat. Pomimo przeciwności losu warto jednak zastanowić się co jest dla nas ważne, żeby nie stracić tego co już mamy. Warto również pamiętać, iż na swojej drodze spotykamy różnych ludzi, którzy niekiedy pod pozorem pomocy czy sympatii bywają interesowni. To historia ukazująca życie z całą gamą emocji, pełna wzlotów ale i upadków po którą warto sięgnąć.

Zaklinaczka motyli
Agnieszka Stec-Kotasińska 0
Okładka ksiązki - Zaklinaczka motyli

A może by tak wszystko rzucić i wyjechać w Bieszczady...? Mężczyzna i kobieta - jeszcze się nie znają, ale już przeczuwają swoje istnienie. Ich losy...

Siła przeznaczenia
Agnieszka Stec-Kotasińska 0
Okładka ksiązki - Siła przeznaczenia

Nikt nie zna swego przeznaczenia Natalia, po wielkim zawodzie miłosnym, postanawia razem ze swoją przyjaciółką Marcelą spędzić wakacje w urokliwym...