Recenzja książki: Witraże

Recenzuje: Piotr Piekarski

W pewnym momencie w życiu każdego człowieka przychodzi czas na zmiany. Zmiany czekają także bohaterów najnowszej powieści Agnieszki Lis Witraże, która stanowi dopełnienie uwielbianego przez czytelniczki i czytelników powieściowego cyklu o niezwykłej grupie przyjaciół.

W nowej części serii Julita próbuje odzyskać kontrolę nad własnym życiem prywatnym i zawodowym. Po pandemicznym zastoju do jej firmy spływa coraz więcej zleceń, a kobieta pragnie zrealizować je z największą starannością. Sprawę nie ułatwiają jej też co rusz wpadające na nowe pomysły nastolatki – Klaudia i Malwina.

W tym samym czasie Agata mierzy się z zupełnie innymi problemami. Po sprzedaży firmy kobieta nieoczekiwanie zaczyna mierzyć się z samotnością. W końcu dochodzi do wniosku, że potrzebuje zajęcia. Sporo zmian czeka także Sylwię i Kacpra, próbujących pogodzić życie zawodowe oraz prywatne oraz Luizę, Sandrę i Patrycję.

Czas na zmiany to cykl, w którym najważniejszą rolę odgrywa przyjaźń. Choć w trakcie lektury powieści Agnieszki Lis poznajemy losy poszczególnych bohaterów, to wciąż na pierwszym planie pozostają relacje pomiędzy nimi. Jak udowadnia lektura Witraży, dzięki prawdziwej przyjaźni jesteśmy w stanie pokonać wszelkie przeszkody, jakie staną na naszej drodze.

Także dzięki przyjaźni bohaterom udaje się pokonać kolejne życiowe przeszkody, które napotykają na swojej drodze. Agnieszka Lis pokazuje, że choć nasza intuicja często się sprawdza w podejmowaniu życiowych wyborów, czasem warto zaufać swoim najbliższym.

Istotne jest także to, że Witraże czyta się szybko i sprawnie. Agnieszka Lis z dużą zręcznością konstruuje swoją fabułę i choć momentami korzysta z motywów znanych z powieści obyczajowych, to nie opiera swojej opowieści na ckliwych kliszach znanych z tego nurtu. Zamiast tego przedstawia uczciwą i pozornie prostą opowieść o zwykłych ludziach, lecz nie pozbawioną wartych przemyślenia życiowych wskazówek.

Obydwie uczymy się na uniwersytecie życia.

W nowej książce autorka udowadnia także, że choć czasem zmiany są bolesne lub mogą stanowić dla nas spore wyzwanie, warto zaryzykować. Życiowa stagnacja, choć pozornie może wydawać się niezwykle wygodna, ostatecznie nie może przynieść nam szczęścia. A, jak przekonuje się Patrycja, jedna z bohaterek powieści, czasem tylko wprowadzenie życiowych zmian może przynieść nam niezależność.

Nowa książka z serii Czas na zmiany to sprawnie napisana opowieść o codzienności zwykłych ludzi, często stojących na życiowym zakręcie. Witraże to książka, którą z całą pewnością powinni przeczytać wszyscy dotychczasowi miłośnicy twórczości Agnieszki Lis.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Witraże

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Witraże
Książka
Witraże
Agnieszka Lis
Inne książki autora
Lustra
Agnieszka Lis0
Okładka ksiązki - Lustra

Agnieszka Lis powraca z kolejną częścią serii „Czas na Zmiany”!Choć odkrywanie nieprzebytych dotąd dróg wymaga odwagi, nowe wyzwania bywają...

Pozory
Agnieszka Lis0
Okładka ksiązki - Pozory

Tomek to młody pracownik korporacji, który każdego dnia zmaga się nie tylko z presją otoczenia, ale także z własnymi słabościami. Koleżanki i koledzy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy