Recenzja książki: Wielkanocny koszyczek

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dla chrześcijanina zmartwychwstanie Chrystusa jest najważniejszym wydarzeniem w dziejach świata. Ten, który wstał z grobu żywy, uczynił Wielką Noc prawdziwie godną świętowania a pusty grób stał się widzialnym znakiem mocy Boga. Zagadnienie to przybliża dzieciom pięknie wydana i bogato ilustrowana publikacja Wydawnictwa Promic, która omawiając znaczenie święconych w kościele pokarmów, koncentruje się wokół męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Książeczka Wielkanocny koszyczek w przystępny sposób ukazuje trudne prawdy wiary. Docierając nawet do najmłodszych odbiorców, skupia ich uwagę na poprzedzających Zmartwychwstanie wydarzeniach Wielkiej Soboty. Tematyczne przemyślenia Haliny Świrskiej przedstawione zostały w formie opowiadań, wierszyków i żartobliwych rymowanek. Najmłodszy czytelnik dostrzega, że w wielkanocnym koszyczku Małgosi i Pawełka znalazł się cukrowy baranek, czekoladowy zajączek, jajka, wędlina, ciasto, a nawet ser. Jest też biała serwetka, są zielone gałązki bukszpanu oraz włochate bazie. O tym, jakie jest znaczenie każdego z wymienionych elementów koszyczka wielkanocnego, czytelnik dowie się z lektury.

Za sprawą publikacji Wydawnictwa Promic jasnym się stanie, na czym polega autentyczne zwrócenie się do Chrystusa Zmartwychwstałego, natomiast przedstawienie spraw trudnych w sposób łatwy i prosty stanowi zachętę do walki ze złem i zdobywania nieba. W lekturze znalazły się słowa skierowane wprost do dzieci, które – jak wiadomo – posiadają szeroko otwarte oczy i serca. Przez nie prawda o Bogu miłującym człowieka ma dotrzeć do szerokiego grona odbiorców: rodziców, rówieśników, przyjaciół. Najmłodsi czytelnicy bez wątpienia będą lekturą zainteresowani: zaciekawi ich przystępny tekst oraz duże, wyraźne, kolorowe (przyjemne dla oka) rysunki autorstwa Janiny Świrskiej. Wszystkie te elementy stanowią nierozłączną całość, co sprzyja nie tylko zapamiętaniu, ale przede wszystkim wcielaniu prawd wiary w codzienne życie. Lektura jest warta polecenia.

Tagi: dla dzieci Wielkanoc

Kup książkę Wielkanocny koszyczek

Zobacz opinie o książce Wielkanocny koszyczek
Wielkanocny koszyczek
Halina Świrska;