Recenzja książki: W drodze. Zapiski pielgrzyma

Recenzuje: Danuta Szelejewska

W publikacji W drodze. Zapiski pielgrzyma Andrea Bocelli (niewidomy włoski śpiewak, tenor, kompozytor, autor piosenek, producent muzyczny i multiinstrumentalista) dzieli się z czytelnikami tym, co spotkało go podczas wędrówki wzdłuż historycznej Via Francigena (liczący ponad 1610 km starożytny szlak pielgrzymkowy, łącznik różnorodnych kultur).

recenzja W drodze. Zapiski pielgrzyma

Wyruszył z Placu Świętego Piotra z papieskim błogosławieństwem. Wraz z rodziną, grupą przyjaciół i współpracowników przejechał ponad trzysta siedemdziesiąt kilometrów, dzieląc podróż do toskańskiego Lajatico na sześć etapów. Każdy z etapów obejmował dwa dni jazdy na grzbietach andaluzyjskich wierzchowców i dzień postoju (odpoczynek, zwiedzanie – głównie miejsca kultu, koncerty muzyczne, spotkania zaplanowane oraz rozmowy z przypadkowo poznanymi ludźmi). Zamieszczone w książce zapiski z przebiegu poszczególnych etapów poprzedzają czarno-białe mapki z trasami wędrówki (zaznaczono na nich tylko najważniejsze miejscowości). Przelane na papier przeżycia Bocellego stanowią nie tylko uwiecznienie jego wspomnień, ale i wzbudzą refleksje u każdego, kto z zainteresowaniem przewracać będzie kolejne kartki dziennika.

Czytelnik zaś wraz z pielgrzymami wędrować będzie szlakiem Via Francigena, udając się najpierw do wydrążonej w torfie etruskiej Sutri, tunelem przedostanie się do leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie Bolseny, wpatrzy się w bogactwo piękna i historii w Radicofani oraz wsłucha w brzmienie utworów sakralnych w opactwie Sant’Antimo, po czym z zachwytem spojrzy na średniowieczne Buonconvento, Sienę z placem Plazza del Campo w kształcie muszli, ufortyfikowane Monteriggioni oraz miasto pięknych wież, San Gimignano, by w końcu, mijając wznoszącą się nad wyschniętym morzem (z pokładami soli) Volterrę z kamienia i alabastru, przekroczyć progi rodzinnego gospodarstwa Poggioncino w Lajatico. Czyli… nareszcie w domu! Czytając przepełnione radością refleksje autora (wraz z napisanym przez niego wierszem Rodzime miasteczko) czytelnik weźmie udział w długo oczekiwanym spełnieniu, w zrealizowanym marzeniu, w spełnionej tęsknocie.

Publikacja Wydawnictwa Jedność to niezatarta pamięć o spotkanych ludziach i przeżytych chwilach. To opisane szczegółowo – dzień po dniu, wydarzenie po wydarzeniu, spotkanie po spotkaniu – z uwzględnieniem tego, co warte zapamiętania. To głębokie refleksje na temat Boga, sensu życia, dobra i zła, najważniejszych wartości. W swoją relację z podróży w siodle Andrea Bocelli wplótł przemyślenia filozofów, teologów, poetów, muzyków oraz historyków i historyków sztuki, a także mity i anegdoty. Całość uzupełniają dokładnie opisane kolorowe zdjęcia autorstwa Luki Rossettiego. Na początku zamieszczono pełen refleksji List syna do ojca, na końcu zaś znalazł się dodatek Medytacje.

Dla sięgającego po książkę W drodze. Zapiski pielgrzyma czytelnika wspomnienia Andrea Bocell’ego niech będą potwierdzeniem, że w drogę wybrać się warto, w drogę wybrać się trzeba. Należy tylko wcześniej obrać właściwy cel.

Kup książkę W drodze. Zapiski pielgrzyma

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce W drodze. Zapiski pielgrzyma
Książka
Recenzje miesiąca
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy