Recenzja książki: W drodze. Zapiski pielgrzyma

Recenzuje: Danuta Szelejewska

W publikacji W drodze. Zapiski pielgrzyma Andrea Bocelli (niewidomy włoski śpiewak, tenor, kompozytor, autor piosenek, producent muzyczny i multiinstrumentalista) dzieli się z czytelnikami tym, co spotkało go podczas wędrówki wzdłuż historycznej Via Francigena (liczący ponad 1610 km starożytny szlak pielgrzymkowy, łącznik różnorodnych kultur).

recenzja W drodze. Zapiski pielgrzyma

Wyruszył z Placu Świętego Piotra z papieskim błogosławieństwem. Wraz z rodziną, grupą przyjaciół i współpracowników przejechał ponad trzysta siedemdziesiąt kilometrów, dzieląc podróż do toskańskiego Lajatico na sześć etapów. Każdy z etapów obejmował dwa dni jazdy na grzbietach andaluzyjskich wierzchowców i dzień postoju (odpoczynek, zwiedzanie – głównie miejsca kultu, koncerty muzyczne, spotkania zaplanowane oraz rozmowy z przypadkowo poznanymi ludźmi). Zamieszczone w książce zapiski z przebiegu poszczególnych etapów poprzedzają czarno-białe mapki z trasami wędrówki (zaznaczono na nich tylko najważniejsze miejscowości). Przelane na papier przeżycia Bocellego stanowią nie tylko uwiecznienie jego wspomnień, ale i wzbudzą refleksje u każdego, kto z zainteresowaniem przewracać będzie kolejne kartki dziennika.

Czytelnik zaś wraz z pielgrzymami wędrować będzie szlakiem Via Francigena, udając się najpierw do wydrążonej w torfie etruskiej Sutri, tunelem przedostanie się do leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie Bolseny, wpatrzy się w bogactwo piękna i historii w Radicofani oraz wsłucha w brzmienie utworów sakralnych w opactwie Sant’Antimo, po czym z zachwytem spojrzy na średniowieczne Buonconvento, Sienę z placem Plazza del Campo w kształcie muszli, ufortyfikowane Monteriggioni oraz miasto pięknych wież, San Gimignano, by w końcu, mijając wznoszącą się nad wyschniętym morzem (z pokładami soli) Volterrę z kamienia i alabastru, przekroczyć progi rodzinnego gospodarstwa Poggioncino w Lajatico. Czyli… nareszcie w domu! Czytając przepełnione radością refleksje autora (wraz z napisanym przez niego wierszem Rodzime miasteczko) czytelnik weźmie udział w długo oczekiwanym spełnieniu, w zrealizowanym marzeniu, w spełnionej tęsknocie.

Publikacja Wydawnictwa Jedność to niezatarta pamięć o spotkanych ludziach i przeżytych chwilach. To opisane szczegółowo – dzień po dniu, wydarzenie po wydarzeniu, spotkanie po spotkaniu – z uwzględnieniem tego, co warte zapamiętania. To głębokie refleksje na temat Boga, sensu życia, dobra i zła, najważniejszych wartości. W swoją relację z podróży w siodle Andrea Bocelli wplótł przemyślenia filozofów, teologów, poetów, muzyków oraz historyków i historyków sztuki, a także mity i anegdoty. Całość uzupełniają dokładnie opisane kolorowe zdjęcia autorstwa Luki Rossettiego. Na początku zamieszczono pełen refleksji List syna do ojca, na końcu zaś znalazł się dodatek Medytacje.

Dla sięgającego po książkę W drodze. Zapiski pielgrzyma czytelnika wspomnienia Andrea Bocell’ego niech będą potwierdzeniem, że w drogę wybrać się warto, w drogę wybrać się trzeba. Należy tylko wcześniej obrać właściwy cel.

Kup książkę W drodze. Zapiski pielgrzyma

Zobacz opinie o książce W drodze. Zapiski pielgrzyma
Muzyka ciszy
Andrea Bocelli0
Okładka ksiązki - Muzyka ciszy

Muzyka, podobnie jak miłość, jest dla mnie potrzebą, ale także i przede wszystkim nieuchronnym przeznaczeniem, podobnie jak upływ czasu - mówi bohater...