Logo wydawnictwa - JanKa

Janka to Janina Rogalska-Koźbiel - absolwentka filologii polskiej (UW) i dziennikarstwa (też UW); zaczynała w „Dzienniku Ludowym”, potem przez lata związana z „Tygodnikiem Kulturalnym” jako dziennikarka i szefowa działu kultury, redaktorka wielu książek dla różnych wydawnictw, autorka wielu tekstów, reportaży i wywiadów z twórcami (ale nie tylko), zwłaszcza pisarzami. Niektóre z nich znalazły się w tomach „Słowa i światy” oraz „Słowo i sens”. Nauczycielka literatury w renomowanych liceach warszawskich (m.in. w 2 SLO im. Pawła Jasienicy).

Jan Ka to Jan Koźbiel (1955), z wykształcenia historyk sztuki (UW), od 1990 roku w redakcji „Obiegu”, wcześniej etatowy recenzent „Świata książki” (1988-89), jeszcze wcześniej kustosz Muzeum Karykatury (1980-88). Od trzydziestu lat przy książkach - jako redaktor lektor, redaktor łowca talentów, redaktor akuszer, redaktor kierownik redakcji w dużym wydawnictwie, ale zawsze i przede wszystkim redaktor redaktor. Przeczytał przez te lata grube tysiące maszynopisów, zredagował tysiące stron - różnych, od powieści popularnych, przez pamiętniki, eseistykę i reportaż, po rozprawy o sztuce i wyrafinowaną prozę z najwyższej półki. Miał też szczęście trafić na kilka wspaniałych talentów i pracować z nimi.

Tak było z naszym nabywaniem doświadczenia.

Teraz deklaracja ideowa: od zawsze uważamy, że najważniejszy jest autor. I jego dzieło. Bardzo byśmy chcieli, żeby poczuli się w tym wydawnictwie u siebie.

Tego JanKa ma zamiar się trzymać.

Wydawać zaś chce literaturę polską, przede wszystkim piękną i faktu - powieść, opowiadanie i reportaż są i będą ulubieńcami, faworytami i pupilkami - ale nie zatrzaskuje drzwi przed eseistyką (jednak tylko humanistyczną) i książką niestandardową, poza gatunkami. W dającej się ogarnąć przyszłości nie przewiduje natomiast wydawania poezji, dramatu, książek dla dzieci ani książek tłumaczonych.

Książki wydawnictwa

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Morsowanie
Ewa Zwierzchowska
Morsowanie
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Pokaż wszystkie recenzje