Recenzja książki: Znak Gryfa

Recenzuje: Patryk Obarski

Wiedza przynosi władzę – a może kłopoty? Odpowiedzi na to pytanie poznaje główna bohaterka powieści Agnieszki Gładzik Znak Gryfa

Agnieszka Gładzik w Znaku gryfa opisuje losy Kiiry Fersen, trzydziestoletniej naukowczyni, która na początku XX wieku rozpoczyna pracę w szkole dla dziewcząt w Stettinie. Kiira lubi to, co robi, chociaż jednocześnie żałuje, że nie może kontynuować kariery na uczelni – podjęcie przez nią pracy w szkole z jednej strony podyktowane jest społecznymi konwenansami, a z drugiej – koniecznością ratowania sytuacji rodziny Fersenów. 

Statyczna codzienność panny Fersen zostaje zakłócona, kiedy na jej drodze staje Emil, amerykański psychiatra, który do niemieckiego Szczecina przyjeżdża z powodu pewnej zamożnej rodziny. Chociaż początkowo Kiira krytykuje metody Emila i nazywa go szarlatanem, wkrótce znajduje z nim wspólny język. 

Niebawem psychiatra zaprasza nauczycielkę do wspólnego projektu, który na zawsze odmieni jej życie – nie tylko zawodowe, ale również osobiste. 

Znak Gryfa Agnieszki Gładzik to książka łącząca elementy prozy historycznej, powieści feministycznej oraz dramatu społecznego. Autorka stworzyła interesująca opowieść, która spodoba się nie tylko pasjonatom europejskiej historii. 

Agnieszka Gładzik w swojej powieści stworzyła barwny obraz świata sprzed ponad 100 lat. Dzięki umiejscowieniu akcji w rodzinnym mieście, pisarce udało się oddać atmosferę Szczecina. Jednocześnie Gładzik nie ogranicza się tylko do jednej lokalizacji – wraz z bohaterami powieści wędrujemy przez kolejne miasta, docierając nawet do Stanów Zjednoczonych. Bohaterowie Znaku Gryfa wciąż są w ruchu, wciąż przeżywają kolejne przygody, dostarczając wrażeń czytelnikom. 

Chociaż książka Agnieszki Gładzik należy do nurtu literatury popularnej, autorka nawiązuje do okresu belle epoque, ukazując go z nieco innej, nieznanej dotąd perspektywy. Autorka tworzy przygodową powieść retro, która nie tylko niesie satysfakcjonującą rozrywkę, ale także sporo ciekawostek historycznych. 

To, co warte zauważenia, to również wątki społeczno-polityczne, które poruszane są w powieści Agnieszki Gładzik. W Znaku Gryfa przede wszystkim świetnie nakreślona zostaje rola kobiety na początku XX wieku. Gładzik udowadnia, że pomimo coraz bardziej prężnie działających w tamtych czasach ruchów feministycznych, kobiety nadal ograniczane były przez patriarchalne stereotypy. 

Główna bohaterka Znaku Gryfa – Kiira Fersen – okazuje się postacią złożoną. Chociaż bohaterka powieści Agnieszki Gładzik nie jest rewolucjonistką, to jednocześnie manifestuje potrzebę niezależności. Z całą pewnością jest to silna postać kobieca, która na swój sposób walczy o przysługującą jej godność. Czytelnicy niejednokrotnie mają szansę przekonać się, że sprytem czy intelektem bohaterka znacznie przewyższa wielu mężczyzn żyjących w tej samej epoce. 

Agnieszka Gładzik zabiera czytelników w podróż do przedwojennego świata, w którym szyk i elegancja mieszają się z rewolucyjnymi nastrojami. Autorka z wprawą łączy zaś przygodową fabułę, elementy obyczajowe oraz historyczne. Przy tej powieści z całą pewnością nie można się nudzić! 

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Znak Gryfa

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Znak Gryfa
Książka
Znak Gryfa
Agnieszka Gładzik
Inne książki autora
Pomorzanie
Agnieszka Gładzik 0
Okładka ksiązki - Pomorzanie

Wiosna roku 1945. W ruinach zniszczonego Szczecina spotykają się młoda Polka i Niemka. Pomimo przeciwności losu między dziewczętami nawiązuje się więź...

Republika
Agnieszka Gładzik 0
Okładka ksiązki - Republika

Szczecin i Berlin u schyłku lat 20. XX wieku. Studentka medycyny i początkująca literatka pomaga ojcu, niegdyś znanemu lekarzowi, obecnie bankrutowi i...

Zobacz wszystkie książki tego autora