Vladek najmilszy wampirek na świecie

Wydawnictwo: IBIS
Data wydania: 2018-10-10
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-661-3661-8
Liczba stron: 160
Tłumaczenie: Anna Alochno-Janas
Ilustracje: Kathryn Durst

Tom 1 cyklu Vladek najmilszy wampirek na świecie

Ocena: 5 (1 głosów)

Recenzja: Vladek najmilszy wampirek na świecie

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Nie od dziś wiadomo, że dzieci lubią opowieści o potworach. Oczywiście nie będą to historie, w których krew leje się strumieniami, raczej chodzi o opowiadania, które oswajają z tym, co inne, dziwne, niezrozumiałe, a przez to w jakiś sposób straszne. Wśród potworów ważne miejsce zajmują wampiry, które w kontekście książek kierowanych do najmłodszych odbiorców nie są tak krwiożercze i bezwzględne, jak można by było oczekiwać po publikacjach dla dorosłych czytelników. Vladek. Najmilszy wampirek na świecie Anny Wilson to zabawna, ciepła i pełna humoru opowieść o tym, że czasami warto podjąć ryzyko, by lepiej poznać samego siebie.

Tytułowy Vladek to dziewięcioletni wampir, który nie do końca radzi sobie z wampirycznymi umiejętnościami. Nie potrafi zamienić się w nietoperza, nie umie latać ani złowieszczo się śmiać, nie wspominając już o wiadomościach teoretycznych dotyczących wampiryzmu. Krótko mówiąc: jest hańbą dla rodziny, która wypomina mu to przy każdej możliwej okazji. Mama Vladka, Śmiertelina, jest rozczarowana synem. Tato, Smoczysław, zamiast wspierać malca, woli wybierać się w delegacje do Transylwanii, a dziadek Krwawiusz podczas snucia wampirzych opowieści traci kontakt z rzeczywistością, bo… zasypia. Vladek czuje, że nie odnajduje się w swojej rodzinie. Nie chce być budzącym postrach wampirem, za to marzy o prawdziwej przyjaźni. I chociaż towarzyszy wampirkowi oswojony nietoperz Śmigiełek, Vladek chciałby poznać prawdziwe dzieci, z którymi mógłby się pobawić. Jak w historiach opisanych w znalezionej przypadkowo w swojej bibliotece książce Akademia Radości – najlepsza szkoła na świecie!.

Vladek. Najmilszy wampirek na świecie to książka kierowana do uczęszczających do szkoły podstawowej dzieci. Sporych rozmiarów czcionka ułatwi najmłodszym odbiorcom czytanie, a przystępny i prosty język pozwolą maluchom bez większych problemów zagłębić się w ciekawej i wciągającej lekturze.

Opowieść Anny Wilson na samym początku zabiera czytelnika w mroczny, pełen pajęczyn i ciemnych zakamarków świat, który może wywołać gęsią skórkę. Jednak przeciwwagą dla niego będzie postać pociesznego Vladka, fajtłapowatego wampirka, który poza aksamitną peleryną i nieco zaostrzonymi zębami mógłby uchodzić za normalnego chłopca. Vladek zresztą marzy o tym, by być jak inne dzieci. Czuje, że wcale tak bardzo się od nich nie różni. Anna Wilson pokazuje, że wystarczy odrobina wiary w siebie i trochę ryzyka, by przekonać się, że świat, który się przed nami otwiera, wart jest poznania. Jednak nie tylko świat skrywa przed nami zdumiewające sekrety. Czasami tkwią one w nas samych – trzeba tylko je w sobie odkryć.

Książka Anny Wilson to także opowieść o bezinteresownej, prawdziwej przyjaźni, która za nic ma inność czy różnice między przyjaciółmi. Autorka kreśli bardzo interesujące portrety swoich bohaterów. Postaci są wyraziste i charakterystyczne, bez trudu dostrzeżemy upór Milki i łobuzerstwo Jacka, uczniów miejscowej szkoły.

Książka została fenomenalnie zilustrowana przez Kathryn Durst. Czarno-białe obrazki przedstawiają bohaterów opowieści i pomagają młodym czytelnikom w wyobrażeniu sobie opisywanych przez Annę Wilson wydarzeń. Rysunki wykonane są z ogromną dbałością o szczegóły, a każdą z postaci cechuje jakiś bardzo charakterystyczny element: dzieci mają nienaturalnie wielkie głowy, pani Landrynka nosi ogromne okulary, a twarz dziadka Krwawiusza zdobi kartoflowaty nos. Ilustracje przegląda się z ogromną przyjemnością.

Vladek. Najmilszy wampirek na świecie to książka otwierająca serię o przygodach pociesznego potworka. Ponieważ tom pierwszy okazał się całkiem interesujący, akcja książki została sprawnie rozwinięta, a zabawne przygody wciąż towarzyszyły Vladkowi, można mieć nadzieję, że kolejne części serii będą równie udane.

Tagi: wampir książka dla dzieci

Kup książkę Vladek najmilszy wampirek na świecie

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Vladek najmilszy wampirek na świecie
Inne książki autora
Paddington 2. Nowela filmowa
Anna Wilson0
Okładka ksiązki -  Paddington 2. Nowela filmowa

Paddington od kilku miesięcy mieszka w Londynie w swoim nowym domu. Często jednak myśli o swojej ciotce Lucy z Peru, a gdy zbliżają się jej 100 urodziny...

Vladek najmilszy wampirek na świecie. Nocne strachy
Anna Wilson0
Okładka ksiązki - Vladek najmilszy wampirek na świecie. Nocne strachy

Vladek - najmilszy wampirek na świecie to seria wyjątkowych książek dla dzieci. Rodzina Vladka mieszka w starym, ponurym domu. Ten klan od wieków...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Czego uszy nie widzą
Tyszka Agnieszka
Czego uszy nie widzą
Uciec jak najbliżej
Barbara Ciwoniuk
Uciec jak najbliżej
Kołysanka z Auschwitz
Mario Escobar
Kołysanka z Auschwitz
Pokaż wszystkie recenzje