Recenzja książki: W dżunglach Zieleni. Tom II trylogii Księga krótkiego słońca

Recenzuje: Tor

Drugi tom trylogii „Księga krótkiego słońca” to powieść pełna ciekawych wątków, interesujących rozwiązań i wartkiej akcji.

Przynajmniej do połowy, później wyraźnie zwalnia swe tempo i lektura staję się troszkę nużąca. Incanto, a właściwie Róg, poznaje Inclito, wysokiego rangą wojskowego. Zaczyna często odwiedzać go w domu (jako że sam aktualnie zamieszkuje w sklepie, korzystając z uprzejmości sprzedawcy), gdzie poznaje jego matkę i córkę Morę. Towarzystwo często zabawia się w grę, która polega na opowiadaniu ciekawych historii. Dla czytelnika jest ona równie ciekawa i może spowodować luźne skojarzenia z ”Decameronem”.

Koniec końców Róg, uznawany za maga, (magów w powieści nazywa się "strego"), zostaje wplątany w wojnę toczącą się między miastami. Akcja, prowadzona trochę w onirycznej konwencji, prowadzi nas między dwoma sąsiadującymi ciałami niebieskimi – Zielenią i Błękitem. Incanto próbuje spowodować zatrudnienie najemników do armii jednego z walczących miast, uciec z pułapki w którą spadł i jednocześnie pisać (powieść została napisana w pierwszej osobie co jest bardzo ciekawym eksperymentem i znacznie urozmaica lekturę). Towarzyszy mu Oreb, wielkie ptaszysko wygłaszające przeróżne uwagi. Ponadto, Róg spotyka jednego ze swych synów, który na polecenie swej matki zaczął go szukać.

Powieść jest w pewnym sensie niekonwencjonalna. Nie ma jasno określonych realiów świata przedstawionego, ani czasu akcji. Nie wiemy, dokąd tak naprawdę podróżują bohaterowie, ani w jakim świecie się znajdują. Fabuła sprawia wrażenie gawędy, gdyby wyciąć z niej jakąś część – niewiele by się zmieniło. Mimo to, czyta się ją lekko i przyjemnie, styl jest przystosowany do treści, książka wciąga. Jest to jedna z tych pozycji, które trudno jednoznacznie ocenić, to powieść o wszystkim (bo jest wypełniona dziwnymi wydarzeniami) i o niczym (bo nic konkretnego tak naprawdę się w niej nie dzieje). W wolnej chwili zachęcam, by miłośnicy fantastyki sięgnęli po powieść „W dżunglach zieleni”, chociażby po to, aby wyrobić sobie swoje własne danie na jej temat.

Kup książkę W dżunglach Zieleni. Tom II trylogii Księga krótkiego słońca

Zobacz opinie o książce W dżunglach Zieleni. Tom II trylogii Księga krótkiego słońca
Autor
Urth Nowego Słońca
Gene Wolfe0
Okładka ksiązki - Urth Nowego Słońca

Naprawdę mam na imię Severian. Przyjaciele, których nigdy nie miałem zbyt wielu, nazwali mnie Severianem Kulawym. Żołnierze, których niegdyś miałem mnóstwo...

Czarnoksiężnik
Gene Wolfe0
Okładka ksiązki - Czarnoksiężnik

Porywająca, nasycona uczuciami, a zarazem cudownymi zdarzeniami, tajemnicami i intrygami opowieść rycerska, której przesłaniem jest pochwała magicznej mocy miłości i przyjaźni. ...